Warto mieć więc w szafie elegancki, prosty płaszcz, który pasował będzie zarówno do bardzo formalnego garnituru jak i do codziennego stylu smart casual.

Wybór odpowiedniego płaszcza zależy oczywiście od twojego stylu (choć nie bez znaczenia jest też środek transportu, jakiego używasz zimą), ale warto zainwestować w przynajmniej jedno eleganckie zimowe okrycie wierzchnie. Dobrym wyborem jest tzw. dyplomatka, płaszcz bardzo elegancki i wszechstronny jednocześnie. Dyplomatka wyróżnia się tym, że krojona jest blisko ciała, podkreśla sylwetkę. Można ją założyć do smokingu oraz do codziennego roboczego garnituru, ale sprawdzi się też w wersji smart casual. Tego typu płaszcze występują w wersji jednorzędowej i dwurzędowej.

A skoro o dwurzędówkach mowa, to taki właśnie płaszcz - ponadczasowa dwurzędowa bosmanka, czyli płaszcz wywodzący się amerykańskiej marynarki wojennej, również warta jest polecenia. Najczęściej szyta z grubej wełnianej tkaniny w kolorze granatowym, a jej charakterystyczne elementy to szerokie klapy i wysoki kołnierz i dwa rzędy dużych guzików. Wielką zaletą takiego płaszcza jest prostota. I tym kluczem warto się kierować przy wyborze eleganckiego płaszcza, jeśli nie jesteśmy pewni, jaki model najbardziej nam pasuje.

Polecamy płaszcze jednolite pod względem kolorystycznym, bez zbędnych dodatków, przeszyć, ozdobnych kieszeni itp. W kwestii koloru bezpiecznym wyborem będą uniwersalne szarości i granaty. Chyba że w eleganckim płaszczu czujecie się jak ryba w wodzie, wtedy możecie poczynać sobie zdecydowanie śmielej i z kolorami, i z krojami, i z dodatkami.

Płaszcz z kolekcji River IslandPłaszcz z kolekcji River Island fot. River Island fot. River Island