Dyskusja rozgorzała pod naszym tekstem " Akademia stylu: 13 modowych obciachów ". Napisaliśmy w nim między innymi: "Okropne, a jednak prawdziwe. Wciąż widujemy panów podczas mniejszych i większych upałów w sandałach i... skarpetach".

No i się zaczęło. - Weź ty się Gocha (imię autorki tekstu - red.) odwal od skarpetek do sandałów. Wyglądają świetnie do długich bojówek - napisał Piotr19730. - Odczepcie się od skarpet w sandałach! Nie wiem co za kretyn uznał takie praktyczne rozwiązanie za "obciach" i dlaczego banda innych kretynów to za nim bezrozumnie powtarza, ale może wreszcie pora skończyć z tym kretynizmem? - to ostry wpis internauty black-emissary.

Kilku czytelników zauważyło, że widziało skarpetki i sandały na pokazach kreatorów mody męskiej . Może więc coś przegapiliśmy? Sprawdziliśmy:

- Skarpety do sandałów? W mojej opinii zdecydowanie nie do zaakceptowania, mimo sezonowego lansowania takiego trendu przez znane domy mody (Burberry, Prada, Versace). To było raczej traktowane jako próba zaskoczenia i zwrócenia na siebie uwagi, ale nie ma szans na akceptację.

Mnie osobiście takie zestawienie kojarzy się z czasami PRL-u, gdzie dostęp do wielu produktów był zerowy i wykorzystanie sandałów w połączeniu ze skarpetką stanowił świetne zastępstwo dla butów przejściowych.

Ja osobiście traktuje skarpetki jako część bielizny, więc nie rozumiem faktu pokazywania tej części osobistej garderoby przez mężczyzn i kobiet: uważam to za nieestetyczne - powiedziała Klara Mayzel- Racławska, współpracująca z Logo stylistka Avanti .

Czyli mieliśmy rację, jakiekolwiek wątpliwości (nikłe) rozwiane, 1:0 dla bosych stóp, końcowy gwizdek, koniec meczu, ale... Internauta lokator dorobił swoją filozofię do skarpetek w sandałach i podał nawet zasady stylistyczne:

- Ja sam noszę do sandałów skarpety z prostego powodu: latem jest wystarczająco ciepło, żeby założyć przewiewne sandały, ale upał nie dociera wszędzie - w chłodniejszych pomieszczeniach marzną mi nogi i często się przeziębiam. Stosuję zasadę kolorystyczną: np. do brązowych sandałów beżowe skarpetki - napisał lokator.

Ciekawie, ale zdaniem specjalistów - bez sensu:

- Nic nie usprawiedliwia noszenia skarpetek do sandałów. Jeśli zimno nam w stopy, zmieńmy obuwie, ale nie zakładajmy skarpetek - króciutko skomentowała Ola Wiechnik, dziennikarka zajmująca się modą w Logo24 .

Dyskusja na forum była zaciekła, ale byli tacy, których nic nie mogło przekonać:

- Dlaczego obciachem jest noszenie np. skarpetek do sandałów? - pytał broniąc nieszczęsnych skarpet internauta zbikowel.

Hmm, naszym zdaniem są rzeczy, które wypada robić, i są takie, których nie wypada. Jak to świetnie ujęła Magdalena Rosłaniec, szefowa działu moda miesięcznika Logo:

- Moda jest integralną częścią kultury, w której się żyje. A do klapek i sandałów nie zakładamy skarpet - po prostu taka jest zasada.

Jeśli ktoś tego nie rozumie, mamy dobrą wiadomość - nie ma obowiązku przestrzegania tej reguły, nikt na pewno nie wlepi nam za to mandatu, narazić się można jedynie na śmieszność - powiedziała.

Czy skarpety pasują do sandałów? Nie, nie, nie, i jeszcze raz nieCzy skarpety pasują do sandałów? Nie, nie, nie, i jeszcze raz nie fot. Felix Mizioznikov/shutterstock.com

Nieprzekonanych może jednak przekona fragment książki "Dress code. Tajemnice męskiej elegancji" autorstwa Krzysztofa Łoszewskiego:

- "Sandały i klapki. Polscy mężczyźni polubili je tak bardzo, że wystarczy kilka słonecznych dni, żeby polskie ulice zalały najpierw sandały, a zaraz po nich klapki. (...) W lekkich spodniach z t-shirtem czy cienką koszulą czujemy się swobodnie, wakacyjnie, jak przystało na upalne dni. Zamknięte buty oraz gumowe trampki zastępujemy sandałami. Nasze stopy wreszcie odpoczywają. Nikt tego nie kwestionuje. Problem z tym, że nosimy je ze skarpetami.

Podczas jednego z moich zajęć z dress code'u przeprosiłem pana siedzącego przede mną, że będzie przykładem tego, jak nie należy nosić sandałów. Pan miał na nogach jasnobeżowe, krótkie skarpety i skórzane sandały. Składały się z kilku pasków, odkrywały stopę i prezentowały ją w skarpecie. Pan sprytnie odpowiedział, że włożył ją specjalnie. Był przygotowany na taką reakcję z mojej strony. Wolałbym, żeby specjalnie nie wkładał skarpet i pokazał, że zna zasady. Reasumując: do sandałów i klapek nie nosimy skarpet" - napisał.

Krzysztof Łoszewski od wielu lat prowadzi zajęcia z zasad dress code 'u w Akademii Dyplomatycznej Collegium Civitas, a w Szkole Stylu Moniki Jaruzelskiej prowadzi zajęcia z historii mody męskiej, jest projektantem, kostiumografem i stylistą.

Przekonaliśmy niedowiarków? Na dole strony jest mały sondaż, możecie wyrazić swoją opinię!

Zobacz też na Logo24 :

Moda z wybiegów: eleganckie sandały

Akademia stylu: jakość garniturów

Zamiast butów: skórzane sandały