100 ZASAD IDEALNEGO GARNITURU - CZĘŚĆ 1

100 ZASAD IDEALNEGO GARNITURU - CZĘŚĆ 2

KOSZULA

66. Najlepszym kolorem koszuli na wesele (ale nie tylko) jest biel. Błękit nadaje korporacyjny sznyt, blady róż przy wieczornym świetle może być pomylony z szarością. Inne kolory na oficjalnych uroczystościach nie istnieją.

67. Nie daj się przekonać przyszłej małżonce – to, że ma suknię ślubną w kolorze ecru, nie znaczy, że ty też masz mieć koszulę w kolorze ecru. Będzie wyglądać nie jak „ecru”, a po prostu jak pożółkła.

68. Nie zaleca się kołnierza „button-down” do krawata, choć Brooks Brothers i inne amerykańskie marki zachwalają takie połączenie. Uniwersalny będzie zawsze kołnierz prosty albo włoski.

69. Warto wybrać koszulę na spinki – jest bardziej elegancka od tej na guziki. Spinkami można przemycić informacje o sobie: jak lubisz latać, to kup sobie w kształcie samolocika, jak jesteś tradycjonalistą, wybierz proste, prostokątne, srebrne, a jak jesteś bardzo bogatym tradycjonalistą, to proste, prostokątne, ale platynowe i od Cartiera.

70. Koszule z krótkim rękawem to idealne ubranie na wieczór...

71....pod warunkiem, że jesteś właśnie na Hawajach, koszula jest w kwiaty i planujesz pić drinki z palemką.

72. Jeśli wesele nie odbywa się na Hawajach, to mamy kolejną smutną wiadomość: koszula musi mieć długi rękaw.

73. Przede wszystkim dlatego, że (patrz punkt 9) – mankiet musi wystawać spod rękawa marynarki. Jest to dość trudno osiągalny efekt w przypadku koszuli z krótkim rękawem, bo wówczas i marynarka powinna mieć krótki rękaw. A takich nie produkują. Na szczęście.

74. Amatorzy koszul z krótkim rękawem twierdzą, że jest w nich chłodniej w ciepłe dni. Lub kiedy na weselu wino zastąpiła wódka, a kwartet smyczkowy hity Sławomira. To bzdura. Poszliśmy do sauny w obu i naprawdę te 20 cm materiału nie robi różnicy.

75. Nie wierzysz? To zdradzimy ci tajemną cechę koszul z długim rękawem: rękawy zawsze można podwinąć.

76. Pod koszulę nie zakłada się zazwyczaj nic. Czasem można założyć podkoszulek – absorbuje pot. T-shirt pod koszulę? To zły pomysł.

77. Nie ma nic gorszego niż koszula „slim fit”, gdy jej nosiciel sam nie jest „slim fit”. Rezultat: napięte guziki i brzuch wyglądający spod rozchełstanych otworów między nimi. Lepiej kupić rozmiar większą. 

78. Koszula z podwójnym kołnierzem to dziwny wymysł. Radzimy zignorować ich istnienie.

Koszula z podwójnym kołnierzemKoszula z podwójnym kołnierzem materiały prasowe

79. Wyłogi kołnierzyka koszuli powinny zawsze być schowane pod marynarką. Choćby Juliusz Słowacki twierdził, że jest inaczej.

Juliusz SłowackiJuliusz Słowacki .

80. Bajerem jest kołnierz „piccadilly” ze specjalną sztangą efektownie podważającą krawat. To najwyższa forma elegancji.

Kołnierz typu 'piccadilly'Kołnierz typu 'piccadilly' shutterstock

BUTY

81. Na wesele super mieć wszystko nowe – idealną śnieżnobiałą koszulę pierwszy raz w użyciu, debiutancki występ krawata, odprasowane skarpety. Ale buty akurat lepiej wcześniej wypróbować, bo przyjdzie ci w nich przetańczyć całą noc.

82. Jedynym dopuszczalnym kolorem butów na wesele jest czerń.

83. Nie, nie ma innego dopuszczalnego koloru.

84. Nie, brązowe buty nie są odpowiednie na wesele. Powód? Starobrytyjska zasada mówi wprost „no brown after six” – „żadnych brązów po szóstej”. Oznacza ona, że brąz nie jest mile widziany po godzinie 18:00. Wesela zaczynają się zwykle za dnia, ale zawsze kończą nocą. Więc jedynym dopuszczalnym kolorem obuwia jest czerń. Bezwzględnie.

85. Wyjątek: jesteś muzułmaninem. Według nauk Sunny ciemne buty są „mukhur” (niezalecane), bo ponoć osłabiają potencję.

86. Skarpety dobiera się albo pod kolor spodni (czyli granatowe spodnie, to granatowe skarpety), albo pod kolor butów (czyli czarne buty, to czarne skarpety).

