Na check-liście nie może zabraknąć również odzieży termoaktywnej. Jej znaczenie jest niepodważalne, to fundament komfortu i bezpieczeństwa podczas całego dnia na stoku. Warto więc postawić na produkty i technologie, które nie zawiodą. Ważna jest świadomość, że bielizna termoaktywna to właściwie „druga skóra” – jej jakość przekłada się na odczuwanie ciepła i zimna, wygodę podczas ruchu, ochronę przed kontuzjami, szybkość regeneracji, a także – nie ma co ukrywać - na zapach wywołany intensywnym wysiłkiem fizycznym.  

Inteligentna odzież termoaktywna – co to znaczy?

O tym, że odzież termoaktywna jest inteligentna świadczą przede wszystkim zastosowane w niej technologie, ich ściśle określone funkcje, specyfika i zaawansowanie. Jednym z głównych zadań jest termoregulacja, czyli utrzymanie stałej temperatury ciała w zmiennych warunkach – kiedy marzniesz, odzież termoaktywna powinna grzać, a kiedy się przegrzewasz, powinna chłodzić. Większość producentów bielizny narciarskiej  w tym miejscu skupia się na technologiach, które spowodują szybkie odprowadzanie potu ze skóry na zewnątrz. Zupełnie inne rozwiązanie znalazł lider na polskim rynku – marka X-Bionic: pot jest przez nią traktowany zgodnie z przeznaczeniem, czyli służy do skutecznego chłodzenia organizmu. W każdym modelu X-Bionic, w miejscach strategicznych dla termoregulacji, jak klatka piersiowa, plecy i pachy, umieszczono trójwymiarowe panele zbudowane z minimum trzech rodzajów włókien o różnych właściwościach przyciągania, odpychania i odparowywania wilgoci. W trakcie wysiłku, kiedy zaczynasz się przegrzewać, trójwymiarowa struktura pozostawia na skórze nieodczuwalną warstwę wilgoci potrzebną do procesów chłodzenia, a nadmiar zostaje szybko odparowany. Pot jest cały czas wykorzystywany, dlatego odpowiednio chłodzony organizm wytwarza go mniej, tracąc mniej energii i cennych składników mineralnych. Natomiast, kiedy po intensywnej jeździe na nartach wsiadasz na wyciąg i zamiast chłodzenia z każdą minutą coraz bardziej potrzebujesz dogrzewania, pot zostaje odprowadzony, funkcja chłodzenia ustaje. Wówczas bowiem  ponownie uruchamia się trójwymiarowy system, który dzięki swojej strukturze więzi ciepłe powietrze między skórą a koszulką. Warstwa nagrzanego powietrza jest doskonałym izolatorem przed zimnem, a dzięki temu organizm odczuwa komfort cieplny. Warte uwagi jest to, że na rozpoczynający się sezon narciarski X-Bionic przygotował produkty z najnowocześniejszą wersją tego rozwiązania - System 3D BionicSphere® z technologią ThermoSyphon®, których efektem są jeszcze lepsze parametry względem poprzednich wersji: +95% oddychalności, +66% odprowadzania wilgoci, +80% stabilności struktury materiału.

Oszczędzanie energii dzięki bieliźnie termoaktywnej

Wielu narciarzy nie zdaje sobie z tego sprawy, że wysokiej jakości odzież termoaktywna pomaga oszczędzić energię podczas uprawiania sportu. Jak to możliwe? W trakcie aktywności fizycznej nawet 97% energii, jaką zużywa organizm, poświęcone jest na procesy utrzymania optymalnej temperatury ciała 37 stopni Celsjusza. Do walki z przegrzaniem organizm „wysyła” kolejne dawki potu. Kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej optimum, ciało wytwarza mikrodrgania mięśniowe, aby dogrzać się do odpowiedniego poziomu. Te energochłonne procesy można ograniczyć dzięki odzieży, która zapobiegnie marnowaniu potu i dodatkowo będzie izolować przed zimnem.

X-BionicX-Bionic fot. Materiały prasowe partnera

Na co wpływa kompresja w bieliźnie termoaktywnej?

