Ten mały skrawek materiału omotany wokół szyi nie jest jedynie ozdobą. Krawat oprócz tego, że posiada walory czysto estetyczne jest także ważnym elementem komunikacji niewerbalnej. Co może powiedzieć o swoim właścicielu? Okazuje się, że całkiem sporo.

Na przykład minister Radosław Sikorski w dniach trudnych negocjacji prawdopodobnie nie przez przypadek wybiera czerwony krawat, który sygnalizuje silny, władczy charakter. Efekt potęguje węzeł - cieniutki i ostry sprawia, że osoba go nosząca jest postrzegana jako zdecydowana, i nieprzejednana.

Premier Donald Tusk konsekwentnie wybiera krawat w kolorze niebieskim symbolizującym spokój, powagę, zaufanie. Wiąże go w umiarkowanie cienki symetryczny węzeł świadczący o tym, że właściciel wie, co to równowaga. Ten węzeł to prawdopodobnie popularny windsor - klasyczny, bezpieczny, wzbudzający zaufanie, dobrze oceniany przez specjalistów od wizerunku.

FOT. OD LEWEJ: DAMIAN KRAMSKI / AG, FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AG (MONTAŻ)

Z kolei premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przez wiele lat nosił wyjątkowo gruby węzeł. Na szczęście w zeszłym roku wymienił swoje krawaty na cienkie. Nie wiadomo dokładnie, co wpłynęło na tak radykalną zmianę, ale jest duże prawdopodobieństwo, że jego doradcom wpadły w ręce badania, z których wynika, że węzeł taki noszą osoby niezdecydowane, łatwe do manipulacji i słabe. Dodatkowo gruby węzeł odciąga uwagę od twarzy i pogrubia.

Socjolodzy mody dobrze ocenili również nasz ulubiony węzeł four in hand. Jest cienki, nieregularny, asymetryczny i elegancki, a osoby go noszące uważane są za wyjątkowo kreatywne, ekspresyjne i nieprzeciętne.

OTO NAJPROSTSZY SPOSÓB NA NAJMODNIEJSZY PROSTY WĘZEŁ, rys. Małgorzata Ślińska

Warto wiedzieć:

Jak większość klasycznych elementów męskiej garderoby krawat również ma wojskowy rodowód. W 1660 r., podczas obchodów zwycięstwa nad Turkami, jednostka wojska chorwackiego przebywała na dworze Ludwika XIV, znanego z zamiłowania do kostiumów. Król od razu zwrócił uwagę na kolorowe jedwabne chusteczki zawiązane na szyjach chorwackich oficerów. Niedługo potem na dworze zatrudniony został specjalny "cravatier", który miał za zadanie wyłącznie dbać o ozdobne zwisy króla. Słowo krawat pochodzi od wyrazu chorwat.