Gdzie wymieniać baterię w zegarku?

Gwarancja zazwyczaj obejmuje wymianę baterii, dlatego wydaje się, że powinna być ona na tyle „silna”, by przepracować cały okres gwarancyjny. Jednak czasem bateria jest wsadzona w fabryce producenta i zanim zegarek odbędzie drogę z Chin do sklepu, i popręży się jeszcze na wystawie mija tyle czasu, że bateria nie dotrwa do czasu upływu gwarancji (minimum 6 miesięcy). Nasza rada: nie wymieniaj na własną rękę u przypadkowego zegarmistrza. „Otwarcie” zegarka w nieautoryzowanym serwisie skutkuje utratą gwarancji, a ta może się jednak przydać, nawet jeśli nieuważnie przeczytałeś punkt 2. Ponadto – miej pewność, że zegarmistrz montuje ci porządną materię srebrową, a nie alkaliczną (twierdząc, że srebrowa). Dlaczego? Bo alkaliczna może się rozlać i zniszczyć mechanizm.

Matura z wiedzy o zegarkach - zapisy ruszyły!Matura z wiedzy o zegarkach - zapisy ruszyły! materiały własne

WIELKA MATURA Z WIEDZY O ZEGARKACH – ZAPISZ SIĘ!

Co to jest smart-zegarek?

Przymiotnik „smart” zrobił w ostatnim dziesięcioleciu chyba największą karierę ze wszystkich nowych słów, jakie pojawiły się w naszym codziennym języku. Mamy smartfony, smartdomy, nawet wypadałoby, żeby nasza lodówka była smart. Słowo Smart wywodzi się z obszaru zegarkowo-samochodowego. Smart – to wspólny projekt Swatch Group i Mercedesa (Swatch + Mercedes +art). W świecie zegarków – jest to urządzenie, które łączy się z komputerem. Tyle. Plusy? W wielu modelach można co chwilę zmieniać kolor tarczy, dopasowując go do każdej stylówy. Minus? Bateria trzyma krótko. Często tylko dobę. Argument „jak wyłączysz wszystkie funkcje, to popracuje dłużej” jest chybiony, bo smartzegarek z wyłączonymi funkcjami to po prostu zegarek, tylko że niepotrzebnie droższy.

O co chodzi ze szkiełkiem zegarka?

Można wyróżnić cztery rodzaje szkiełek: z tworzywa sztucznego - można je wyprodukować w dowolnym kształcie, więc są popularne u producentów tańszych zegarków; szkła mineralne - można je zarysować tylko ostrymi przedmiotami o wysokiej twardości, szkła szafirowe - nie tylko nazwa dobrze brzmi, ale i jakość wysoka - uznawane są za najtwardsze (są nawet 7 razy twardsze niż stal). Może je zarysować wyłącznie diament. Kolejnym wariantem są szkła szafirowe z powłokami antyrefleksyjnymi. Po co? Takie szkiełko nie odbija światła i nie zakłócają odczytu z zegarka.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków