Co to jest rezerwa chodu?

Jest to czas – a dokładnie ilość godzin – jaki pozostał do pełnego rozwinięcia sprężyny napędowej zegarka. Czyli od nakręcenia sprężyny (automatycznie lub manualnie) do momentu, kiedy mechanizm przestanie pracować i wahania balansu ustaną. Zegarkowi puryści lubią czasem nazwać rezerwę chodu z francuska Reserve de Marche. Taki też napis widnieje na modelach z wyższej półki, które posiadają komplikację w postaci prezentacji wskaźnika rezerwy chodu. Dzięki niej wiadomo, kiedy nasz zegarek stanie. Standardem jest 48 godzin, ale zdarzają się i takie modele, które pochodzą 8 dni!

Z jakiego materiału powinna być wykonana koperta?

Producenci z wyższej półki nigdy nie stosują imitacji. Złota koperta to koperta ze stopu złota, a nie złocona. Platynowa? Jest w całości z platyny. Na niższych poziomach cenowych stosuje się złocenia, trwałość powłok nie zawsze jest idealna, potrafią się one po prostu przecierać. Dlatego lepiej wybrać po prostu zegarek z kopertą stalową.

 

Czy opłaca się kupować zegarki za granicą?

Kupowanie zegarków (ale też biżuterii czy torebek) podczas podróży stało się swego czasu hobby Chińczyków. Powód? Ten sam zegarek kupiony w Paryżu, a kupiony w Szanghaju potrafił mieć diametralnie różną cenę (niższą oczywiście w Europie). Wszystko dotyczy polityki danej marki na określonym rynku (ma na to wpływ wolumen sprzedaży, koszty transportu, czynszów w butikach itd.), ale też polityki państwa, czyli jakim podatkiem objętę będą zegarki - tu akurat chiński rząd był wyjątkowo pazerny. Czy Polakom opłaca się kupować zegarki poza UE? Zależy gdzie. Często wyświetla nam się dana cena zegarka w Internecie i bezrefleksyjnie zachwycamy się, że jest niższa niż w Aparcie czy Jubitomie. To jednak zazwyczaj pozorne - do ceny tej należy doliczyć cło, które może sprawić, że zakup nie jest już tak atrakcyjny.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków

PYTANIA O ZEGARKI #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

PYTANIA O ZEGARKI #6: Pieczęć Genewska, tachometr, rozładowana bateria

PYTANIA O ZEGARKI #7: wpływ temperatury, gwarancja na szwajcarskie, edycje limitowane