Standardowy rozmiar, w jakim oglądamy filmy na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie ulegał zmianom. Jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych najpopularniejszą proporcją była 4:3 i dostosowane do niej telewizory znajdowały się w ogromnej większości mieszkań. Następnie obraz się rozszerzył – obecny standard telewizyjny to 16:9, a niektórzy producenci smartfonów idą jeszcze dalej i oferują 18:9.

Proporcje to jedno, a drugie to ich orientacja. Rozwój mediów społecznościowych sprawił, że coraz powszechniejsze stało się oglądanie filmów w pionie. I oczywiście można to robić na smartfonie, tylko skoro te urządzenia są w stanie rejestrować obraz w 4K i 60 klatkach na sekundę to przydałby się jakiś lepszy ekran, nieprawdaż?

The Sero – pionowy telewizor Samsunga

Do takich wniosków doszedł Samsung i postanowił wypełnić tę swoistą niszę na rynku. Efekt to The Sero – telewizor, który domyślnie stoi w pozycji wertykalnej. Urządzenie zostało wyposażone w ekran QLED o przekątnej 43 cali i 4.1-kanałowy system audio. Wszystko po to, aby wyświetlanie treści ze Snapchata oraz Instagram Stories było wygodniejsze. To, czy filmiki zamieszczane przez ogromną większość użytkowników rzeczywiście zasługuje na oglądanie ich na takim ekranie jest tematem na zupełnie inną rozmowę. Telewizor w razie potrzeby można przekręcić o 90 stopni i używać go w taki sam sposób, jak każdy inny sprzęt tego typu.

 

Haczyki są dwa – pierwszy to fakt, że The Sero póki co jest oficjalnie dostępny w Korei Południowej. Drugi to cena – urządzenie zostało wycenione na niecałe 2 miliony wonów, czyli niewiele ponad 6 tysięcy złotych. Trochę sporo jak na ekran do Instagram Stories.