O czym warto wiedzieć? 

Zacznijmy od tego, że co kraj to obyczaj - często zasady dotyczące dress code'u są inne w zależności od kultury, ale zawsze będzie on ważnym elementem sovoir-vivre'u. 

Stary świat lub - jak kto woli - Stary Kontynent tworzył te zasady od wieków. Nowy podyktował inne, dopasowane do współczesnego stylu życia. Anglia wiodła i wiedzie w tym prym do dziś. Samo pojęcie dress code'u pochodzi z języka angielskiego i dotyczy odpowiedniego dopasowania stroju do okazji. Stylowe ubieranie nie jest sztuką, choć często używa się takiego określenia. Ja byłabym bardziej za sformułowaniem niezbędna wiedza, którą warto posiadać. 

Pamiętam czasy podróży z delegacjami reprezentującymi polityków, przedsiębiorców, artystów. Niejednokrotnie dochodziło do niezręcznych sytuacji spowodowanych niewłaściwym ubiorem niedostosowanym do miejsca i czasu. Pozostawał dyskomfort, a przecież można było go uniknąć, posiadając właśnie tę niezbędną wiedzę. Nikt się z nią nie rodzi, ale zawsze można ją zdobyć, szczególnie biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo dostępnych źródeł, choć trzeba też wiedzieć, z których korzystać. 

Marynarka must have

Czy w dzisiejszych czasach warto stosować dress code?Czy w dzisiejszych czasach warto stosować dress code? Shutterstock

To bardzo ważna część garderoby męskiej i warto mieć ich kilka (starczą na długo). 

Zawsze dobieramy ją do okazji. 

Najbardziej eleganckie są te wykonane z wełny (najlepiej z Super 150), ale także z bawełny, lnu i sztucznych włókien.

Te z naturalnych materiałów są komfortowe, bo się w nich nie poci, ale droższe. Warto potraktować ten zakup jako inwestycje. 

W ofercie są jedno- i dwurzędowe. Te ostatnie są mniej popularne w naszym kraju, bardziej kojarzone z Anglią. 

Marynarka klubowa - niesłusznie kojarzona tylko z dojrzałym mężczyzną.

A model walks the runway at Ralph Lauren Spring/Summer 18 fashion show during the New York Fashion Week on February 12, 2018 in New York City.A model walks the runway at Ralph Lauren Spring/Summer 18 fashion show during the New York Fashion Week on February 12, 2018 in New York City. Shutterstock

Ta klasyczna jest w kolorze granatowym i ma pozłacane lub miedziane guziki. W Anglii bardzo modne stały się te, które zdobiły kiedyś mundury brytyjskiego wojska. Mężczyźni zdobywają je na aukcjach i w specjalnych sklepach. 

Jeśli należysz do danego klubu lub jesteś studentem prestiżowej uczelni, to na guzikach często wytłoczone jest ich logo. Często używa się też nazwy "marynarka uniwersytecka". 

Marynarki klubowe mogą być połączone z dżinsami i te są popularne wśród młodzieży. 

David Beckham attends the launch of his new Bodywear range at the H&M Super Bowl Event at H&M Times Square on February 1, 2014 in New York City.David Beckham attends the launch of his new Bodywear range at the H&M Super Bowl Event at H&M Times Square on February 1, 2014 in New York City. Shutterstock

Bardziej klasycznie ze spodniami drelichowymi, flanelowymi. Mogą być też te ze sztruksu pod warunkiem, że marynarka jest uszyta z grubszego materiału. Wtedy można zaszaleć z kolorem spodni. Świetnie zagra z czerwonymi, rudobrunatnymi, beżowymi. 

Marynarka z jednym lub dwoma rozcięciami z tyłu 

Ta z dwoma rozcięciami będzie zawsze ponadczasowa. Wydłuży sylwetkę i doda elegancji. 

Pasuje do zestawu dziennego i wieczorowego, jeśli połączona jest z garniturem. 

W marynarkach sportowych zazwyczaj występuje jedno rozcięcie. 

Ciekawostka kulturowa - Włosi najczęściej noszą marynarki z jednym rozcięciem, Anglicy z dwoma. 

Garnitur to styl

Garnitur to stylGarnitur to styl Shutterstock

Podstawowy model garnituru, który jest powielany na całym świecie do dziś, powstał w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. Anglicy są mistrzami w tej dziedzinie. Włoscy krawcy specjalizują się w szyciu garniturów z lekkich tkanin, głównie z powodu cieplejszego klimatu. 

