Tradycyjna kurtka pilotów wojskowych nie znika z radarów niemal od 100 lat. Zimą w wersji z grubej skóry, latem z lekkiego ortalionu, nylonu albo bawełny.

Bomber jacket została stworzona na potrzeby angielskich i amerykańskich sił powietrznych jeszcze podczas I wojny światowej. Ze względu na swe praktyczne zalety, ale także na fakt, że kojarzona była później z walecznymi pilotami, bohaterami z czasów II wojny światowej, kurtka lotnicza zyskała ogromną popularność. Jako symbol przygody i adrenaliny stała się przedmiotem pożądania wielu mężczyzn, a pośrednio także kobiet.

Bomber JacketBomber Jacket fot. Forum fot. Interfoto/Forum

Bomber jacket - tej kurtce trzeba dać zabłysnąć. Powinna być dominującym elementem garderoby, reszta niech stanowi dla niej tło.

Zarówno w ogóle, jak i w szczególe krój jest w przypadku tej kurtki raczej niezmienny. To, co praktyczne, nie ulega tak łatwo trendom. Rękaw - obowiązkowo zakończony ściągaczem. We współczesnych modelach stójka ze sciągacza zastąpiła futrzany kołnierz oryginału.

Ortalion albo inny syntetyczny, często połyskliwy materiał, ewentualnie lekka bawełna to materiały, z których robi się wersje letnie tych pilotek, zwanych również szwedkami. A o charakterystycznym kroju tej kurtki decyduje pas zrobiony ze ściągacza.