Firma Xicorr podpisała umowę licencyjną z Fabryką Samochodów Osobowych SA na Żeraniu w Warszawie na wykorzystanie nazwy i znaków graficznych przy produkcji zegarków. Jej owocem jest zegarek inspirowany instrumentami pomiarowymi warszawy M20. Prędkościomierz i zegar z samochodu posłużyły za pierwowzór tarczy zegarka.

Warszawa M20 była pierwszym samochodem wyprodukowanym przez fabrykę FSO, a zarazem był to pierwszy produkowany seryjnie samochód w powojennej Polsce. - Wybór tego modelu jest symboliczny, właśnie od niego zaczynamy tworzenie projektów inspirowanych polską motoryzacją - mówi Adam Tomaszewski, założyciel i właściciel Xicorr.

Wnętrze FSO Warszawa M20Wnętrze FSO Warszawa M20 fot. Xicorr

Manufaktura Xicorr powstała w 2011 r. produkowane przez nią zegarki są projektowane i składane w Polsce. Nazwa marki ma również polskie pochodzenie - "sikor" był popularnym określeniem zegarka na warszawskiej Pradze.

Pierwszą kolekcją zegarków Xicorr, jest linia Circle. Są to sportowe zegarki do codziennego użytkowania. Zastosowanie automatycznego mechanizmu opartego na 26 kamieniach z rezerwą chodu ok. 42 godzin, tarcza przykryta szafirowym szkłem i wodoszczelność do 100m - to główne cechy, które stanowią o wysokiej jakości modelu Circle. Odporność zegarków Xicorr przetestowana została przez polskiego rekordzistę w nurkowaniu Darka Wilamowskiego. W tym roku zszedł z prototypową wersją Circle Garda na głębokość 243m.

Pierwsze egzemplarze wzorowane na Warszawie M20 trafią do sklepów jeszcze przed świętami. W przyszłym roku planowane jest wypuszczenie zegarka bazującego na Syrenie Sport. Zegarki dostępne są w warszawskim salonie "odCzasu doCzasu".