Zawsze podkreślam, że mężczyźni mają mniejszy wachlarz elementów do opanowania, jeśli chodzi o wizerunek od kobiet, dlatego warto, aby opanowali je do perfekcji! Niewiele trzeba panom, by stworzyć spójny z charakterem look i to właśnie dodatki i oprawa zapachowa decydują według mnie o randze stylizacji.

Dobre perfumy - zawrzyj je w swoim budżecie! 

Jeśli nie masz pokaźnego budżetu na ubrania, większość zakupów możesz zrobić w ,,sieciówkach’’ - co prawda ,,okres przydatności do spożycia’’ ubrań tam zakupionych może być krótszy, niż tych pochodzących z lepszych butików ale z asortymentu tego typu sklepów da się stworzyć ładnie prezentujące się zestawy ubraniowe. W swoim budżecie warto natomiast niezaprzeczalnie zarezerwować nieco większą kwotę na perfumy. Ciekawa jestem, czy dostajesz je najczęściej w ramach prezentu, czy używasz ich na co dzień, a może korzystasz z nich wyłącznie przy ,,szczególnych okazjach"?

Twój zapach to komunikat, którym wzmocnisz swoją markę osobistą! 

Zapach jest niejako naszym przedłużeniem, dlatego jeśli ktoś obdaruje Cię perfumami, które niekoniecznie do Ciebie pasują, lepiej sprezentuj je komuś innemu, a samemu zaplanuj trochę czasu na poszukiwania odpowiedniego zapachu. Podejrzewam, że nie ma ludzi, którzy nie lubią ładnie pachnieć. Sama wprost uwielbiam przebywać w otoczeniu osób, które używają pięknych perfum. Zapach jest też często czymś, co wyróżnia dla mnie daną osobę. Podróż autem z kierowcą, który wspaniale pachnie czy wizyta w gabinecie takiej osoby to zawsze świetne doświadczenia!

Twój zapach to komunikat, którym wzmocnisz swoją markę osobistą!Twój zapach to komunikat, którym wzmocnisz swoją markę osobistą! Shutterstock

Do wyboru perfum podejdź przez pryzmat komunikatu, który chcesz wysyłać światu. Są zapachy, które bezpośrednio konotują określoną pozycję społeczną - przywodzą na myśl sukces i luksus, wzmacniając profesjonalny wizerunek Twojej marki osobistej. Są to np. perfumy z tzw. grupy szyprowej, które zawdzięczają swoją nazwę bogactwu roślinności wyspy Cypr, gdzie występują wykorzystywane w perfumiarstwie m.in. mech drzewny czy irys, doskonale komponujące się z nutami cedru, paczuli czy wetiweru, a także z nutami kwiatowymi, cytrusowymi czy skórzanymi.

Stwórz własną garderobą zapachową! 

Zachęcam Cię do otworzenia się na poszukiwania zapachów dla siebie i stworzenia własnej garderoby zapachowej! W tym celu możesz oczywiście udać się do którejś z popularnej sieci perfumerii, mieszczącej się praktycznie w każdym centrum handlowym, a wśród zapachów, na które warto zwrócić tam uwagę polecam np.: Hermès, Cartier, Lalique, Tom Ford czy Issey Miyake. Natomiast serdecznie polecam Ci poszukać w swoim mieście lub okolicy niszowych butików z perfumami. Jedną z sieci, sprzedających właśnie tego typu zapachy jest Quality Missala, którą znajdziesz w wielu lokalizacjach w Polsce. Zajrzyj tam lub poszukaj innych niszowych perfumerii w Internecie.

Czym kierować się przy wyborze męskich perfum?

