Zegarki i samochody mają ze sobą wiele wspólnego – jeśli wymagamy od nich jedynie spełniania podstawowej funkcji to możemy je kupić za bardzo niewielkie pieniądze, ale jeśli interesują nas wyjątkowe i rzadkie egzemplarze, to musimy być przygotowani na wydanie fortuny. A jeśli dochodzi do tego wyjątkowa historia danego egzemplarza, to należy uznać, że górna granica cenowa właściwie nie istnieje, bo co jakiś czas znacząco się zmienia.

Tak właśnie jest w kategorii „najdroższy zegarek na świecie”. W 2016 roku został nim Patek Philippe 1518, który został zlicytowany na aukcji w Genewie za 11 milionów dolarów. Niecały rok później pałeczkę najdroższego zegarka przejął Rolex Daytona, który w przeszłości należał do Paula Newmana – jeden z uczestników nowojorskiej aukcji zapłacił za niego ponad 17 milionów dolarów.

Czy Patek Philippe to najdroższy zegarek na świecie?

 

Od kilku dni na to pytanie można odpowiadać twierdząco, a wszystko dzięki aukcji, która odbyła się w Genewie. Oferowany na niej Patek Philippe Grandmaster Chime o numerze referencyjnym 6300A to zegarek jedyny w swoim rodzaju – i to dosłownie, bo powstał w jednym egzemplarzu. Został stworzony z myślą o aukcji Only Watch – ta ma charakter charytatywny, zatem nic dziwnego, że właśnie tutaj padł rekord. Wrażenie robi z pewnością sama kwota – 31 milionów dolarów sprawia, że Grandmaster Chime został nie tylko najdroższym zegarkiem naręcznym (bijąc rekord należący do wspomnianego Rolexa Paula Newmana), ale najdroższym zegarkiem w ogóle. To miano należało dotąd do modelu Patek Philippe's Henry Graves Jr. Supercomplication – kieszonkowego zegarka z 1920 roku, który w 2014 został zlicytowany za 24 miliony dolarów.

Biorąc pod uwagę dotychczasową tendencję, zapewne nie będziemy musieli długo czekać na przekroczenie bariery 50 milionów dolarów.