Skóra licowa

Skóra licowaSkóra licowa fot. Aiza Zych/Materiały prasowe

fot. Aiza Zych / materiały prasowe

1. Wyjmij sznurówki, a następnie wilgotną szmatką oczyść buty z kurzu i brudu - nie zapomnij o szczelinach przy podeszwie i języku.

2. Zupełnie suche buty wypastuj. Do rozprowadzania pasty i kremu najlepsza jest szczotka z małą główką albo szmatka, która już kiedyś używana była w tym celu, bo natłuszczona nie wchłania produktu.

3. Nałóż pastę na czubek buta i ruchem w kierunku obcasa rozsmaruj preparat po całej powierzchni. Następnie wcieraj pastę szczotką (najlepiej z końskiego włosia), znowu zaczynając od czubka. Wykonuj koliste ruchy w prawo, lewo, w górę i w dół. Odstaw buty na kilka minut, by pasta wyschła. Nałóż szmatką drugą warstwę pasty, tym razem koncentrując się na języku, miejscach z dziurkami na sznurowadła i szparach, gdzie skóra łączy się z podeszwą. Wetrzyj pastę szczotką i pozostaw na chwilę do wyschnięcia. Wypoleruj buty miękką szmatką, specjalną rękawicą, albo dużą szczotką z długim włosiem.Oprócz natłuszczających past na rynku dostępne są również kremy do pielęgnacji obuwia - błyskawicznie odświeżają kolor, szybko się wchłaniają i pachną jak krem do rąk. Na zdjęciu: krem Collonil, cena: 15 zł, szczotka do aplikacji pasty - 13 zł.

Zamsz

ZamszZamsz fot. Andrzej Krasowski/Materiały prasowe

fot. Andrzej Krasowski/ materiały prasowe

1. Przed pierwszym wyjściem w zamszowych butach zaimpregnuj je specjalnym preparatem. Zamsz trudno się czyści, więc lepiej zapobiegać.

2. Po każdym użyciu butów z zamszu warto oczyścić je z kurzu specjalną szczotka z gumowymi wypustkami, które w trakcie przecierania podnoszą włoski meszku, oczyszczając i odświeżając skórę.

3. Mocne zabrudzenia oraz plamy usuwaj szczoteczką i wodą z szarym mydłem albo gotowym preparatem do czyszczenia zamszu i nubuku. Po praniu buty muszą wyschnąć w prawidłach. Woda zupełnie wygładzi strukturę zamszu - by podnieś jego meszek, wyczesz buty twardą szczotką. Czyste buty ponownie zaimpregnuj.

4. Do odświeżenia koloru zamszu przeznaczone są specjalne pasty w płynie. Niektóre firmy proponują paletę kilkudziesięciu kolorów - na pewno da się znaleźć barwę zbliżoną do koloru butów.

5. Selekcja. Zamsz jest ładny, ale trudny w pielęgnacji. To skóra nasiąkliwa, podatna na zabrudzenia i zniszczenia, a bardzo odporna na czyszczenie, lepiej więc takich butów nie zakładać, gdy na dworze jest mokro.

Sneakersy

SneakersSneakers fot. Materiały prasowe

fot. Andrzej Krasowski / materiały prasowe

1. Czyszczenie sportowych butów zależy od materiału, z którego zostały zrobione. Warto przeczytać, jaką pielęgnację poleca producent. Większość materiałowych butów można po prostu uprać w pralce z niewielką ilością detergentu, włączając program "delikatne". Skórzane lepiej myć bez całkowitego namaczania - mokrą szczoteczką z proszkiem do prania albo mleczkiem do czyszczenia, a wkładki i sznurówki wrzucać do pralki.

2. Skórzane trampki warto raz na jakiś czas zapastować bezbarwna pastą.

3. Dobrze mieć zawsze przy sobie jednorazowe chusteczki do szybkiego czyszczenia butów. Nasączone są specjalnym detergentem, który dobrze usuwa kurz i zabrudzenia. Do kupienia w sklepach internetowych.

WARTO

*IMPREGNOWAĆ KAŻDY RODZAJ BUTÓW (ZE SKÓRY LICOWEJ, ZAMSZOWE, MATERIAŁOWE, TREKKINGOWE), JAK RÓWNIEŻ PLECAKI, NAMIOTY, A NAWET ŚPIWORY. NOWOCZESNE PREPARATY DZIAŁAJĄ NA ZASADZIE MEMBRANY - TO ZNACZY TWORZĄ NIEWIDOCZNĄ CIENKĄ WARSTWĘ, KTÓRA CHRONI PRZED KURZEM I WODĄ, ALE NIE BLOKUJE PRZEPŁYWU POWIETRZA.

*PRZY ZAKUPIE BUTÓW OD RAZU POPROSIĆ SPRZEDAWCĘ O POMOC PRZY WYBORZE ODPOWIEDNIEGO ŚRODKA DO KONSERWACJI I CZYSZCZENIA. TO ZWIĘKSZA TWOJĄ SZANSĘ NA ODPOWIEDNIĄ PIELĘGNACJĘ.

Warto wiedzieć:

*impregnować każdy rodzaj butów (ze skóry licowej, zamszowe, materiałowe, trekkingowe), jak również plecaki, namioty, a nawet śpiwory. Nowoczesne preparaty działają na zasadzie membrany - to znaczy tworzą niewidoczną cienką warstwę, która chroni przed kurzem i wodą, ale nie blokuje przepływu powietrza.

*przy zakupie butów od razu poprosić sprzedawcę o pomoc przy wyborze odpowiedniego środka do konserwacji i czyszczenia. To zwiększa twoją szansę na odpowiednią pielęgnację.

*Buty regularnie czyszczone, pastowane i prawidłowo przechowywane mogą ci służyć przez wiele lat. Skórzane przechowuj na drewnianych prawidłach, unikniesz zagięć i pęknięć. Ponadto drewno wchłania pot, przez co but szybciej schnie. Zamoczone buty możesz wysuszyć, wkładając do środka gazetę, która dobrze wchłania wodę. Nigdy nie susz butów blisko kaloryfera.