Kilkudziesięciu śmiałków z całej Polski napisało pierwszą w historii maturę z wiedzy o zegarkach. Sobotnie wydarzenie było zwieńczeniem kilkumiesięcznej akcji, którą przeprowadziliśmy wspólnie z portalem Zegarki i Pasja przy wsparciu medialnym grupy Czasoholicy. W sześciu kolejnych numerach naszego miesięcznika (począwszy na grudniu 2018, a skończywszy na maju 2019) publikowaliśmy próbne arkusze maturalne, natomiast wspomniany serwis dzielił się materiałami edukacyjnymi. Zegarkowi entuzjaści, którzy poszerzyli nimi swoją niewątpliwie bogatą wiedzę, mogli spróbować swoich sił w prawdziwym egzaminie. I kilkudziesięciu z nich rzeczywiście się na to zdecydowało.

Rozpoczęcie Wielkiej Matury z ZegarkówRozpoczęcie Wielkiej Matury z Zegarków Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Po obowiązkowej rejestracji uczestnicy konkursu zajęli miejsca w Audytorium im. Stefana Czarnowskiego, mieszczącym się w budynku Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Po powitaniu zgromadzonych przez Marcina Kasprzaka - redaktora naczelnego magazynu „Logo” oraz Macieja Kopyto z „Zegarków i Pasji” oraz Bogusława Kocerbę z grupy Czasoholicy można było rozpocząć egzamin. I jeśli ktoś odczuwał nerwową atmosferę, to ta z pewnością ulotniła się dzięki zabawnej sytuacji z udziałem – a jakże! – zegara ściennego w sali. Okazało się, że pracownicy UW zapomnieli o tym, że zegar nadal wskazuje czas zimowy i niezbędna okazała się jego szybka korekta.

Szybka korekta - zmiana czasu z zimowego na letniSzybka korekta - zmiana czasu z zimowego na letni Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Uczestnicy mieli 60 minut na wypełnienie testu, jednak wielu z nich oddało swoje prace przed upływem tego czasu. Jak się okazało bynajmniej nie dlatego, że pytania okazały się za trudne – z oczywistych powodów nie możemy podać dokładnych wyników, jednak nie brakowało prac, których autorzy wręcz otarli się o maksymalną liczbę punktów. Imponujące, zważywszy na fakt, że arkusz nie należał do najłatwiejszych. Jeśli jesteście ciekawi, jak wam by poszło, to poniżej zamieszczamy arkusz wraz z odpowiedziami.

WIELKA MATURA Z WIEDZY O ZEGARKACH - ARKUSZ MATURALNY [ODPOWIEDZI]

Oczekiwanie na sprawdzenie prac przez komisję umilił uczestnikom wydarzenia najpierw Jarosław Koziej z grupy Swatch, który podzielił się ciekawostkami ze świata zegarków, a następnie Paweł Zalewski z AuroChronos Festival, który opowiedział o świecie zegarków alternatywnych i markach niezrzeszonych w wielkich koncernach.

Wielka Matura z Zegarków - zwycięzca głównej nagrodyWielka Matura z Zegarków - zwycięzca głównej nagrody Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Wreszcie nadszedł moment, na który wszyscy czekali, czyli ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Ośmiu najlepszych „maturzystów” wzbogaciło swoje zegarkowe kolekcje.

Za pierwsze miejsce: zegarek Tissot Chemin des Tourelles Squelette

Zegarek Tissot Chemin des Tourelles Squelette - główna nagroda w Wielkiej Maturze z wiedzy o zegarkachZegarek Tissot Chemin des Tourelles Squelette - główna nagroda w Wielkiej Maturze z wiedzy o zegarkach Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Za drugie miejsce: zegarek Jaguar SPECIAL EDITION

Za trzecie miejsce: zegarek Candino Planet Solar Limited Edition

Za miejsca od czwartego do ósmego: zegarek Candino C4495/3 AUTOMATIC

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zestaw upominków od partnerów wydarzenia, czyli firm Tissot, Rado, Certina i Longines. Chodziło wszak o dobrą zabawę!

Longines, Rado, Certina, TissotLongines, Rado, Certina, Tissot Longines, Rado, Certina, Tissot