Istotną właściwością odzieży termoaktywnej jest kompresja - bez wątpienia wesprze ona w szaleństwie na stoku, szczególnie profesjonalistów. Naukowo udowodniono, że kontrolowany ucisk naczyń krwionośnych poprawia krążenie. Układ krwionośny jest pobudzony do pracy, dostarcza do mięśni więcej tlenu i składników odżywczych, dzięki czemu stają się one zdolne do dłuższego i intensywniejszego wysiłku oraz szybszej regeneracji – kwas mlekowy i resztki przemiany materii są szybciej usuwane. Zwróć również uwagę na to, że ucisk zapewnia stabilizację mięśni, więzadeł i ścięgien. Chociaż po założeniu kompresyjnej koszulki, większość narciarzy czuje przez kilka minut dyskomfort, to skóra bardzo szybko się przyzwyczaja, a dziwne uczucie znika. Bielizna kompresyjna poprawia koordynację i skuteczniej zapobiega kontuzjom, co jest bardzo istotne przy zaawansowanych umiejętnościach i sportowych zmaganiach. W gamie produktów wspomnianej już marki X-Bionic możesz znaleźć produkty o niskiej, średniej i wysokiej kompresji. Na wysoką kompresję zdecyduj się, kiedy planujesz długotrwały i intensywny wysiłek na stoku. Ponadto X-Bionic stosuje kompresję częściową - ucisk na całkowitej powierzchni mógłby negatywnie wpływać na efektywność chłodzenia. Odzież X-Bionic przylega do skóry w kilkumilimetrowych odstępach, nie zakłócając procesów termoregulacji. 

Koszulki termoaktywne X-BionicKoszulki termoaktywne X-Bionic fot. Materiały prasowe partenra

Technologia redukująca przykry zapach

Kilkudniowy wyjazd na stok i jeden komplet bielizny termoaktywnej? Jest to możliwe dzięki technologiom odpowiedzialnym za redukcję przykrego zapachu spowodowanego intensywnym wysiłkiem – takich, które będą działać nie tylko podczas jednego dnia na stoku, ale także przez kilka dni aktywności, bez prania. Przykładem doskonałej odpowiedzi jest technologia Skinodor® marki X-Bionic, oparta na nieorganicznym składniku użytym we włóknach przędzy. Pod wpływem ciepła skóry składnik ten wydziela jony, które hamują rozwój bakterii. Jednocześnie nie ingeruje on we florę bakteryjną, nie zabija bakterii , a jedynie zapobiega ich namnażaniu, dzięki temu bielizna nie uczula i nie doskwiera alergikom.

Kompletując wyposażenie na stok, pomyśl nie tylko o nowych nartach, butach czy kombinezonie, ale również o bieliźnie termoaktywnej dobrej jakości. Pełni ona szereg istotnych funkcji, jest najbliżej skóry oraz ma ogromny wpływ na komfort podczas jazdy i pobytu na stoku. Nie warto bagatelizować tych kwestii – ma to przecież niesamowity wpływ na przyjemność z wypadu na narty, na który czekasz cały rok.

Kalesony X-BionicKalesony X-Bionic fot. Materiały prasowe partnera

Nowa, polska linia X-Bionic PATRIOT już na rynku!

Pisząc o bieliźnie termoaktywnej X-Bionic, nie można nie wspomnieć o linii PATRIOT, której zaufali najlepsi narciarze alpejscy na świecie. W latach 2013 – 2019 zawodnicy różnych państw korzystający z X-Bionic PATRIOT zdobyli 1128 medali w międzynarodowych mistrzostwach wraz z igrzyskami olimpijskimi. Ta linia jest dedykowana profesjonalistom – ma największą kompresję, a więc zapewnia najlepsze wsparcie w sportowych zmaganiach. W tym roku doczekaliśmy się linii X-Bionic PATRIOT w naszych narodowych, biało-czerwonych barwach! Jest ona dostępna między innymi w salonach stacjonarnych S’portofino oraz na www.sportofino.com

X-Bionic PatriotX-Bionic Patriot fot. Materiały prasowe partnera