Krótkie przypomnienie dla tych, którzy nawet nie wiedzieli, że nosili kiedyś taką część stroju. Kardigan to sweter zapinany od góry do dołu - tym głównie różni się np. od wciąganego przez głowę pulowera. Na guziki - stanowiące często element ozdobny - lub zamek. Swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu generałowi Jamesowi Thomasowi Brudenellowi - hrabiemu Cardigan, który wsławił się podczas wojny krymskiej. Brytyjscy oficerowie nosili wówczas wełniane kamizelki, a ich sława przełożyła się na popularność charakterystycznej dla nich części garderoby. Z czasem kardigan zyskał rękawy i coraz szersze rzecze zwolenników - od brytyjskich i francuskich rybaków, którzy cenili jego praktyczne walory (robiony z wełny był bardzo ciepły), przez kręgi akademickie, w których jest popularny jako casualowy, ale nadal elegancki zamiennik marynarki - aż po modę uliczną i młodzieżową.

kardigan Hugo Bosskardigan Hugo Boss fot. Hugo Boss

Kardigan nie tylko nadaje się na każdą porę roku (choć najprzydatniejszy jest wiosną i jesienią, kiedy pogoda jest zmienna a on może być traktowany jak lekka kurtka), ale też do każdej niemal stylizacji. Noszony z eleganckimi spodniami, koszulą a nawet krawatem czy muszką spełnia rolę marynarki, ale jest od niej zdecydowanie wygodniejszy. Zakładany do jeansów i na T-shirt sprawdzi się równie dobrze. Pamiętać jednak warto, że zakładane do kardigana spodnie powinny być dopasowane - luźny dół w połączeniu ze swetrem wyglądać może niechlujnie i niezgrabnie.

Do wzorzystego kardigana najlepiej dobrać prosty jednokolorowy T-shirt, w przypadku jednokolorowego swetra świetnie sprawdzą się koszulki z nadrukami . Szczególnie modne są w tym sezonie kardigany z szerokim szalowym kołnierzem, a takie pozwalają wyeksponować to, co pod spodem. Nosząc kardigan pamiętać powinniśmy także, że obowiązuje tu taka sama zasada jak w przypadku marynarki - ostatni guzik (a nawet dwa - w zależności od kroju) swetra powinien zostać rozpięty. Pozwoli to uniknąć marszczenia się i "usztywnienia" sylwetki. Zakładając kardigan powinniśmy także zwrócić uwagę na to, aby koszula lub inne elementy garderoby, jakie pod niego zakładamy, nie były uszyte ze zbyt grubych tkanin. Kardigan powinien podkreślać naszą sylwetkę miękko się do niej dopasowując.