Garnitur to najbardziej elegancka część męskiej garderoby. Mogą być jedno- i dwurzędowe choć bardziej popularne i casualowe są te pierwsze. Warunek - musi być dobrze skrojony i uszyty oraz dopasowany do sylwetki. Ma wyglądać naturalnie, to druga skóra. Kolor ciemnogranatowy, szary w różnych odcieniach, czarny. Błędem jest założenie czarnego garnituru do pracy i do południa. To ubiór przeznaczony na wieczór i inne okazje. Brązowy garnitur jest dopuszczalny w sytuacjach niezwiązanych z biznesem i polityką, raczej weekendowo, sportowo.  

Jeśli jesteś szczupłej sylwetki i drobniejszej budowy, najlepiej będzie pasował wąski krój, wąskie klapy i dopasowane spodnie. Jeśli twoja budowa jest bardziej atletyczna, wtedy garnitur powinien być dopasowany do naturalnych wymiarów. Marynarka powinna być pozbawiona poduszek. 

Garnitur to stylGarnitur to styl Shutterstock

Nie zapinaj dolnego guzika i górnego marynarki, jeśli są trzy. Przy siadaniu rozpinamy guziki. Przy wstawaniu i wystąpieniu publicznym zapinamy jeden, środkowy. 

Klapy w marynarkach 

Otwarte, szalowe zamknięte. Najbardziej uniwersalna marynarka to ta z klapami otwartymi. To taka, która posiada niewielki trójkącik z wycięciem na wysokości krawata. 

Klapy zamknięte, szalowe występują w marynarkach wieczorowych na specjalne okazje. 

Marynarka ze stójką bardziej swobodna, mniej formalna. Kiedyś bardzo popularna wśród bohemy. 

Ważne szczegóły 

ButonierkaButonierka Shutterstock

Brustasza - mała kieszonka zewnętrzna na lewej piersi do poszetki.

Butonierka - oczko w klapie marynarki po lewej stronie. Często w tańszych garniturach jest zaszyta. Jeśli udajecie się na eleganckie przyjęcie lub własny ślub i chcecie włożyć w nią kwiatek, można ja rozciąć, ale lepiej, żeby zrobiła to osoba znająca się na krawiectwie.

Poszetka - bardzo modna, powinna być dobrana kolorystycznie do koszuli i krawata. Nie kupuj jej w zestawie. Lepiej prezentuje się zróżnicowana kolorystycznie, pod warunkiem że pasuje stylistycznie. W butonierce można tez umieścić pin, metalowy znaczek lub inna ozdobę. 

Jeśli lubicie klasykę kryminałów i bohatera Agathy Christie komisarza Poirota, to bierzcie z niego przykład, bawiąc się taką stylizacją we współczesnym wydaniu.

Marynarka tweedowa - styl nowojorskiego intelektualisty.

W połączeniu z szalem w chłodne dni zastąpi kurtkę lub płaszcz nie tylko na Manhattanie. Amerykańska ma dwa guziki, jedno rozcięcie z tyłu lub dwa po bokach. Kieszenie są skrojone prosto. Angielska ma trzy rogowe guziki. W Europie z reguły guziki obszywane są skórą, a marynarka ma opadające kieszenie i jedno rozcięcie z tyłu.

A jeśli kiedyś zdarzy wam się pobyt w Ascot, to koniecznie surdut. 

Surdut - morning dress - kojarzony głównie z torem wyścigów konnych w Ascot jako obowiązkowy strój męski. Do surduta konieczna jest kamizelka jedno lub dwurzędową, pasiaste spodnie, szary cylinder, czarne sznurowane lakierki i rękawiczki z koźlej skóry. 

Strój oficjalny - kto wie, co was spotka? 

Frak - marynarka czarna, jednorzędowa niezapinana. Klapy pokryte jedwabiem. Spodnie czarne z podwójnym lampasami z jedwabiu. Kamizelka do fraka z białej, bawełnianej piki z klapami jedno lub dwurzędowa. Koszula z charakterystycznymi plisami, z kołnierzykiem typu stójka i pojedynczymi mankietami zapinanymi na spinki. Czarny cylinder do fraka jest dzisiaj już rzadkością tak jak białe rękawiczki. Te ostatnie tylko na rządowych bankietach i wyjątkowych sytuacjach. Muszka oczywiście biała, wiązana.

