Jak kupić (bardzo) limitowane edycje zegarków?

Edycje limitowane najdroższych zegarków rozchodzą się zawsze na pniu, ale nie panuje tam absolutnie zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Co ciekawe - zazwyczaj to firma „wybiera” swoich klientów, a nie klienci firmę. Dlaczego? Zegarek, którego limitacja wyniosła 7 sztuk i w chwili zakupu kosztuje 50 tys. zł, rok później kosztować będzie już dwa razy tyle, a jego wartość będzie tylko rosła - tak było chociażby z Omegą z pieskiem Snoopy na cyferblacie w 2015 r. Dlatego w ten sposób firmy nagradzają swoich najlepszych klientów, dając im zarobić. Jeśli jesteś „spoza kręgu„, raczej trudno ci będzie zostać wybranym. Tym bardziej dlatego, że często wszystkie najcenniejsze modele są wyprzedane już w dniu poufnej prezentacji na targach w Bazylei, zanim jeszcze zostaną pokazane reszcie świata.

Jaki kupić zegarek jako tzw. „second watch”?

Czyli tzw. „drugi zegarek”. To tak, jak masz jedną torbę skórzaną, którą nosisz na co dzień do pracy, ale czasem masz też torbę na weekend z dziewczyną. Tak samo jest z zegarkiem. „Pierwszy” zegarek to ten, który pasuje na większość okazji - „pierwszy” wcale nie oznacza, że jedyny, bo można mieć ich kilka - np. na bransolecie, drugi na pasku brązowym, kolejny na czarnym itd. „Drugi” zegarek to co innego - nie założysz go na spotkanie biznesowe, nie założysz go na rozmowę o pracę, nie założysz go na kolację z okazji rocznicy ślubu. Ale założysz go jak idziesz na spacer z psem, pograć w badmintona w parku, albo jedziesz do IKEI na klopsiki. Klasycznym przykładem gatunku jest marka Swatch - mają tysiące wzorów do wyboru, niższe ceny i są bezpretensjonalni.

 

Gdzie kupić zegarek retro?

Są trzy powody dla których ludzie kupują zegarki retro. 1 - nowe zegarki są za drogie, 2 - nowe zegarki są za nowoczesne, 3 - nowe zegarki są po prostu za duże. Nie wszyscy preferują kopertę 44 mm, a na takie panuje obecnie moda. Wtedy pojawia się pytanie, jak kupić zegarek vintage, by nie nadziać się na podróbkę. Najlepszym pomysłem jest odziedziczyć zegarek po (uczciwym) dziadku, ale nie każdy jest takim szczęśliwcem. Lombard? Słaby wybór. Zegarmistrz? Tylko zaufany. Portale i grupy na FB dla fanów zegarków? Różnie to bywa. Targi staroci? Tylko w towarzystwie eksperta (polecamy się). Najlepszym wyborem (i najprostszym) jest wiarygodny portal aukcyjny, a na nim użytkownik z dobrymi ocenami i wieloma sprzedanymi zegarkami. Tu ważna jest cena - jeśli jest podejrzanie niska, nie wierz, że to przypadek, a kogoś przyszpiliło i wyprzedaje naprędce rodzinne kosztowności. To raczej naciągacz.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków

PYTANIA O ZEGARKI #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

PYTANIA O ZEGARKI #6: Pieczęć Genewska, tachometr, rozładowana bateria

PYTANIA O ZEGARKI #7: wpływ temperatury, gwarancja na szwajcarskie, edycje limitowane

PYTANIA O ZEGARKI #8: rezerwa chodu, materiał koperty, zakupy zagraniczne