Cyber Monday to wydarzenie (bo trudno mówić w tym kontekście o "święcie"), którego koncepcja przywędrowała do nas - a jakże - ze Stanów Zjednoczonych. Jego założenia są podobne do tych "czarnopiątkowych" - chodzi rzecz jasna o to, aby sprzedać jak najwięcej towarów. Zasadnicza różnica pomiędzy Black Friday a Cyber Monday dotyczy sposobu dotarcia do klienta - o ile w Czarny Piątek prym wiodą sklepy stacjonarne, o tyle Cyfrowy Poniedziałek do głosu dochodzą sklepy internetowe - także te mniejsze, które nie mają wystarczającej siły przebicia, żeby dotrzeć do klientów kilka dni wcześniej.

Cyber Monday - kiedy?

Identycznie jak w przypadku Black Friday data występowania Cyber Monday jest ruchoma i zależna od Święta Dziękczynienia. Owo święto jest obchodzone zawsze w czwarty czwartek listopada. Dzień po nim mamy Czarny Piątek (wówczas startuje świąteczny sezon wyprzedaży), a następujący po nim poniedziałek jest właśnie Cyfrowym Poniedziałkiem. W 2019 roku Cyber Monday wypada 2 grudnia.

Cyber Monday 2019: jakie promocje dla dzieci znajdziemy w sklepach internetowych?Cyber Monday 2019: jakie promocje dla dzieci znajdziemy w sklepach internetowych? fot. Shutterstock/TierneyMJ

Cyfrowy Poniedziałek - historia

Termin Cyber Monday po raz pierwszy został użyty w 2005 roku w komunikacie prasowym serwisu Shop.org. Podstawowym celem tego zabiegu było zachęcenie klientów do dokonywania zakupów w sklepach internetowych, które wówczas nie były tak popularne, jak obecnie. Wraz z rozwojem internetu sytuacja oczywiście się zmieniła, a różnice pomiędzy Black Friday a Cyber Monday właściwie się zatarły - sklepy stacjonarne sprzedają również w internecie, a te internetowe bynajmniej nie czekają ze swoimi promocjami na poniedziałek. W Cyber Monday warto jednak zwrócić uwagę na oferty tych sklepów, które specjalizują się w sprzedaży wirtualnych dóbr, takich jak chociażby ebooki oraz gry komputerowe - często decydują się one na osobne promocje, jak chociażby księgarnia Publio (30-40% zniżki na książki), czy też PlayStation Store (nowe przeceny na gry, które nie były nimi objęte podczas Black Friday).