87. Skarpeta powinna być na tyle wysoka, by po założeniu nogi na nogę światu nie ukazywała się nasza owłosiona łydka.

88. Aby mieć pewność, że skarpeta będzie trzymać się łydki, kup podwiązki do skarpet. Kiedyś można było co najwyżej skorumpować bombonierką garderobianą w teatrze, by nam coś takiego załatwiła. Od niedawna można je znaleźć w internecie, np. na Akcesoriameskie.pl. Można tam też nabyć podwiązki do koszuli – by nie wyskoczyła nam przez przypadek ze spodni. 

Szelki do skarpetSzelki do skarpet .

Szelki do koszuliSzelki do koszuli .

89. Najelegantsze buty to czarne oksfordy. Mniej oficjalne są derby. Różnią się przyszwą (to ta część z dziurkami na sznurówki) – oksfordy mają ją otwartą, derby zamkniętą. Oto wyjaśnienie wizualne:

Oksfordy i derbyOksfordy i derby shutterstock

SZYCIE NA MIARĘ

90. Czy opłaca się szyć garnitur na wesele, czy lepiej kupić gotowca?

Plusy szycia na miarę:

 • ukryjesz każdy mankament sylwetki 
 • masz lanserski inicjał na podszewce i filcu
 • możesz spersonalizować sobie każdy najmniejszy szczegół
 • czujesz się wyjątkowo

Minusy szycia na miarę:

 • cena jest wyższa
 • nie znasz finalnego efektu, a nie zawsze możesz go sobie wyobrazić
 • na wykonanie garnituru czekasz kilka tygodni
 • mnogość możliwości (np. kilkadziesiąt mankietów do wyboru) powoduje, że sam już nie wiesz, czy podjąłeś dobrą decyzję

Plusy garnituru z sieciówki:

 • możesz go mieć właściwie od ręki, dzień przed weselem
 • jest tańszy
 • masz mniejszy wybór, więc decyzja jest łatwiejsza
 • jeśli masz proporcjonalną sylwetkę – mało kto zobaczy różnicę

Minusy garnituru z sieciówki:

 • istnieje ryzyko, że ktoś na weselu może mieć taki sam
 • nigdy nie będzie tak idealnie dopasowany jak ten szyty na miarę
 • masz ograniczone możliwości wyboru
 • nie ma monogramu na podszewce


91. Najważniejsza zasada: garnitur pana młodego nigdy nie może być droższy od sukni ślubnej panny młodej.

92. Gdzie umieścić monogram? Jest kilka miejsc: na karku, na mankiecie, na brzuchu i – jeśli to koszula z kieszonką – na kieszonce. Najczęściej wybierany jest brzuch.

93. Ciekawostka: monogram umieszcza się zawsze na elementach odzieży znajdujących się po lewej stronie ciała. To stary zwyczaj – rycerz nosił tarczę ze swoim herbem właśnie w lewej ręce.

94. Podsumowując: masz nieproporcjonalną sylwetkę? Szyj. Stać cię na to? Szyj. Masz jeszcze ok. sześciu tygodni do wesela? Szyj, zdążysz. Chodzisz w garniturze częściej niż raz na pół roku? Szyj. Chodzisz od Vistuli do Lavarda, od Bytomia do Lancerto i nic ci się nie podoba? Szyj.

95. Ile kosztuje garnitur szyty na miarę? Ceny garniturów szytych mechanicznie „made-to-measure” z naturalnej wełny zaczynają się od ok. 2000 zł. Górna granica nie istnieje, bo można sobie uszyć garnitur przeplatany platynową nicią z wełny alpaki z domieszką kaszmiru. Tylko po co?

SAVOIR-VIVRE

96. Zawsze lepiej wytrwać w marynarce do końca wesela, niż zdjąć ją jeszcze przed przystawką. Producenci dwoją się i troją, by tkanina była jak najlżejsza i jak najbardziej przewiewna. Standardem są półpodszewki lub marynarki bez konstrukcji.

97. Kiedy marynarkę można zdjąć? gdy zrobił to już pan młody, czym dał wyraźny sygnał „już”, gdy podczas pokazu sztucznych ogni dama obok ciebie trzęsie się z zimna, gdy poprosił o to wodzirej (na weselu trzeba zawsze słuchać wodzireja).

Krąży opowieść po światku dyplomatów, jak to Ariel Szaron pojawił się w Knesecie bez marynarki. Marszałek parlamentu, poirytowany niewłaściwym strojem premiera, próbował go strofować, a on na to: „Mnie na to pozwoliła sama angielska królowa!”. Wszyscy zamarli z wrażenia, na co premier spokojnie i triumfalnie wyjaśnił, że właśnie podczas wizyty u królowej zdjął marynarkę. A królowa miała mu wtedy powiedzieć: „Panie Szaron, marynarkę to pan możesz sobie zdjąć u siebie w Knesecie!”.

98. Zdejmując marynarkę, zdejmij też kamizelkę.

99. Nakrycie wierzchnie przy garniturze musi być dłuższe od marynarki. Najlepszy wybór: płaszcz zwany „dyplomatką”, najgorszy wybór: kurtka puchowa.

100. Po weselu garnitur oddaj do pralni, i to nie za pół roku, przed następną okazją, tylko najlepiej od razu. Na weselu dużo piłeś. Dużo tańczyłeś. Należy mu się.