Traktuj perfumy jak charakterystyczny dodatek i dobieraj je zgodnie ze swoim stylem życia i okolicznościami. Inne wybierzesz na co dzień, do biura, inne na randkę czy wyjście do teatru. Po inny zapach sięgniesz pracując jako trener personalny czy lekarz, a po inny udając się na negocjacje biznesowe. Ważne też, aby pamiętać, że mając bliski i bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem, np. w przypadku dentystów czy służby zdrowia, unikać ciężkich zapachów, by nie przytłaczać drugiej osoby. Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki przekaz ma nieść za sobą Twój zapach? Czy chcesz dodać sobie nim lat i podkreślić swój profesjonalizm? A może szukasz uwodzicielskiego zapachu na randkę, któremu ciężko będzie się oprzeć? Z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że zdarzało mi się zauroczyć mężczyzną właśnie ze względu na zapach, który wokół siebie roztaczał, a na pewno był on elementem, dzięki któremu dałam adoratorowi szansę! Tym bardziej przy szukaniu partnerki rekomenduję zaopatrzyć się w odpowiednio intrygujący zapach.

Czym kierować się przy wyborze męskich perfum?Czym kierować się przy wyborze męskich perfum? Shutterstock

Daj sobie czas!  

Wspominałam już, że przy poszukiwaniu perfum dobrze jest wybrać się do niszowej perfumerii i nie chodzi mi wyłącznie o ciekawszy asortyment w takich miejscach, ale także o podejście do klienta. Musisz wiedzieć, że pracownicy większych sieci drogeryjnych czy perfumiarskich mają często do wyrobienia tzw. ,,normy sprzedażowe’’ na konkretne produkty. Danego dnia mają np. sprzedawać Diora i dzięki osiągniętym wynikom otrzymują premię. Sama doświadczyłam niegdyś agresywnej sprzedaży w jednym z takich miejsc, co było dla mnie nieprzyjemnym doświadczeniem, a w końcu wybierając dla siebie perfumy, decydujemy się na zapach, który będzie nam towarzyszył w wielu sytuacjach w życiu i jeżeli sami nie mamy jeszcze wielkiego doświadczenia, warto aby przez proces doboru zapachu przeprowadziła nas kompetentna i obiektywna osoba. W salonach perfumerskich rangi premium nie tylko w miłych warunkach będziesz mógł zapoznać się z produktami, ale często także posłuchać o niejednokrotnie bardzo ciekawej historii marki czy projektanta danego zapachu. Dzięki temu, możesz dowiedzieć się, kto stoi za projektem, który wybierasz i  poznać filozofię brandu.

Jak właściwie testować zapachy?

Wokół testowania perfum narosło wiele mitów, jak np. ten, że pomiędzy testowaniem kolejnych zapachów dobrze powąchać kawę, aby zneutralizować uprzednio wąchane perfumy. W rzeczywistości przy jednym podejściu jesteśmy w stanie prawidłowo przyswoić zaledwie trzy zapachy i kawa w niczym tu nie pomoże. Nie ma sensu zabierać do domu także poperfumowanych papierowych blotterów, ponieważ zapach powinno się testować bezpośrednio na własnej skórze, gdyż na każdym z nas dany zapach będzie pachniał zupełnie inaczej w zależności od tego, jak połączy się z indywidualnym zapachem naszej skóry, na który wpływ ma m.in. nasza dieta, wiek, hormony i stan zdrowia. Ważne jest też, aby napowietrzyć dany zapach - wyjść z nim na zewnątrz i odczekać chwilę, żeby sprawdzić jak dany bukiet rozwinie się na naszej skórze. Często bywa tak, że jakiś zapach bardzo przypadnie nam do gustu, kiedy czujemy go na kimś, natomiast na nas samych będzie nas drażnił - to właśnie wynika z indywidualnych cech naszego organizmu. Dobrym pomysłem jest zakupienie lub zamówienie przez Internet próbek zapachów i spokojne przetestowanie ich na sobie.

Jak właściwie testować zapachy?Jak właściwie testować zapachy? Shutterstock

A może zaprojektujesz swoje własne perfumy? 

Wiesz, że możesz stworzenie dla siebie własny zapach? Będzie to możliwe, jeśli udasz się np. do jednego z salonów marki MO61, w którym możesz skomponować dla siebie unikatowy zapach na bazie akordów zapachowych, które przypadną Ci do gustu. Swoim perfumom nadajesz też wtedy własną nazwę, która zostaje nadrukowana na etykiecie flakoniku. To wspaniałe doświadczenie i sama w ten sposób stworzyłam dla siebie już kilka zapachów! To jak - gotowy na przygodę z perfumami?