Bomber jacket (nazywana u nas pilotką, choć tej nazwy używa się także w stosunku do czapki) powstała na potrzeby angielskich i amerykańskich sił powietrznych jeszcze podczas I wojny światowej. Wyróżnia się miękką, ciepłą skórą wysokiej jakości (albo równie ciepłymi, stosowanymi w późniejszych wersjach syntetycznymi termoodpornymi tkaninami) i wysokim szczelnie zapinanym kołnierzem.

Taka kurtka sięga bioder, ma niewielka ilość kieszeni, ściągacz bądź paski w pasie i mankietach. Dlaczego właśnie tak wygląda ta kurtka? W czasach I wojny światowej, gdy kokpity samolotów wojskowych były otwarte, piloci narażeni byli na bardzo niskie, sięgające nawet 50 stopni poniżej zera temperatury. Noszone wcześniej długie skórzane płaszcze były mało praktyczne, postanowiono więc skrócić je do wysokości pasa, ściągnąć mocno w talii i dodać futrzaną bądź wełnianą podszewkę. Tak powstał kolejny ikoniczny element męskiej garderoby.

Ze względu na swe praktyczne zalety, ale także na fakt, że kojarzone były z walecznymi pilotami-bohaterami z czasów II wojny światowej, kurtki lotnicze zyskały ogromną popularność. Jako symbol honoru, wolności i przygody, stały się przedmiotem pożądania wielu mężczyzn, a pośrednio także kobiet. I tak jest do dziś. Kurtka z kolekcji Ochnik. Cena: 1699 złKurtka z kolekcji Ochnik. Cena: 1699 zł fot. Ochnik

fot. Ochnik