Downton AbbeyDownton Abbey Universal Pictures

Smoking - marynarka może być jedno lub dwurzędowa w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym (midnight blue). 

Biały smoking przeznaczony jest wyłącznie na wieczorne przyjęcie, które odbywa się na świeżym powietrzu. Klapy zwykle będą pokryte jedwabiem. Spodnie czarne lub granatowe. 

Do smokingu koniecznie elegancka koszula z francuskimi mankietami zapinanymi na spinki w kolorze złotym również w połączeniu z kamieniami półszlachetnymi. 

Muszka musi być wiązana, ta na gumkę nie wchodzi w grę

Program TV na Nowy Rok, 01.01.2021: film 'Wielki Gatsby'Program TV na Nowy Rok, 01.01.2021: film 'Wielki Gatsby' Mat. pras.

Do smokingu jako uzupełnienie koniecznie pas hiszpański jedwabny - w kolorze ciemnobordowym założony w miejscu, gdzie koszula wchodzi w spodnie. Piękny dodatek dodający szyku i co ważne wyszczuplający. Spodnie tak jak marynarka w kolorze czarnym lub wspomnianym midnight blue. Zewnętrzne szwy ozdobione gładkimi jedwabnymi paskami (lampasami). Koniecznie lakierki i długie męskie podkolanówki, wełniane lub jedwabne 

Może się kiedyś zdarzyć, że otrzymacie zaproszenie, na którym będzie napisane „white tie", „black tie", „cravate blanche" „evening dress". To podpowiada, jaki strój obowiązuje. Dzięki temu unikniesz wpadki. Kolor muszki określa, jaki to ma być strój. Czarną muszkę wkłada się do smokingu („black tie"). Białą muszkę nosimy do fraka („white tie").

Skarpetki

Wielki Gatsby czy nowojorski intelektualista? Dżentelmen czy współczesny dandys?Wielki Gatsby czy nowojorski intelektualista? Dżentelmen czy współczesny dandys? Shutterstock

Powinny być odpowiedniej długości, tak aby przy założeniu nogi na nogę nie było widać gołej łydki. Kolor skarpetek dopasowujemy do koloru spodni lub garnituru. W innych przypadkach tylko czarne. Nie powinny kontrastować ze spodniami i z żadną inną częścią garderoby. 

Nie wkładaj brązowych butów do pracy i nie łącz ich z czarnym paskiem przy spodniach. Kolor brązowy uznany za kolor biedy nie był i nie jest wskazany w biznesie. Wyjątek stanowią buty w tym kolorze w zestawieniu z szarym lub niebieskim garniturem.  

Koszula

Czy w dzisiejszych czasach warto stosować dress code?Czy w dzisiejszych czasach warto stosować dress code? Shutterstock

Warto zainwestować w koszulę z podwójnymi mankietami, francuskimi do spinek. Takie koszule najczęściej kupowane są przez mężczyzn z okazji ślubu. Kształt mankietów może być zaokrąglony i ścięty. Jeśli wybierzecie mankiet zaokrąglony, to spinki też powinny być okrągłe. Jeśli ścięty, to bardziej geometryczne. 

Niezwykle eleganckie są koszule z plisami zakrywające guziki. Co ważne, taki rodzaj koszuli wydłuża sylwetkę. Do nich pasuje tylko muszka. 

Krawat tylko do koszuli ze sztywnym kołnierzykiem. Ważny jest jeszcze rodzaj węzła, jaki zastosujemy, ale o tym i innych szczegółach w kolejnej odsłonie dress code'u.

Dżinsy

Zawsze potrzebne i nie warto na nich oszczędzać. Warto kupić dobrej sprawdzonej marki. Powinny być ciemne, dopasowane. Stanowcze NIE dla tych wytartych, podziurawionych ze zwisającymi strzępami. Powinny też być odpowiedniej długości i załamywać się na butach. Nogawek dżinsów też nie podwijamy.

I proszę, pamiętajcie, że martini z wódką niewstrząśnięte a zamieszane smakuje zupełnie inaczej, kiedy mamy na sobie garnitur zamiast bluzy z kapturem. 

A jeśli macie ochotę i chcecie się przenieść w czasy, kiedy etykieta była codziennością, a strój odgrywał bardzo ważna rolę, zachęcam do serialu "Dowton Abbey", nawet jeśli spojrzycie na to z dystansem i z przymrużeniem oka.

Czytaj dalej: W roli głównej koszula, kołnierzyk, krawat. Ważne elementy męskiej stylizacji >>