Como - małe miasteczko na północ od Mediolanu, nad pięknym polodowcowym jeziorem. Spokojne, dyskretne. Słynne od XVI w. z produkcji jedwabiu, a ostatnio ze sławnych mieszkańców jak George Clooney. Na położone nad brzegami jeziora wille są wręcz zapisy u agentów nieruchomości. Ceny za posiadłość sięgają dziesiątków milionów euro. Jest to jedno z najbardziej restrykcyjnych miejsc w Europie, jeśli chodzi o zakup nieruchomości. Posiadanie wielkich pieniędzy nie załatwia tu niczego. Trzeba spełnić listę surowych warunków.

To tu właśnie znajduje się jedna z dwóch na świecie firm, które wciąż wiedzą, jak tkać grenadynę . Tkaninę, która była nieco zapomniana, dostępna w kilku sklepach w Europie, raczej dla koneserów i jak mawiają Anglicy - a happy few.

Seteficio Bianchi to stara rodzinna fabryka jedwabiu. Robi najlepszej jakości materiał, w tym najpiękniejszą na świecie morę, której używa się na papieskie oraz kardynalskie dodatki. Rodzina Bianchi wciąż do produkcji jedwabiu używa starych krosien typu navette, pochodzących jeszcze z XIX w. Tylko na nich można tkać grenadynę. Wymaga to dużej wiedzy, doświadczenia oraz cierpliwości. Takie krosna pracują wolniej, zużywają więcej jedwabiu, a materiał nie ma więcej niż 70 cm szerokości. Stąd wysoka cena jedwabnej grenadyny. Firma robi dwa jej rodzaje: grubszy splot zwany jest garza grossa, drobniejszy - garza fina.

Na czym polega wyjątkowość grenadyny? Na jej unikalnym charakterze i uniwersalności. Faktura, splot, najlepsze nici używane do tkania, blask materiału. Krawaty z grenadyny komponują się w zasadzie z każdym rodzajem ubrania. Świetnie pasują zarówno do formalnych garniturów biznesowych, jak i sportowych marynarek.

Rolls-Royce'em wśród krawatów są te typu sette pieghe, bez podszewki, z końcami rolowanymi oraz zszywanymi ręcznie. Przesada? Nic podobnego. Każdy szanujący się koneser stylu powinien mieć w szafie przynajmniej jeden taki krawat. W męskiej elegancji wszystko rozgrywa się w niuansach. Diabeł tkwi zawsze w szczegółach.

Bez fałszywej skromności mogę powiedzieć, że o krawatach z grenadyny zaczęło się w Polsce mówić od mojego wpisu na blogu 28 kwietnia 2009 r. Od tamtej pory grenadyna, zupełnie nieobecna w polskich sklepach, stała się po prostu modna.

Sean Connery w filmach o Bondzie z lat 60. do swoich nienagannie skrojonych na Savile Row garniturów i koszul od Turnbull and Asser zakładał właśnie grenadynowe krawaty.

Warto wiedzieć

Jedwab nie jest jedynym włóknem używanym do tkania grenadyny. W tym pięknym splocie tka się również wełnę, spotkałem też niesamowitą bawełnianą grenadynę, z której szyje się nieformalne sportowe letnie krawaty.

źródło: Okazje.info