Co to jest rotomat?

To urządzenie, które imituje ruchy ręki, dzięki czemu nakręca zegarki (automatyczne oczywiście). Producenci rotomatów straszą: zegarek automatyczny leżący bezczynnie w szufladzie może stracić swoją fabryczną dokładność chodu! Producenci zegarków nie podzielają ich obaw. Nie zmienia to jednak faktu, że taka szafka na kolekcję zegarków będzie ozdobą męskiego pokoju. Poczujesz się jak James Bond. Nasza sugestia: żeby zakup rotomatu miał sens, warto mieć choć jeden zegarek droższy od... niego.

 

Dlaczego zegarki szwajcarskie uważa się za najlepsze?

Jeśli ktoś był kiedykolwiek w ojczyźnie scyzoryków i fondue, to wie, że Szwajcaria nie jest krajem dla biednych ludzi. Woda mineralna potrafi kosztować tyle, co w innych rejonach świata obiad z deserem, a opłata klimatyczna tyle, co w innych częściach świata noc w średniej klasy hotelu. Ma to swoje plusy – przez to, że koszty życia i pracy w Szwajcarii są tak wysokie, nie opłaca się produkować barachła. Wszystko, co ma znaczek „made in Swiss”, jest więc wyznacznikiem najwyższej jakości. W zegarkach jakość jest najważniejsza, a jej gwarantem jest w dużej mierze także bagaż doświadczeń. Ten szwajcarskie manufaktury mają nieporównywalny – taki Vacheron Constantin (w Polsce dystrybutorem jest Apart) powstał w 1755 r. Czyli 10 lat wcześniej, niż w Polsce powstała... mennica. Ciekawostka: pierwszy zegarek stworzył Peter Henlein z Norymbergii. Dlatego Niemcy (oczywiście nie wszyscy) nie podzielają opinii o prymacie Szwajcarów.

A może kupić podróbkę?

ABSOLUTNIE nie. Nie wyszukuj na Allegro modelu, którego sprzedawca upiera się, że go kupił na zuryskiej Bahnhofstrasse. Nie mówimy o podróbkach z Tunezji, co do których „oryginalności” nikt nie ma złudzeń. Bywają bardzo precyzyjnie wykonane podróbki, wcale nie takie tanie. Problem pojawia się w chwili, gdy z zegarkiem coś się dzieje i chcesz go naprawić (albo po prostu oddać do konserwacji). Wówczas okazuje się, że nie ma do niego części. A i zegarmistrz krzywo popatrzy.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?