Ten efektowny, elegancki dodatek pełnił dawniej funkcję czysto praktyczną - panowie używali jej jako chusteczki do czyszczenia zabrudzonej marynarki lub nawet butów.

Poszetkę do stroju dobieramy tak, aby w interesujący sposób komponowała się z marynarką, koszulą i krawatem. Trudno przedstawić tu proste zasady - wszystko zależy od naszej fantazji i gustu.

Warto jednak pamiętać, żeby nie popełniać kilku podstawowych błędów: nie zestawiajmy białej koszuli z poszetką w kolorze ecru - będzie ona wyglądać na brudną. Nie dopasowujmy jej też zbyt dosłownie do reszty stroju - wbrew pozorom, poszetka we wzorze i kolorze dokładnie takim samym jak krawat i koszula wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Bardziej konkretnych porad możemy udzielić w kwestii noszenia poszetki - w tym sezonie najmodniej nosić ją płasko złożoną, tak, aby ponad kieszeń wystawał tylko wąski, równy pasek materiału. Uważajmy też, żeby chustka nie wypychała za bardzo kieszeni, ale tez żeby nie zsuwała się przy każdym naszym ruchu. Standardowy rozmiar poszetki to około 40x40 cm i chustka w takim właśnie rozmiarze, starannie złożona, powinna dobrze się nosić.