Co to jest Pieczęć Genewska?

To taki „symbol jakości” zegarka, który wymyślili sobie producenci z Genewy po to, by czymś tłumaczyć podwyższenie cen. To trochę jak szampan – niby każdy szampan jest winem musującym, ale już nie każde wino musujące jest szampanem (a za to jedno słówko na butelce klienci są w stanie więcej zapłacić). Początki Pieczęci Genewskiej to 1886 rok. Żeby móc umieścić symbol na mechanizmie, trzeba spełniać wiele warunków. Najważniejszy: siedziba firmy w kantonie Genewa. Mniej ważne (ale nadal ważne): odpowiednie wykończenie krawędzi, mostków płyt (groszkowanie, pasy genewskie), określono takie szczegóły jak obróbkę główek i krawędzi śrubek. Nowe regulacje objęły także wodoszczelność zegarka i rezerwę chodu. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów w branży zegarmistrzowskiej.

 

Co to jest tachometr?

A dokładniej skala tachometru. To dodatkowa podziałka naniesiona na tarczy lub kopercie zegarka pozwalająca na podstawie czasu potrzebnego na przebycie odległości wzorcowej określić chwilową prędkość pojazdu. W skrócie: jak szybko się przemieszcza – rower, samochód pociąg itd. Problem polega na tym, że godzinę dzielimy na 60 a nie 100 minut i minutę na 60, a nie 100 sekund. Przy podziale na sto dla przeprowadzenia tego typu przeliczeń mielibyśmy do czynienia tylko z prostym działaniem i dalej z przesuwaniem przecinków. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.  Jeśli chcemy określić naszą prędkość na standardowym odcinku 1 km, włączamy na starcie chronograf, po dotarciu na zatrzymujemy, a pierścień wskaże średnią prędkość. A więc, jeśli zakładany odcinek 1000 metrów przebyliśmy w czasie 20 sekund, tachymetr wskaże 180 km/h. Problem zaczyna się wtedy, gdy liczymy czas pokonania jednego kilometra przez obiekt poruszający się wolniej niż 60 kilometrów na godzinę (np. koń), bo musimy dysponować kolejną częścią skali dla dłuższych odcinków pomiarowych.

Po czym poznać, że w zegarku kwarcowym rozładowuje się bateria?

Wybrane modele mają wskaźnik wyczerpania baterii (EOL).  Kiedy jej poziom jest niski, zmienia się system pracy sekundnika - zamiast przeskakiwać z sekundy na sekundę, pozostaje nieruchomy przez 4 sekundy, a następnie przeskakuje do prawidłowej pozycji. Jeśli więc widzisz, że zegarek "się oszczędza" - masz plus minus tydzień na to, by wymienić w nim baterię. Natomiast w przypadku zegarków z cyfrowym wyświetlaczem, zazwyczaj wskaźnik wyraźnie miga. Nie masz wówczas  żadnych wątpliwości, że już czas wybrać się do zegarmistrza.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków

PYTANIA O ZEGARKI #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek