KROPKA NAD I

Panama, czyli jasny, słomkowy kapelusz, to kultowy dodatek, który po prostu warto w swojej garderobie mieć. Dawniej uchodził za synonim klasy i elegancji, dziś wpisuje się w luźny, casualowy styl i stanowi idealne dopełnienie letniej garderoby. Kapelusz w stylu panamy można kupić nawet w popularnych sieciówkach, jednak noszenie oryginału daje dużo większą przyjemność.

Oryginalna panama jest wyplatana ręcznie z włókien liści palmy zwanej toquilla. Jej pierwowzorem były kapelusze ze słomek, które zamieszkujący tereny Ameryki Południowej Indianie wytwarzali już ponad 6 tysięcy lat temu. Wbrew nazwie panama nie pochodzi wcale z Panamy, tylko z Ekwadoru. To tam, w mieście Cuenca w 1836 r. powstała pierwsza fabryka kultowych kapeluszy i do dziś produkuje się tam ich najwięcej. Najlepsze i najdroższe powstają jednak w miejscowości Montecristi. Dlaczego więc panama? Wszystko za sprawą gorączki złota. W połowie XIX wieku kalifornijscy poszukiwacze cennego kruszcu podróżowali przez Przesmyk Panamski, gdzie kupowali sprowadzane z Ekwadoru lekkie i przewiewne kapelusze z włókien palmowych, które miały chronić ich przed palącym podzwrotnikowym słońcem. Nazwa upowszechniła się w trakcie budowy Kanału Panamskiego na przełomie XIX i XX wieku.

Promocję na wielką skalę kapelusze zawdzięczają rozwojowi kinematografii i gwiazdom Hollywood. Nosili je m.in. Clark Gable w "Przeminęło z wiatrem", Sean Connery w "Człowieku, który chciał być królem", Gregory Peck w "Zabić drozda", Klaus Kinski w "Fitzcarraldo" i Anthony Hopkins w "Hannibalu". Ich fanami byli też znani pisarze: Ernest Hemingway, Truman Capote i Graham Greene, oraz politycy: Winston Churchill, Harry Truman i John Fitzgerald Kennedy. Dziś w panamach pokazują się Brad Pitt, Johnny Depp i Ryan Phillippe. Pokochały je też znane kobiety i ikony mody: Alexa Chung, Kate Moss, Keira Knightley, Sienna Miller i Jessica Alba. Również projektanci przypomnieli sobie w tym sezonie o ulubionym niegdyś dodatku szykownego mężczyzny.

Kapelusze panamaKapelusze panama Fot. Agata Jakubowska Fot. Agata Jakubowska

1. Zara, 89,90 zł

2. Carry, 34 zł

3. Medicine, 39,90 zł

4. Carry, 34 zł

5. Carry, 49,90 zł

6. H&M, 39,90 zł

7. Medicine, 39,90 zł

8. Boss, 479 zł

1. Zara, 89,90 zł 2. Carry, 34 zł 3. Medicine, 39,90 zł 4. Carry, 34 zł 5. Carry, 49,90 zł 6. H&M, 39,90 zł 7. Medicine, 39,90 zł 8. Boss, 479 zł

Gdzie kupić oryginał? Najszybciej w sklepach internetowych, na przykład: www.fairfashionstore.com, www.gaba.pl, wiklinowydom.pl, kapeloo.pl, www.witleather.pl

Franklin Delano RooseveltFranklin Delano Roosevelt Fot. AP Franklin Delano Roosevelt, fot. AP

W Stanach panama zyskała na popularności dzięki prezydentowi Theodorowi Rooseveltowi, który wybrał się w niej na oglądanie konstrukcji kanału Panamskiego. Gdy jego zdjęcie pojawiło się w gazetach, Amerykanie oszaleli na punkcie słomkowych kapeluszy. Nowo otwarta droga morska umożliwiła zaś ich import do USA.

Po czym poznać oryginalną panamę?

Za oryginalną panamę trzeba zapłacić co najmniej 200 zł (najdroższe kosztują nawet kilka tysięcy dolarów). Niemało jak za słomkowy kapelusz. Czy płaci się tylko za marketing? Trochę pewnie tak, ale warto uczciwie przyznać, że proces wytwarzania panamy nie jest prosty i może trwać od 3 do 6 miesięcy. Bierze w nim udział kilka osób, z których każda odpowiada za inny etap.

Po czym więc poznać oryginał?

1. Zrobiony jest ze słomy toquilla dostępnej tylko w Ameryce Południowej.

2. Najdroższe modele mają tzw. optimo crown, czyli główkę, której kształt pozwala na zwinięcie kapelusza. Włókna palmy toquilla są tak elastyczne, że można je swobodnie składać jak koszulę. Po rozprostowaniu kapelusz powinien bez problemu wracać do poprzedniego kształtu. Jeśli jednak nie zamierzasz zabierać panamy na wyprawę dookoła świata, lepiej kup tradycyjny model (nie do zrolowania), bo ma ładniejszy kształt.

3. Gęsty splot: im więcej włókien, tym lepiej. W najdroższych modelach liczba splotów wynosi nawet 40 na 1 cm! Prawdziwa panama nie powinna też mieć szwów, bo składa się z jednego kawałka plecionki. Te najlepsze, zwane superfino, są tak wytrzymałe, że można przenosić w nich wodę, i tak giętkie, że zwinięte gładko przechodzą przez obrączkę.

4. Prawdziwa ekwadorska panama oznaczona jest od wewnętrznej strony kapelusza specjalną pieczęcią oryginalności.

Zawody tenisowe French OpenZawody tenisowe French Open Fot. AP Photo/Petr David Josek Zawody tenisowe French Open, 2013 r., Fot. AP Photo/Petr David Josek

Panama na stałe weszła do letniego dress code'u brytyjskiego dżentelmena od 1906 r., gdy król Edward VII pojawił się na słynnych wyścigach konnych Glorious Goodwood w Sussex ubrany w lniany garnitur i słomkowy kapelusz. Do dziś eleganccy panowie zakładają je na wyścigi konne i mecze polo, krykieta czy tenisa, zwłaszcza podczas turniejów wielkoszlemowych. Na stadionie Rolanda Garrosa nie wypada wręcz pojawić się bez bez panamy, którą za 95 euro można nawet kupić w sklepie internetowym www.storerolandgarros.com.

Wskazówki:

- Kapelusze w stylu panama dostępne w sieciówkach najczęściej wykonane są z rafii lub grubej bawełny.

- Aby kapelusz służył nam przez lata, należy przechowywać go w chłodnym i lekko wilgotnym miejscu. Jeśli będzie zbyt sucho, może się połamać.

- Lepiej kupić luźniejszy model, bo panamy mają tendencję do zmniejszania się np. pod wpływem ciepła i słońca.