Garnitur na wieczór

Powinien mieć czarny, grafitowy albo ciemnogranatowy kolor. Jeśli szukasz garnituru uniwersalnego - takiego, w którym będziesz dobrze wyglądać wieczorem (wesele, wigilia, bal noworoczny), jak również w ciągu dnia (ślub brata, egzamin maturalny, obrona doktoratu), zdecyduj się na ciemnogranatowy. To najbardziej uniwersalny i elegancki kolor, który doskonale komponuje się z dodatkami w innych barwach. Garnitur w kolorze czarnym dobrze wygląda wieczorem, ale już nie w ciągu dnia (chyba że na pogrzebie). A w biurze to jeden z większych obciachów polskiej mody biznesowej.

Zrezygnuj z wzoru, tylko gładka tkanina będzie naprawdę elegancka.

By wieczorowy garnitur służył przez cały rok, powinien być uszyty z wełny średniej grubości.

Spodnie w stroju wieczorowym nie powinny mieć mankietów.

Biała koszula to jedyna wieczorowa opcja.

Krawat czy mucha, to kwestia gustu. Mucha wydaje się bardziej elegancka niż krawat, a dodatkowo od kilku sezonów jest na liście modowych hitów. W sklepach - jak nigdy wcześniej -  jest mnóstwo bardzo eleganckich i fantazyjnych wzorów.

Poszetka - biała - jeśli chcesz postawić na klasykę, wzorzysta - jeśli zależy ci na oryginalnym wyglądzie.

Garnitur Lavard

Smoking

Ma czarny, ewentualnie ciemnogranatowy kolor. Białą lub kremową smokingową marynarkę z czarnymi lub granatowymi spodniami wkłada się jedynie na wieczorne przyjęcia na świeżym powietrzu lub statku.

Marynarka od smokingu ma połyskujące jedwabne lub atłasowe klapy w kształcie kołnierza szalowego lub wycięte "w ząbek", jak w normalnej marynarce.

Spodnie (bez mankietów!) zdobione są lampasami - pojedynczymi jedwabnymi taśmami wzdłuż szwów bocznych po zewnętrznej stronie nogawek.

Biała koszula noszona do smokingu charakteryzuje się usztywnionym gorsem, (by nie wybrzuszał się podczas siadania) mankietami francuskimi na spinki i kołnierzykiem łamanym.

Muszka tylko czarna (biała to faux pas, mogą cię wziąć za kelnera)

Poszetka - biała, jedwabna lub lniana

Wykończeniem stroju jest dość szeroki (około 20 cm) hiszpański pas, którego zadaniem jest wydłużenie sylwetki (zwłaszcza nóg). Skarpety z cienkiej wełny lub jedwabiu, obowiązkowo czarne.

Kiedy smoking? Gdy na zaproszeniu jest napisane "black tie", "cravate noire" lub "full evening dress".

smokingsmoking Infografika: Wawrzyniec Święcicki (montaż) Infografika: Wawrzyniec Święcicki (montaż)

Frak

Może być tylko czarny.

Marynarka z dwoma rzędami guzików, zawsze niezapiętych, i jedwabnymi lub atłasowymi klapami z połami przyciętymi z przodu, a z tyłu - poły długie, tzw. ogon jaskółki.

Do kompletu biała kamizelka, dłuższa niż poły. Koszula w komplecie z frakiem powinna mieć usztywniony gorset i kryte zapięcie oraz łamany kołnierzyk ze stójką.

Spodnie z podwójnymi lampasami. Jeśli coś musi je podtrzymywać - to tylko szelki, nigdy pasek. Do fraka obowiązkowo lakierki i biała mucha najlepiej z bawełnianej piki.

Kiedy frak? Gdy na zaproszeniu jest napisane "white tie", "cravate blanche", "ultra formal", "full evening dress".

frakfrak Infografika: Wawrzyniec Święcicki (montaż) Infografika: Wawrzyniec Święcicki (montaż)

Do wszystkich wieczorowych strojów najbardziej pasują lakierki. Mogą być również eleganckie oksfordy, ewentualnie lordsy (jak na zdjęciu), ale wyłącznie w czarnym kolorze - zgodnie z zasadą - no brown after six.

Warto wiedzieć:

Surdut w przeciwieństwie do fraka i smokingu nie jest strojem wieczorowym. Przeznaczony jest do noszenia w ciągu dnia, ale tylko na oficjalne, wyjątkowe okazje, takie jak wyścigi konne w Ascott albo ślub. Uwaga - podczas zaślubin tylko pan młody i jego ojciec mogą wystąpić w surducie w odcieniu marengo - ciemnoszarym. Goście wyłącznie w czarnych.

surdutsurdut Infografika: Wawrzyniec Święcicki (montaż) Infografika: Wawrzyniec Święcicki (montaż)