Wpływ cholesterolu na kondycję fizyczną mężczyzny

Wysokie stężenie cholesterolu może powodować osłabienie funkcji poznawczych (pamięci) i problemy z koncentracją, a także spadek wydolności organizmu

– tłumaczy prof. dr hab. Artur Mamcarz, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WUM.

Hipercholesterolemia, czyli zbyt wysoki poziom cholesterolu, dotyczy nawet 61% dorosłych Polaków. Co ciekawe najczęściej występuje ona w grupie wiekowej 40-59 lat i dotyczy?aż 7,2 mln osób w Polsce. Szczególnie często borykają się z nim przedstawiciele kadry menadżerskiej, którzy codziennie mierzą się z dużą ilością stresu i napięcia, niewiele śpią?i żyją w ciągłym biegu. Brzmi znajomo?

Hipercholesterolemia – jak się zabezpieczyć

Poziom cholesterolu możemy sprawdzić dzięki prostemu badaniu krwi, zwanemu lipidogramem. Jeśli wyniki okażą się powyżej normy – oznacza to zbyt wysokie jego stężenie – należy zasięgnąć porady lekarskiej. Niepokojący jest także podwyższony poziom cholesterolu, który utrzymuje się przez dłuższy czas.

Niestety większość osób nie jest tego świadoma. A przecież sprawnie działająca pamięć?i koncentracja są szalenie istotne dla osób aktywnych zawodowo. Konsekwencją wysokiego cholesterolu mogą być także zaburzenia erekcji, uszkodzenie nerek czy wątroby

– dodaje prof. Mamcarz.

Warto wtedy wprowadzić kilka zasad. Oczywiście zadbać o zdrową dietę bogatą w warzywa, owoce, ryby oraz oliwę z oliwek, jednocześnie eliminując z niej tłuste potrawy, słodycze oraz nadmiar soli. Dobrze jest zrezygnować ze smażonych dań i dbać o prawidłową wagę. Podstawą jest oczywiście regularna aktywność fizyczna i rezygnacja z używek, takich jak alkohol i papierosy. Przy utrzymującym się stanie podwyższenia cholesterolu warto jest pomyśleć o zastosowaniu naturalnych i dlatego bezpiecznych substancji pochodzenia roślinnego.

BergamotaBergamota materiały partnera

Spróbuj wykorzystać naturalną moc bergamoty. Ekstrakt z miąższu owoców tej pochodzącej z włoskiej Kalabrii odmiany pomarańczy zawiera kompleks polifenoli – tzw. BPF. Ma on dobroczynny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy.

W badaniach naukowych wykazano, że BPF zapewnia najsilniejszą redukcję stężenia tzw. „złego” cholesterolu (LDL) spośród przebadanych naukowo substancji naturalnych

– wyjaśnia dr. n. med. Marcin Barylski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej UM w Łodzi.

Bergamota zyskuje coraz większe zaufanie i poparcie środowisk naukowych. Preparaty zawierające wyciąg polifenoli z bergamoty są zalecane przez kardiologów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego jako sprawdzony i skuteczny sposób na redukcję podwyższonego cholesterolu.

Cholesterol może być ukrytym wrogiem, z obecności którego nie zdajesz sobie sprawy. Zadbaj o swoją kondycję na wiosnę. Zacznij od lipidogramu.