Wiadomo, że jeśli czujesz się świetnie w swojej skórze, pniesz się po szczeblach kariery i ogólnie rzecz biorąc jesteś pewny siebie, to ubrania, które masz na sobie, nie będą znacząco odciskały się na Twoim poczuciu wartości - w końcu jesteś i masz w życiu to, w co wierzysz, a poczucie wartości to podstawowa sprawa! Jeśli jednak temat garderoby i wizerunku jest czymś, co powraca do Ciebie co pewien czas, koniecznie zrewiduj swoje potrzeby i zasoby, a pomoże Ci w tym ten artykuł!

Wygląd buduje markę

Mój kolega pracujący w jednym z wiodących pism zajmujących się biznesem dowodził, że pisanie na ich łamach o modzie nie ma sensu, bo teraz facetami w garniturach ,,rządzą’’ ich szefowie, którzy przychodzą do pracy w T-Shirtach i krótkich spodenkach, a nawet czasami w dresach! Kocham nonszalancję i ekstrawagancję i podziwiam buntowników, jednak nie każdy odnajduje się w roli modowego rebelianta, dlatego świadomość, jaką wartość odgrywa w naszym życiu wizerunek jest naprawdę ważna. Mawiają, że ,,jak cię widzą, tak cię piszą’’ i choćbyśmy bardzo nie chcieli być oceniani po wyglądzie, tak percypują świat zewnętrzny nasze zmysły. Tak zwane pierwsze wrażenie wywołujemy u innych według badaczy w ciągu maksymalnie 11 sekund! W świecie, w którym wielu z nas buduje markę osobistą także w przestrzeni Internetu i w social mediach, gdzie wiedzy o nas dostarczają nasze zdjęcia i filmiki, w którym sprzedajemy swoje usługi, czy po prostu ubiegamy się o dobre stanowisko, wizerunek jest naprawdę istotny!

Wizerunek - o co należy zadbać?

Jest kilka obszarów, z którymi warto się zaznajomić, aby zbudować spójny i efektowny styl. Wśród nich są nie tylko ubrania, ale również dodatki, garderoba zapachowa i pielęgnacja.

Znam mężczyzn, którzy kochają elegancję albo po prostu ,,zrośli się’’ z nią i tak samo, jak nie przyjęliby gości w dresie na niedzielnym obiedzie, tak zupełnie naturalne jest dla nich kupowanie garniturów, eleganckich koszul i krawatów. Są jednak i tacy, którzy nadal nie rozumieją dlaczego koszule z krótkim rękawem lepiej zostawić surferom i to kompletnie nie takie, które oni mają w swoich szafach. Wielu szuka również złotego środka między elegancją a wygodą, a najwięcej z nich pragnie po prostu znaleźć sposób, aby w każdej sytuacji wyglądać odpowiednio, a często także stylowo i elegancko.

Dress to success - dlaczego wizerunek ma znaczenie?Dress to success - dlaczego wizerunek ma znaczenie? Shutterstock

Jak świadomie budować garderobę?

Chcesz robić biznes w dresie - proszę bardzo. Jesteś grafikiem, aktorem albo programistą i nie przepadasz za sztywną elegancją - lepiej się nie zmuszać. Szczerze mówiąc średnio wyobrażam sobie fotografa retuszującego zdjęcia w garniturze lub operatora biegającego po planie w takowym, chociaż nic nie jest wykluczone i znam różne wyjątki. Sposób ubierania należy dopasować po prostu do siebie! Do tego, co lubisz i do swojego stylu życia, a jeśli masz wątpliwości skonsultuj się np. ze stylistką i zasięgnij fachowej opinii. Pojedyncza konsultacja nie powinna kosztować majątku, a w końcu jest to usługa z pułapu fryzjera czy barbera, z której zapewne korzystasz. Jeśli jesteś kucharzem wiadomo, że nie będę zachęcała Cię do noszenia trzyczęściowego garnituru, ale to nie znaczy, że nie powinieneś zważać na to, co zakładasz na siebie. Dobry wygląd to moc, którą możesz dodać sobie dbając odpowiednio o siebie! Kto wie może zostaniesz ,,twarzą’’ miejsca, w którym pracujesz albo Twoje przepisy pokochają obserwatorzy w Internecie i rozkręcisz kanał na YouTubie? Jeśli jesteś ambitny to wypracowanie dobrego, spójnego z Twoją osobowością stylu jest jednym z elementów, który powinieneś potraktować poważnie.

