Parka, jak wiele ikonicznych strojów męskiej garderoby, ma wojskowy rodowód. Wzorowane na noszonych przez Eskimosów anorakach (ciepłych nieprzemakalnych kurtkach z kapturem zakładanych przez głowę) parki szyte były od 1951 roku dla amerykańskiej armii walczącej w Korei. Ich głównym zadaniem było chronienie żołnierzy przed sięgającymi kilkudziesięciu stopni poniżej zera mrozami.

Po wojnie parki, jako charakterystyczny strój brytyjskiej subkultury modsów stały się ogromnie popularne - a to głownie za sprawą ich praktyczności, taniości i bardzo dużej dostępności w sklepach z demobilu. Pod koniec lat 80. parka popadła w chwilową niesławę jako strój niemodny i wyśmiewany, by dekadę później powrócić do pełni popularności - głownie za sprawą zespołu Oasis, a zwłaszcza noszącego ją zawsze i do wszystkiego Noela Gallaghera.

Typowa parka to ciepła kurtka chroniąca przed zimnem i deszczem, szyta z połączenia bawełny i nylonu, sięgająca kolan, dość obszerna, często ściągana w pasie. Odpinany kaptur i podszewka czynią z niej okrycie bardzo uniwersalne, idealne nie tylko na zimę, ale także wiosnę i jesień. Charakterystyczną cechą parki jest zamek rozpinający się zarówno od góry, jak i od dołu - ułatwiający np. wsiadanie i wysiadanie z samochodu.

Kolejną ogromną zaletą parki jest to, że można ją nosić niemal do wszystkiego - jest idealnym okryciem dla osób ceniących swobodę ruchu i wygodę, a jej charakterystyczna, przydymiona zieleń pięknie komponuje się z czernią, granatem, ale także z żywszymi kolorami. Choć parki zdecydowanie lepiej sprawdzają się w casualowych stylizacjach, ich wiosenne, lżejsze i elegantsze wersje komponują się swobodnie także z bardziej eleganckimi elementami garderoby.

Parka z kolekcji Madox. Cena: 359 złParka z kolekcji Madox. Cena: 359 zł fot. Madox fot. Madox