Jaki wpływ ma temperatura na żywotność zegarka?

Zegarki nie przepadają za ekstremalnymi temperaturami, zresztą podobnie jak ludzie. W przypadku zegarków temperatura powyżej 60°C może mieć negatywny wpływ na działanie mechanizmu i żywotność baterii. Ponadto wysokie temperatury powodują odbarwienia i mogą prowadzić do szybszego zużycia skórzanego paska. Natomiast jeśli temperatura spada poniżej 0°C, olej znajdujący się w mechanizmie może gęstnieć, co może doprowadzić do zwolnienia mechanizmu. Najlepszym sposobem jest go wtedy po prostu założyć na nadgarstek. Nic nie ogrzeje go tak dobrze jak nasze ciało.

Czego nie obejmuje gwarancja na szwajcarskie zegarki?

Jak wiadomo - okresu używalności baterii. Jak się wyczerpie, musisz kupić nową na własny koszt. Nie obejmuje też normalnego zużycia eksploatacyjnego (np. powstałe ryski na szkiełku) czy zwykłego starzenia naturalnych elementów (chociażby zmiany odcienia paska skórzanego). Nie rozliczysz też uszkodzeń którejkolwiek części zegarka w wyniku niewłaściwego użytkowania czy zaniedbania - jak pójdziesz do sauny albo zakopiesz pod ziemią, nikt ci zegarka nie naprawi. No i przede wszystkim: gwarancja nie obowiązuje, jeśli ktoś wykonywał na nim operacje w nieautoryzowanym serwisie.

Limitowane zegarki

 

Fetysz „edycji limitowanych” dotyczy nie tylko butów Kanyego Westa i specjalnych wersji szkockiej whisky. W zegarkach od zawsze miał się świetnie. Każdy zegarek z limitowanej edycji posiada swój unikalny numer produkcyjny - np. 1/555 co oznacza, że jest „pierwszą” z 555 wyprodukowanych sztuk tego modelu. Im numer wyższy, tym zegarek bardziej pożądany – zazwyczaj najpierw sprzedaje się pierwszy i ostatni numer (w tym przypadku byłoby to 1 i 555). Najczęściej edycje specjalne producenci wypuszczają na rynek ze szczególnego powodu – choćby okrągłej rocznicy czy urodzin założyciela manufaktury. Limitacje zazwyczaj są inwestycją – po latach wartość zegarka z „dobrym” numerem wzrasta. Chyba, że producent chwali się, że zegarek jest limitowany, bo wyprodukował go „tylko” 5 tys. sztuk, co, umówmy się, wcale aż takim „ograniczeniem” nie jest. Ale na wielu klientów i tak ten zabieg działa. 

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków

PYTANIA O ZEGARKI #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

PYTANIA O ZEGARKI #6: Pieczęć Genewska, tachometr, rozładowana bateria