"Kochanie, zmniejszyłem Warszawę". Taki podtytuł nosi projekt Martyny i Davida, którzy pod szyldem Zupagrafika wykonali serię papierowych pomników stolicy. Ale nie znajdziesz wśród nich Pałacu Kultury czy syrenki, bo ich zdaniem to, co naprawdę wyróżnia Polskę na tle Europy to... gierkowskie bloki z wielkiej płyty, których fasady para grafików stara się "upolować" z aparatem fotograficznym, zanim dosięgnie je współczesna termomodernizacja. Na bazie zdjęć tworzą dokładne rysunki, uwzględniające takie szczegóły jak drobne pęknięcia na betonie czy zacieki pod parapetami. Tak powstała, surrealistyczna tekstura staje się w końcu wzorem na torbę.

- Stolica to trudne do zrozumienia miasto. Tworząc projekt "Blok Wschodni", chcieliśmy ją zrozumieć, ale też trochę poukładać. Poszukiwania wielkiej płyty zaczęliśmy od peryferii miasta. Często okazywało się, że spóźniliśmy się kilka miesięcy. Szary, piękny blok był już zamieniony w pastelową konstrukcję. Zależało nam na ocaleniu ostatnich przykładów modernistycznego piękna - tłumaczą twórcy projektu.

Torby z kolekcji Zupagrafika. Cena: 95 zł, fot. Zupagrafika

Ale bloki to nie wszystko. Na torbach Zupagrafiki znajdziesz także klasyczne polskie semafory oraz popularny w całej Polsce w latach 90-tych, czerwony kasownik tramwajowy z Mielca, który zdaniem obojga zakochanych w starym polskim designie grafików również przeszedł do historii jako polska ikona.

Zanim projekt rozrósł się o notesy i torby, Zupagrafika postanowiła przenieść nasze blokowiska i nie dostrzegane na co dzień ikony na papierowe modele do sklejania, dzięki którym symboliczne osiem złotych każdy może stać się właścicielem swojej malutkiej Warszawy albo Poznania.

Projekty kolektywu Zupagrafika możecie kupić na ich stronie ( www.zupagrafika.com ), albo w wybranych sklepach w Warszawie i Poznaniu.

Torby z kolekcji Zupagrafika. Cena: 140 złTorby z kolekcji Zupagrafika. Cena: 140 zł fot. Zupagrafika fot. Zupagrafika