27 czerwca 1978 roku na zawsze pozostanie jedną z najważniejszych dat w historii polskiej kosmonautyki. Tego dnia Mirosław Hermaszewski jako pierwszy Polak w historii wykonał lot w przestrzeń kosmiczną. Statek Sojuz-30, w którym Hermaszewskiemu towarzyszył Piotr Klimuk, przycumował do zespołu orbitalnego Salut-6, a następnie bezpiecznie wrócił na Ziemię.

Ponad 40 lat później powstał zegarek, który ma za zadanie uhonorować postać Hermaszewskiego oraz jego historyczne dokonanie. Sturmanskie NE86-1855017H posiada napędzany za pomocą ruchów nadgarstka mechanizm automatyczny Seiko NE86, osadzony na 34 kamieniach, z 45-godzinną rezerwą chodu i funkcją stop sekundy. Dzięki obecnym tarczom tachografu można dokonywać dokładniejszych pomiarów. Zegarek jest także wyposażony w datownik, tachymetr i skalę telemetryczną. Beżowa tarcza została przykryta sferycznym szkłem szafirowym z antyrefleksem. Całość zamknięto w matowej kopercie ze stali szlachetnej o szerokości 44 milimetrów, która została zawieszona na brązowym pasku ze skóry naturalnej.

Sturmanskie NE86-1855017HSturmanskie NE86-1855017H materiały prasowe

Na deklu znalazł się trójwymiarowy grawerunek z podobizną generała Hermaszewskiego, a także numer limitacji konkretnego egzemplarza oraz nazwa misji Interkosmos-78. Ciekawy jest pomysł na opakowanie całości – pudełko ma postać miniaturowej kapsuły lądownika kosmicznego. Do zegarka został dołączony certyfikat oryginalności z własnoręcznym podpisem Mirosława Hermaszewskiego oraz znakiem wodnym.

Zegarek dostępny jest w ściśle limitowanym nakładzie, który wynosi 190 sztuk - tyle samo, ile godzin trwał lot w kosmos generała Hermaszewskiego.