Modele kołnierzykówModele kołnierzyków fot. Agata Jakubowska

Jaki model

Model kołnierzyka i tkanina to najbardziej istotne elementy określające styl koszuli.

Mężczyźni z pulchną twarzą, grubym podbródkiem i krótką szyją dobrze wyglądają w koszuli z tradycyjnym wąskim kołnierzykiem (np. kent nr 1 ) z dłuższymi wyłogami (nr 1 , 2 , 3 ) albo małym kołnierzem z zaokrąglonymi wyłogami (nr 8 ).

Dla wszystkich mężczyzn szczupłych o pociągłej, długiej twarzy i wąskiej szyi najlepsze będą kołnierzyki o szerokim rozstawie końców (wszystkie typy cutaway, czyli nr 4 , 5 i 6 ). Kołnierzyk szeroki szczególnie jest polecany panom z długą szyją, bo optycznie ją skraca.

Najbardziej rozłożysty jest model "cutaway" (znaczy rozcięty), czyli taki, którego wyłogi  znajdują się w dużej odległości od siebie. Kołnierzyk cutaway zwany jest również włoskim, a Włosi mówią o nim "francuski". Dobrze wygląda do koszul biznesowych, ale także bez fiszbiny (usztywnienia) do koszul mniej formalnych.

Szeroki kołnierzyk zakrywa większą część szyi, usztywnia ją, sprawia wrażenie, że mężczyzna wygląda bardzo oficjalnie. Szerokie kołnierzyki umożliwiają dobrą ekspozycję krawata i noszenie szerokich węzłów.

Dla mężczyzn o szczupłych twarzach odpowiednie będą również kołnierzyki z podwyższoną stójką z dwoma guzikami (nr 9 ) .

Warto wiedzieć

- Kołnierz łamany (stójkowy) stosuje się tylko przy koszulach do smokingów i fraków.

Panowie, którzy noszą rozpięte kołnierzyki bez krawatów, mogą sobie pozwolić na wyższą stójkę i podwójny guzik.

- Kołnierzyk koszuli powinien być na tyle duży, żeby wiązanie krawata nie powodowało unoszenia go do góry. Wyłogi kołnierzyka powinny dotykać materiału przedniej części koszuli.

- Panowie, którzy noszą wąskie kołnierzyki, nie powinni nosić szerokich i grubych krawatów.

- Kołnierzyk z zaokrąglonymi rogami (nr 8 ), zwany klubowym, jest kojarzony w Anglią, z giełdą i bankowością. W wersji: niebieska koszula plus biały kołnierzyk nazywa się "kołnierzykiem położnej".

- Bardzo trudno znaleźć koszule dostępne w sklepach, które mają na szwach idealne dopasowane wzory materiału - w koszulach szytych na miarę jest to regułą.

- BUTTON DOWN to kołnierzyk typu kent lub cutaway, guziczkami przypięty do koszuli. Dawniej element wyłącznie casualowych stylizacji - noszony do sportowej marynarki bez krawata. Od kilku sezonów  modnie jest nosić krawat do koszul z tego typu kołnierzykami.

Jakie są początki kołnierzyków button down?

Potrzeba jest matką wynalazków. Angielscy gracze polo mieli dość trzepoczących na wietrze kołnierzyków, które nie pozwalały im skoncentrować się na grze. Postanowili przytwierdzić końcówki kołnierzyków do koszuli. Zainspirowało to amerykańską firmę Brooks Brothers, która od 1896 r. na stałe wprowadziła do swojej kolekcji koszule z guziczkami. Dziś koszule takie robią wszyscy producenci męskich ubrań.

- W XIX w. panowała moda na odczepiane kołnierzyki. Zabieg ten miał dwie zalety: po pierwsze - kołnierzyki z wzorem można było wymieniać na inne, zmieniając styl koszuli, po drugie - odczepiany kołnierzyk można było uprać, nie "narażając" na ten zabieg samej koszuli...

Akademia stylu: sztuka układania ubrań [WIDEO]

Zobacz także:

Wąski kołnierzyk, czyli krótka piłka. Przegląd modnych koszul na wiosnę i lato 2015

fot. H&M