Jak dbać o skórzany pasek od zegarka?

Zdarza się, że zegarek na skórzanym pasku ma wysoką wodoszczelność. W domyśle: możesz z nim pływać. Skóra jednak nie lubi być oblewana i moczona, a już tym bardziej nie lubi schnąć. To właśnie nieodpowiednie suszenie - gdy to narazimy skórę na nadmierną temperaturę - powoduje jej pęknięcia i odbarwienia. Pamiętaj, żeby pozwolić paskowi wyschnąć w temperaturze pokojowej. Jeśli masz problem z nadmierną potliwością - dbaj o to, żeby tego samego zegarka nie nosić codziennie, ale (jak butom) dać odpocząć co najmniej jeden dzień. Raz na jakiś czas pasek dobrze wyczyścić i zaimpregnować – można to robić tymi samymi preparatami co do butów i galanterii. Ważne: nie próbuj na siłę "prostować" paska. Jego łukowate zakrzywienie nie jest wadą, a prostując na siłę możesz doprowadzić go jego uszkodzenia.

Jak skrócić kauczukowy pasek od zegarka?

 

Bez względu na to czy planujemy to zrobić w salonie czy samodzielnie, warto ostrożnie wyliczyć jego długość. O ile w przypadku zegarków na bransolecie możemy poprawiać w nieskończoność dokładając kolejne elementy, by było idealnie, to w kauczuku niestety, ale raz ucięty pasek nigdy już nie będzie dłuższy. Nasza ręka zmienia swoją objętość w zależności od pogody. Latem, gdy jest gorąco, będzie napuchnięta, przez co zbyt krótki pasek może spowodować otwarcie się zapięcia motylkowego i upadek, a nawet zgubienie zegarka. Najlepiej więc zostawić odrobinę luzu, nawet jeśli zegarki na bransolecie albo pasku skórzanym lubisz nosić bardzo ciasne.

Czy to prawda, że w nocy nie powinno się zmieniać daty w zegarku automatycznym?

Jeśli nie masz wiecznego kalendarza, prawdopodobnie zegarek odlicza 31 dni każdego miesiąca, niezależnie od tego, ile dni dany miesiąc rzeczywiście ma. W związku z tym datę trzeba kilka razy w roku ustawić. Datownik przestawia się automatycznie w godzinach od 22 do 2 w nocy. Różne mechanizmy robią to w różny sposób - ETA zmienia datę błyskawicznie, więc jeśli dasz sobie margines bezpieczeństwa 2 godz przed i 2 godz po, to możesz być spokojny. A taki Seiko na przykład, to zmienia datę prawie całą noc. Zegarmistrzowie zalecają, by unikać przestawiania ręcznego daty w czasie, gdy zegarek robi to sam z siebie. Ryzyko: może dojść do uszkodzenia mechanizmu zegarka, a konkretnie defektu układu przerzutni oraz kół zębatych, które samoczynnie dokonują zmiany.

PYTANIA O ZEGARKI #1: po co zegarek, skąd różnice w cenie, kwarc czy automat?

PYTANIA O ZEGARKI #2: czy marka jest ważna, dlaczego niektóre są drogie i jaki zegarek na początek?

PYTANIA O ZEGARKI #3: co to jest rotomat, dlaczego szwajcarskie zegarki są najlepsze i czy kupować podróbki?

PYTANIA O ZEGARKI #4: wodoszczelność, serwisowanie, psucie zegarków

PYTANIA O ZEGARKI #5: wymiana baterii, smartwatch, rodzaje szkiełek

PYTANIA O ZEGARKI #6: Pieczęć Genewska, tachometr, rozładowana bateria

PYTANIA O ZEGARKI #7: wpływ temperatury, gwarancja na szwajcarskie, edycje limitowane

PYTANIA O ZEGARKI #8: rezerwa chodu, materiał koperty, zakupy zagraniczne

PYTANIA O ZEGARKI #9: jak kupować limitowane, który jako drugi, gdzie kupić retro

PYTANIA O ZEGARKI #10: jak rozpoznać podróbkę, automat czy kwarc, rozsądna cena zegarka

PYTANIA O ZEGARKI #11: data założenia manufaktury, gdzie kupować zegarki, ile powinna liczyć kolekcja