Zanim Donald Trump został prezydentem Stanów Zjednoczonych, przez długie lata zajmował się szeroko pojętą działalnością biznesową. Nie jest więc szczególnie dziwne, że podczas kampanii korzysta z patentów, których nauczył się wcześniej. Gdy starał się o fotel prezydenta przed poprzednimi wyborami, sporą rolę w jego kampanii odegrały charakterystyczne, czerwone czapki z napisem „Make America great again”. Teraz Trump zdecydował się na podobny zabieg, odnosząc się przy okazji do często poruszanego w sferze publicznej problemu. 

Trump sprzedaje słomki

Ostatnimi czasy w wielu krajach sporo mówi się o ograniczeniu produkcji plastiku, a symbolem całego przedsięwzięcia zostały plastikowe słomki. Wiele restauracji i barów (także w Polsce) zdecydowała się na ich wycofanie i zastąpienie papierowymi – choć cytowany przez „Guardiana” Jim Leape ze Stanford Center for Ocean Solutions uważa, że stanowią zaledwie 1% plastikowych odpadów w oceanach.

Trumpowi najwyraźniej nie podoba się sytuacja, w której należy zrezygnować z wygody na rzecz ekologii. W jego oficjalnym sklepie pojawiły się bowiem plastikowe słomki – z „laserowo wygrawerowanym” napisem TRUMP. W ich opisie czytamy:

Liberalne papierowe słomki nie działają. WESPRZYJ PREZYDENTA TRUMPA i już dziś kup paczkę recyklingowanych słomek!

Za 10 sztuk trzeba zapłacić sporo, bo aż 15 dolarów. 

Co Trump sądzi o słomkach?

45. prezydent USA znany jest ze swoich często kontrowersyjnych wypowiedzi i poglądów. Pójście pod prąd światowym trendom w kwestii słomek nie jest tu wyjątkiem. Należy jednak podkreślić, że zapytany niedawno o słomki właśnie Trump odpowiedział w sposób dość wyważony:

Wydaje mi się, że mamy większe zmartwienia, niż plastikowe słomki. To w sumie ciekawa rzecz: wszyscy skupiają się na niewielkiej słomce, a co z kubkami, talerzami, opakowaniami i innymi rzeczami wykonanymi z tego samego materiału? Tak, słomki są interesujące, ale jest wiele ważniejszych tematów, na których można się skupić.