Pamiętaj, nie ma jednych butów na każde warunki. Musisz wiedzieć, gdzie idziesz i kiedy. I odpowiednio dobrać sprzęt do wyprawy.

PRZYKŁAD 1 :

Załóżmy, że idziesz późną wiosną w Tatry. Będzie ciepło, ale może trochę popadać. Jeśli nie będą to ulewy, zdecyduj się na buty skórzane, ale z wysokim gumowym otokiem. Zwróć uwagę, by nie było zbyt dużo szwów - jeśli zaimpregnujesz but, będzie nieprzemakalny. A skóra lepiej sprawdzi się w cieple niż membrana. Ale jeśli będzie bardzo mokro - wybierz membranę. Twardość podeszwy - B. Jeśli idziesz bez plecaka, możesz wybrać niskie buty. Wprawdzie ryzykujesz skręcenie kostki, ale za to taki but jest lżejszy, łatwiej w nim wchodzić na stromizny niż w bucie za kostkę.

PRZYKŁAD 2 :

A jeśli wyprawa jest o tej samej porze roku, ale do wilgotnego lasu? Wtedy wybierz niskie buty (chyba że idziesz w teren bagienny), na podeszwie A. Wysokie gumowe i membrana - jeśli wilgotność jest duża.

Ale jeśli będzie w miarę sucho, wtedy lepszy będzie but ze wstawkami, leciutki i oddychający. W lesie dobrze chodzi się np. w butach do biegania po górach - lekkich i amortyzowanych!

PRZYKŁAD 3 :

Wyprawa do lasu lub Beskid wczesną wiosną lub późną jesienią. Wybierz zakostkowe podejściówki (buty klasy B, dobra amortyzacja, lekkie z gumowym otokiem). Na pewno z membraną - jest chłodno, więc będzie dobrze działała. Wysoka cholewka chroni przed wiatrem i wilgocią.

Na te same warunki w górach możesz wybrać niskie podejściówki. Niska cholewka nie ogranicza ruchów stopy, można ją łatwo postawić pod trudnym kątem.

Kiedy wybrać membranę?

Wbrew pozorom butów z membraną (np. z Gore-Teksem) nie należy zakładać zawsze. Membrany mają za zadanie chronić stopę przed wilgocią i odprowadzać nadmiar potu i ciepła. Dlatego najlepiej działają, gdy na zewnątrz temperatury nie przekraczają 5 st. Im wyższa temperatura, tym membrana mniej wydajna.

W lecie lepiej założyć buty z wstawkami ("siateczkami") - jeśli jest sucho - lub buty zabudowane, skórzane, gdy może padać.

Otok (na czubku buta)

Wysoki otok gumowy przydaje się, gdy będziesz chodził w podmokłym terenie. W lecie na skalistym podłożu jest niepotrzebny.

Sznurowanie

Dziurki na sznurowadła powinny być metalowe, cholewka powinna mieć haczyki. To najwytrzymalsze rozwiązanie, pozwalające szybko zawiązać i rozwiązać sznurowadła.

Twardość podeszwy

Renomowani producenci umieszczają odpowiednie oznaczenia na pudełku:

A - miękka podeszwa, łatwo się zgina. Bardzo wygodne na marsze po terenie z przewagą dolin lub do lasu.

AB - ciut twardsze, te same zastosowania.

B - sztywniejsze, na stromy teren i twardsze podłoże (np. w Tatry).

BC - najsztywniejsze buty trekkingowe. Na trudne warunki, ostre marsze tatrzańskie.

C - podeszwa na via ferraty, czyli szlaki zabezpieczone stalowymi linami (w Polsce nie ma takich szlaków, ale podobna do nich pod względem trudności jest tatrzańska Orla Perć). Przednia część buta bardzo twarda, do wspinaczki. Możliwość przyczepienia raków półautomatycznych.

D - do wspinania się, na ostre podejścia. Plastikowe usztywnienie w środku.

Różne pary butów trekkingowych mogą wyglądać i sprawować się 'w akcji' zupełnie inaczejRóżne pary butów trekkingowych mogą wyglądać i sprawować się "w akcji" zupełnie inaczej Fot. 6493866629 / shutterstock.com Fot. 6493866629 / shutterstock.com

Amortyzacja

Decyduje o niej budowa buta. Nad podeszwą mogą być puste komory lub pianki zbierające energię. Im twardsze podłoże, tym lepsza amortyzacja ci się przyda.

Podeszwa

Dobierz twardość i stopień amortyzacji do podłoża (patrz ramka). Najprawdopodobniej będziesz potrzebował podeszwy o twardości A, AB lub B. Gwarancją jakości jest podeszwa z gumy renomowanych firm. W Polsce najczęściej będzie to Vibram. CholewkaWysoka - zawsze, gdy chodzisz z ciężkim (co najmniej 15 kg) plecakiem oraz gdy jest mokro. Bez plecaka, w suchym terenie możesz wybrać buty z niską cholewką.

Przyszwa

Może być skórzana, z membraną, lub z lekkich wstawek z "siateczki". Wybór zależy od temperatury i wilgotności.

*Skarpetki

Nigdy nie bawełniane! To podstawowa prawda trekkingu - żadnej bawełny. Ale to wcale nie oznacza, że skarpetki powinny być zawsze sztuczne, z materiałów oddychających!

W zimie rewelacyjnie sprawdzają się skarpetki z wełny merynosów - nie drapią i są bardzo ciepłe. Wełna nie wchłania również wilgoci tak jak bawełna. Do butów z membraną nadają się skarpety z tworzyw sztucznych. Do skórzanych - skarpetki naturalne, z domieszkami bambusa lub celulozy.

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy specjalistom ze sklepu Sherpa.pl.