Po co marki szpanują datą założenia manufaktury i umieszczają ją na cyferblatach?

Jest to forma szpanerstwa, fakt, ale akurat jest czym się chwalić. Po pierwsze: jeśli firma zajmuje się tym samym, dzień w dzień od 200 lat, to masz pewność, że opanowała to do perfekcji. Po drugie: jest wysoce prawdopodobne, że za kolejne 100 lat nadal będzie sobie siedzieć w tej swojej Szwajcarii i majstrować w zegarkach - jak dasz prawnukowi swojego Longinesa (1832), to pewnie będzie wiedział, co to takiego. Ma to też wymiar czysto praktyczny. Maxime Gourgouillat z warszawskiego butiku Omegi opowiedział nam, że zgłosiła się do nich klientka, która chciała poddać renowacji przedwojenny zegarek po babci - model miał kalendarz, który wskazywał nazwy dni po polsku. Dla Omegi nie było to problemem - w ich magazynach w Biel nadal były oryginalne cyferblaty do tego modelu sprzed prawie 100 lat. Stawiamy dolary (a raczej franki) przeciw orzechom, że cyferblaty dzisiejszych modeli również przeleżą swoje co najmniej tyle długo, że będzie mogła po nie sięgnąć prawnuczka tej klientki. I to jest właśnie piękne w świecie zegarków.

Czy lepiej kupować zegarki przez internet czy w sklepach stacjonarnych?

Producent zegarków powie: gdzie ci wygodniej, byleś kupował. Na pewno statystyki sprzedaży rosną portalom, ale my jesteśmy jednak przekonani, że sklepy z zegarkami zostaną ostatnią tradycyjną formą handlu (no, może zostaną z nimi jeszcze spodnie i okulary korekcyjne). Powód? Zegarki można w internecie przeglądać godzinami, bo jest ich co sezon do wyboru do koloru. Ale zanim przyjdzie sms z potwierdzeniem przelewu, lepiej jednak zegarek zobaczyć na żywo. Czy kolor tarczy jest odpowiedni – taki granat na tarczy Certiny DS Action Divera bardzo zyskuje na żywo, jego uroków nie odda żadne zdjęcie (wiemy coś o tym – wybraliśmy go na zegarek miesiąca w poprzednim numerze); czy nie jest za duży dla naszej ręki, czy nie jest za ciężki itd. A potem? Potem możecie sobie znaleźć ten konkretny model w Internecie w najlepszej cenie. Dlatego te statystyki sklepom internetowym rosną.

 

Ile zegarków powinna liczyć kolekcja podstawowa?

Każdy ma inne wymagania, wiadomo. Ale na pewno przydadzą się: zegarek z jasną tarczą, cienką kopertą na pasku czarnym (pod garnitur wieczorowy), zegarek ze złotą kopertą na pasku brązowym (na bardziej "wyjściowe" okazje w ciągu dnia czy do biura), jeden srebrny "nurek", bo to nasz redakcyjny ulubiony typ zegarka, jeden tzw. "second watch" ("drugi zegarek", choć jesteśmy już przy czwartym) - czyli model, który weźmiesz na spacer z psem (wypisz wymaluj Swatch), pograć na boisku w kosza czy na ostrą imprezę w mieście, z której nie wiesz jak wrócisz. Chociaż nie, na tą ostatnią okazję przyda się Casio G-Shock. Czyli jak widać, lista ta jest zawsze otwarta i nigdy nie ma końca. To też jest piękne w świecie zegarków.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków

PYTANIA O ZEGARKI #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

PYTANIA O ZEGARKI #6: Pieczęć Genewska, tachometr, rozładowana bateria

PYTANIA O ZEGARKI #7: wpływ temperatury, gwarancja na szwajcarskie, edycje limitowane

PYTANIA O ZEGARKI #8: rezerwa chodu, materiał koperty, zakupy zagraniczne

PYTANIA O ZEGARKI #9: jak kupować limitowane, który jako drugi, gdzie kupić retro

PYTANIA O ZEGARKI #10: jak rozpoznać podróbkę, automat czy kwarc, rozsądna cena zegarka