Na rynku istnieją preparaty przyciemniające kolor siwych włosów, takie jak płukanki, szampony czy odżywki koloryzujące oparte na barwnikach, które wnikają płytko do wnętrza włosa. Mogą być to barwniki syntetyczne lub naturalne, takie jak: czarna herbata, kora dębu czy łupiny orzecha włoskiego. Jednak, aby wybrać dobry szampon na siwienie, warto poznać przyczyny tego procesu.

Dlaczego włosy siwieją?

Układ genów nie jest jedynym powodem, dla którego włosy siwieją. Poza nim na szybsze siwienie wpływa zła dieta, stres, palenie tytoniu, zanieczyszczenie środowiska. Jeśli na wczesnym etapie życia wyeliminujemy te czynniki predysponujące i zastosujemy prawidłową pielęgnację możemy spowolnić ten proces.

Włosy z czasem mają coraz mniej pigmentu, ponieważ z wiekiem maleje aktywność melanocytów, ten moment jest uwarunkowany genetycznie. Tendencje do szybkiego bądź późnego siwienia dziedziczona jest genetycznie. Siwizna może mieć różne odcienie (bardziej srebrne lub żółte), zależy to od łusek keratynowych, z których zbudowana jest łodyga włosa u konkretnej osoby.

 

Czym jest fizjologiczne siwienie? Zwykle fizjologicznie pierwsze siwe włosy pojawiają się po 30. roku życia i częściej dotyczy kobiet, choć coraz więcej osób dotyka problem przedwczesnego siwienia (u panów jest to charakterystyczny „szron” na skroniach), między 20. a 30. rokiem życia. Siwienie jest procesem długotrwałym. Pojedyncze siwe włosy szybciej pojawiają się u osób o ciemnych włosach, z kolei całkowitą siwiznę szybciej osiągają osoby z jasnymi włosami. Najwcześniej siwieją włosy na skroniach, następnie na pozostałych częściach skóry owłosionej.

Szampon na siwienie – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Z uwagi na fakt, że siwe włosy są suche i matowe ważne jest, aby dobry szampon przeciwdziałający siwieniu posiadał składniki poprawiające jakość włosów (np. d-panthenol, polimery kationowe) oraz hamującymi ich wypadanie, czy stymulującymi porost. Ponieważ siwienie dotyczy zarówno pań, jak i panów, u których obok siwizny – drugim coraz mniej akceptowanym, a często współwystępującym problemem jest wypadanie i przerzedzenie włosów.

Zobacz: SPECJALISTYCZNY SZAMPON o podwójnym działaniu SPOWALNIAJĄCY PROCES SIWIENIA & STYMULUJĄCY WZROST WŁOSÓW H-STIMUTONE