Dobra baza

Gdy Twój zawód wymaga wizyt w biurze, czy spotkań biznesowych warto wyposażyć się przede wszystkim w białą lub błękitną koszulę, szarą, granatową lub camelową marynarkę albo model np. w kratkę, granatowe, szare lub camelowe spodnie oraz np. ciemno brązowe eleganckie buty. W chłodnych miesiącach dobrym uzupełnieniem stylizacji będzie elegancki płaszcz. Jeśli dobrze wyglądasz i czujesz się w golfach możesz zaopatrzyć się w cienki model lub wręcz przeciwnie sięgnąć po gruby splot. Nie ma nic złego również w granatowych lub czarnych dżinsach, ale jeśli nie czujesz się dobrze w rockowych klimatach radziłabym raczej unikać dziur i przetarć. Dobra gatunkowa bluza zarówno rozpinana, jak i wkładana przez głowę również sprawdzi się w wielu sytuacjach. Kluczem w doborze ubrania oprócz designu niech będzie jakość. Aktualnie jesteśmy w szczytowym momencie wyprzedaży i wśród propozycji wielu dobrych marek można znaleźć ubrania w okazyjnych cenach ze zdecydowanie dłuższą datą ,,przydatności do spożycia’’. Wielu moich klientów i znajomych cieszy się swoimi ubraniami, a także butami przez wiele lat, unikając stresu spowodowanego tym, że nie wiedzą, co na siebie założyć na daną okazję, właśnie dzięki świadomym zakupom.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zawsze to podkreślam - kobiety mogą dopełniać swój wizerunek makijażem, biżuterią, a nawet stylizacją paznokci. Mają również do dyspozycji zdecydowanie większy wachlarz elementów niż panowie, dlatego zawsze zachęcam ich do dopieszczania swoich stylizacji kilkoma podstawowymi akcesoriami. Koniecznie zaopatrz się w skórzany pasek - ciemnobrązowy model sprawdzi się w większości zestawów. Nie zapomnij też o zegarku - możesz wybrać czasomierz na biżuteryjnym lub skórzanym pasku. Jeśli nosisz okulary, poświęć więcej czasu na dobranie odpowiednich oprawek - zwróć uwagę, że klasyka jest ponadczasowa i przymierz kilka modeli od kultowych marek. W tym wypadku szczególnie warto skonsultować się ze stylistką - okulary nosisz bowiem najczęściej każdego dnia, na najbardziej wyeksponowanej części swojego ciała! Pamiętaj także, że wśród zmysłów, którymi odbieramy świat zewnętrzny jest również węch, dlatego polecam Ci zaopatrzyć się w perfumy, które pokochasz i które staną się Twoim wyróżnikiem, a może nawet tajną bronią. W końcu wszyscy uwielbiamy spotykać się z ludźmi, którzy pięknie pachną! Najlepiej odwiedzić bardziej niszową perfumerię i poszukać dla siebie wyjątkowego zapachu. Jeśli na co dzień preferujesz luźny styl, to odpowiednio dobrany zapach może zmienić jego charakter i dodać mu klasy i elegancji.

Dress to success - dlaczego wizerunek ma znaczenie?Dress to success - dlaczego wizerunek ma znaczenie? Shutterstock

Miej świadomość

Nie warto postrzegać mody jedynie jako zmieniających się trendów prezentowanych na wybiegach dwa razy w roku. Moda to sztuka użytkowa, coś czym wpisujemy się w szereg kontekstów dookoła nas - we własnym domu, w biurze, w przestrzeniach, które odwiedzamy, architekturze miast, do których jeździmy. Lubię porównywać modę do każdej innej sztuki wizualnej. Żeby wyrobić sobie gust o fotografii czy grafice oglądamy albumy czy odwiedzamy wystawy, poświęćmy też nieco czasu modzie - nie oznacza to, że namawiam Cię abyś czytał modowe magazyny ale przeglądanie dobrych katalogów z modą męską czy takich profili na Instagramie jak MenWithClass czy MenWithTheStreetStyle do zdecydowanie dobry początek, aby oswoić i opatrzeć się z modą!