Zegarek - prestiżomierz naszych czasów

Porządny czasomierz to coś więcej niż męski gadżet. To technologia i sztuka w jednym. Ale nie zawsze tak było. Kiedy na początku XX wieku zegarek przestał być noszony w kieszonce, mówiło się o rewolucji. Początkowo zmiana uznawana była tylko za szaleństwo projektantów, a osoby, które podążały za tą modą, uchodziły za pozbawione dobrego smaku. Mężczyznom wynalazek nowych czasów się nie spodobał. Po prostu uważali, że noszenie zegarka na ręku jest niemęskie. Ale kiedy modele naręczne stały się częścią wojennego ekwipunku, nikt nie miał już wątpliwości, że mogą je nosić nawet najwięksi twardziele. Później, w latach 70. i do połowy lat 80., kiedy światowe rynki zalane zostały tanimi, azjatyckimi modelami kwarcowymi, często zadawano sobie pytanie: czy zegarek mechaniczny będzie jeszcze potrzebny? Okazało się, że tak, i już w drugiej połowie lat 80. ogłoszono jego wielki powrót.

Tylko mechaniczny

Obecnie zegarek mechaniczny nie służy już do sprawdzenia czasu, bo mamy komórki, komputery, które odmierzają go nawet dokładniej. Posiadanie go ma być raczej przyjemnością. Warunek: musi to być zegarek mechaniczny. Dlaczego? Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie dobrych butów. Niby nie ma rozsądnego powodu, żeby kupować te ze skórzaną podeszwą, a przecież żaden elegant nie założy innych do garnituru. Pomimo tego, że buty z gumową podeszwą są bardziej praktyczne, może nawet wygodniejsze i w przeciwieństwie do tych ze skórzaną nie chłoną wody jak gąbka, kiedy spadnie nawet mały deszcz, to brak im elegancji i stylu. Analogicznie sprawa ma się z dobrym zegarkiem: jest równie ważnym dodatkiem, jak buty, idealnie podkreślającym indywidualny styl, gust, a przede wszystkim status właściciela. Dlatego kwarcowy, mimo że bardziej precyzyjny i łatwiejszy w obsłudze, w zestawieniu z eleganckim ubraniem prezentuje się jak wspomniane buty z gumową podeszwą.

Dlaczego tak drogo?

Na cenę zegarka największy wpływ ma zastosowany w nim mechanizm. Nie bez znaczenia jest, czy producent zastosował seryjnie produkowany czy zainwestował w stworzenie własnego (patrz: manufaktura). Poza tym, im bardziej skomplikowany, czyli ma więcej funkcji dodatkowych, tym droższy. Z czego to wynika? W skrócie: z kosztów. Stworzenie mechanizmu od zera (od wykonania projektu do wyprodukowania gotowego) to koszt od kilku do kilkunastu milionów euro. Do tego dochodzi montaż: złożenie masowo produkowanego mechanizmu Valjoux 7750 (najbardziej popularny, montowany w większości zegarków ze stoperem), który składa się z 250 części zajmuje doświadczonemu zegarmistrzowi około czterech godzin. Dla porównania - produkcja i złożenie skomplikowanego mechanizmu Calibre 89 (1728 części) zajęła zegarmistrzom z firmy Patek Philippe w sumie cztery lata.

Akademia stylu: prestiżowe zegarkiAkademia stylu: prestiżowe zegarki fot. Apart fot. Apart

Koperta

Obecnie ponad 50 procent zegarków ma stalowe koperty. W modelach klasycznych nadal stosuje się złoto w różnych odcieniach lub platynę, ale coraz więcej producentów wprowadza też nowoczesne materiały, np. tytan, ceramikę czy tworzone przez siebie nowe stopy (np. firma Omega wprowadziła kilka lat temu płynny stop metali o nazwie Liquidmetal, który jest trzykrotnie twardszy od stali).

Pasek czy bransoleta?

Skórzane paski stosowane są zazwyczaj do klasycznych modeli (wyjątkiem jest tzw. bransoleta milanaise, pleciona z metalowej siatki), a bransolety lub paski z kauczuku pojawiają się w wersjach sportowych. Najczęściej wykorzystywaną skórą jest cielęca, a w zegarkach z wyższej półki skóra krokodyla, aligatora lub płaszczki.

Szkło

W tańszych modelach najczęściej pojawiają się mniej odporne na zarysowania szkła mineralne, w droższych szafirowe. Te ostatnie są najbardziej odporne na zarysowania: w skali Mohsa mają twardość od 7 do 9 (dla porównania: diament ma 10). Rysa na takim szkle powstanie tylko wtedy, gdy zadrapie się go elementem o twardości diamentu.

Co się ukrywa w kopercie?

Ponad 80 procent marek korzysta z gotowych mechanizmów dostarczanych przez największego na świecie producenta mechanizmów, szwajcarską firmę ETA. Elitą wśród producentów są tzw. manufaktury, czyli firmy, które mogą wykonać każdy element mechanizmu we własnych warsztatach. Manufaktura nie oznacza jednak, że wszystko wykonywane jest ręcznie. Części mechanizmu wytwarzają specjalistyczne maszyny, ale już wykończenie, dekoracja poszczególnych elementów i montaż odbywają się ręcznie. Do grupy manufaktur zaliczane są np.: Patek Philippe, Rolex, Jaeger-LeCoultre czy Zenith.

Akademia stylu: prestiżowe zegarkiAkademia stylu: prestiżowe zegarki fot. Apart fot. Apart

Dlaczego mechaniczny?

1. Uznawany jest za bardziej prestiżowy, bo symbolizuje tradycyjne rzemiosło.

2. Sercem każdego zegarka jest mechanizm. A co kryje w sobie model kwarcowy? Baterię, która nie wzbudza żadnych emocji i po wyjęciu z koperty ląduje w kontenerze z elektrośmieciami.

3. Zegarki kwarcowe starzeją się tak szybko, jak komputery, a próbę czasu przetrwają tylko modele mechaniczne, bo odpowiednio użytkowane właściwie są wieczne.

4. Codzienne nakręcanie wcale nie musi być męczącym obowiązkiem, można potraktować je jako przyjemny rytuał. Zresztą producenci i o tym pomyśleli. Dla tych, którzy nie chcą lub nie pamiętają o nakręcaniu zegarka, stworzyli modele z automatycznym naciągiem, które czerpią energię z ruchów ręki (taki model noszony regularnie nie wymaga nakręcania). Poza tym, niektóre zegarki mają wskaźnik rezerwy chod, informujący o tym, kiedy powinny być nakręcone.

PAMIĘTAJ: Warto kupować to, co sprawdzone. Są zegarki, które nigdy się nie zestarzeją. Jeżeli jakiś model produkowany jest od pół wieku, to najprawdopodobniej za kolejnych kilkadziesiąt lat też będzie. I z pewnością spodoba się twojemu wnukowi. Kilka przykładów: Atlantic Worldmaster, Longines Lindbergh Hour Angle Watch, Breitling Navitimer, TAG Heuer Monaco, Omega Speedmaster Professional "Moonwatch", Rolex Submariner.

. . .

Jeśli masz jakieś pytania bądź uwagi dotyczące zasad noszenia oficjalnego stroju, napisz do nas: logo@agora.pl.

Więcej artykułów z cyklu Akademia stylu znajdziesz tutaj

źródło: Okazje.info