Na temat ekologii (przez niektórych nazywanej „ekologizmem”) zdań można mieć wiele, ale chyba nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy Grety Thunberg przyznają, że bezmyślna produkcja plastikowych śmieci nie prowadzi nas ku świetlanej przyszłości. I miło się patrzy na sytuację, w której to duży koncern próbuje coś w tej kwestii zmienić, dając w ten sposób dobry przykład innym.

Automaty z kosmetykami i środkami czystości w Rossmannie

W sklepach sieci Rossmann rozpoczął się niedawno interesujący projekt. Firma Henkel testowo umieściła w niektórych z nich automaty ze środkami czystości oraz kosmetykami. Przychodząc do sklepu z własnymi butelkami, można je napełnić na przykład szamponem, żelem do kąpieli lub płynem do prania oraz płukania, płacąc w ten sposób jedynie za zawartość i oszczędzając na pojemniku.

Automaty do napełniania butelek środkami czystości pojawiły się w czeskich RossmannachAutomaty do napełniania butelek środkami czystości pojawiły się w czeskich Rossmannach rossmann.cz

Automatów ze środkami czystości nie znajdziemy niestety (przynajmniej na razie) w polskich sklepach Rossmann. Przedsięwzięcie ma charakter testowy i mogą z niego korzystać klienci wybranych sklepów sieci na terenie Czech. Pomysł jest jednak na tyle dobry, że powinien pomyślnie przejść weryfikację – skoro tak wielu klientów przyzwyczaiło się już do zabierania na zakupy toreb wielokrotnego użytku, to czemu sytuacja nie miałaby się powtórzyć w przypadku plastikowych butelek?

A jak to wygląda w Polsce?

Chociaż nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) opisane wyżej rozwiązanie trafi do Polski, to w naszym kraju nieśmiało zaczynają się pojawiać proekologiczne pomysły. Jakiś czas temu Carrefour ogłosił, że produkty kupowane na wagę (sery, wędliny itp.) mogą być pakowane przez klientów do ich własnych, wielorazowych opakowań. Mały krok, ale warty docenienia!