Ogromna większość ludzi w czasie epidemii kieruje się bardzo prostą, a przy tym rozsądną zasadą, jeśli chodzi o zakupy – kupuje się tylko to, co jest naprawdę niezbędne. Oznacza to zdecydowanie cięższy okres dla film, które działają w branży produktów luksusowych – na przykład producentów drogich zegarków.

Zegarki już od dawna nie są przedmiotem pierwszej potrzeby, szczególnie te z najwyższej półki. Ich zakup nigdy nie był prosty, i to nie tylko ze względu na cenę - aby go kupić, trzeba było się pofatygować osobiście do jednego z wcale nie tak licznych punktów sprzedaży. Tak funkcjonowała na przykład marka Patek Philippe, która nie chciała oferować swoich zegarków w sprzedaży internetowej. Firma została jednak zmuszona do zmiany swoich nawyków. Powód to oczywiście epidemia koronawirusa – trudno zarabia się w sytuacji, w której produkty znajdują się wyłącznie w zamkniętych sklepach stacjonarnych.

Zegarki Patek Philippe w ofercie Watches Of SwitzerlandZegarki Patek Philippe w ofercie Watches Of Switzerland WOS

Kilka dni temu sytuacja się zmieniła i zegarki szwajcarskiej marki są dostępne u wybranych sprzedawców internetowych. Firma dogadała się między innymi z London Jewelers oraz Watches Of Switzerland. Taki ruch jest ukłonem w stronę partnerów sprzedaży, z którymi Patek Philippe współpracuje nierzadko od kilkudziesięciu lat. Firma poinformowała w oświadczeniu, że taka sytuacja jest tymczasowa i ma na celu pomóc sklepom przetrwać czas epidemii. Gdy sytuacja na świecie wróci do normy, zegarki Patek Philippe oficjalnie nadal będzie można kupić tylko stacjonarnie.

Jeden z zegarków stworzonych przez Patek Philippe jest najdroższym w historii. Grandmaster Chime o numerze referencyjnym 6300A to zegarek jedyny w swoim rodzaju – i to dosłownie, bo powstał w jednym egzemplarzu. Został stworzony z myślą o aukcji Only Watch – ta ma charakter charytatywny, zatem nic dziwnego, że właśnie tutaj padł rekord. Wrażenie robi z pewnością sama kwota – 31 milionów dolarów sprawia, że Grandmaster Chime został nie tylko najdroższym zegarkiem naręcznym (bijąc rekord należący do wspomnianego Rolexa Paula Newmana), ale najdroższym zegarkiem w ogóle. To miano należało dotąd do modelu Patek Philippe's Henry Graves Jr. Supercomplication – kieszonkowego zegarka z 1920 roku, który w 2014 został zlicytowany za 24 miliony dolarów.