Nie ma jedynie słusznych sposobów składania poszetki - wszystkie metody są dobre. Grunt, by efekt końcowy był... ciekawy. Bo poszetka to nie tylko najmodniejszy od kilku sezonów dodatek, ale też jeden z niewielu w modzie męskiej elementów ubioru, z którym można poszaleć i wykazać się kreatywnością. Zachęcamy do zabawy, a nieśmiałym proponujemy kilka sprawdzonych sposobów.

Poszetka, Roda, bawełna, 190 zł

fot. Łukasz Falkowski

Rozłóż chusteczkę na stole. Złóż ją na pół - od góry do dołu. I jeszcze raz na pół - od lewej do prawej.

fot. Łukasz Falkowski

Delikatnie rozwiń rogi chusteczki, tak by powstał  ładny wachlarz. Zawiń rogi kwadratu z prawej i lewej strony oraz od dołu. Tak złożona chusteczka nadaje się do ułożenia w kieszonce.

Poszetka, Roda, jedwab, 190 zł

fot. Łukasz Falkowski

Złap chusteczkę za środek palcami prawej ręki i podnieś do góry. Obróć prawą dłoń w dół, a lewą ręką złap chusteczkę mniej więcej w połowie. Czubek stożka zawiń do góry, zawijając przez palec wskazujący.

fot. Łukasz Falkowski

Wysuń palec i uchwyć zawiniątko u nasady. Powstanie forma, którą możesz po prostu włożyć do kieszonki marynarki. Możesz również odwrócić zawiniątko, tak by z kieszonki widoczny był gładszy koniec.

Praktyczne wskazówki

Poszetkę do stroju dobieraj tak, by w interesujący sposób komponowała się z marynarką, koszulą i krawatem. Ale nie dopasowuj jej zbyt dosłownie. Poszetka o wzorze i kolorze dokładnie takim samym jak krawat i koszula to nie błąd, ale straszna nuda.

Nie zestawiajmy białej koszuli z poszetką w kolorze ecru - będzie wyglądać na brudną.

Uważaj też, by chustka nie wypychała za bardzo kieszonki. Standardowy rozmiar poszetki to około 40 x 40 cm i taki właśnie kwadrat, dobrze złożony, świetnie się układa. Staranne złożenie, zwłaszcza śliskiej, jedwabnej chusteczki, sprawi, że nie będzie się zsuwała przy każdym ruchu.

Ręcznie obrębiona poszetka jest bardzo elegancka i świadczy, że właściciel dba o detale.

Do smokingu, fraka, bardzo formalnego garnituru poszetka powinna być biała.

Warto wiedzieć

Ten efektowny, elegancki dodatek pełnił dawniej funkcję czysto praktyczną - panowie używali poszetki do czyszczenia zabrudzonej marynarki lub nawet butów. Dziś ta niewielka chusteczka noszona jest wyłącznie dla ozdoby.

Poszetka, Roda, len ręcznie malowany, 190 zł

fot. Łukasz Falkowski

Rozłóż chusteczkę na stole. Złóż ją na pół - od góry do dołu. A teraz - od lewej do prawej. I jeszcze raz na pół. Najłatwiejszym sposobem złożenia eleganckiej poszetki jest właśnie prostokąt.

fot. Łukasz Falkowski

Stylizacja:  Sebastian Piskała/Balthazar Private Tailors (www.balthazar.pl)