Przypomniałam sobie różne sytuacje, które skłoniły mnie jednak do podjęcia tematu z obszaru mody. Bo przecież trzeba wierzyć i przetrwać, szukać metod na znalezienie balansu między tragedią a codzienną prozą. 

Od początku wojny głośno o bojkocie firm rosyjskich i wycofywaniu się gigantów mody z ich rynku. To spektakularny akt solidarności, choć wiadomo, że skutki ekonomiczne są i będą bolesne. Ale możemy wybrać inny wariant, wspomagając marki ukraińskie, także te modowe. Dlatego też w tym artykule chciałabym przybliżyć modę ukraińską w ujęciu całościowym, bez podziału na męską i damską, oraz przedstawić niektórych projektantów i marki ukraińskie. Myślę, że my, Polacy, poddani skutecznej reklamie zachodnich producentów, mało na ich temat wiemy i ich nie znamy. Możemy to zmienić, poznając je i kupując ich produkty. W ten sposób też pomożemy i wesprzemy. Takie działania nabierają dziś symbolicznego znaczenia.  

Śledząc dokonania z obszaru mody, można zauważyć, jak wielu ukraińskich projektantów czerpie inspiracje z narodowej kultury i tradycji. Widać, jak bardzo szczycą się swoim pochodzeniem i jak w swoich kampaniach często reklamują piękno swojej ojczyzny. 

Niejednokrotnie też zadają sobie pytanie, jak jest ona postrzegana na świecie.

Teraz to pytanie nabiera szczególnego znaczenia.

Ukraińskie marki, które podbiły świat

Mimo wszystko pozostajemy skoncentrowani i żyjemy dalej naszym życiem. Potrzebujemy Waszego wsparcia teraz bardziej niż kiedykolwiek

To fragment wypowiedzi Anastazji Rozovej, od 2016 roku współwłaścicielki marki Chereshnivska. Jej atelier, które ma siedzibę we Lwowie, jest obecnie zamknięte. Projektantka oświadczyła, że cały dochód ze sprzedaży w salonach paryskich i nowojorskich zostanie przeznaczony na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla ludności ukraińskiej, a przede wszystkim - pracowników firmy we Lwowie, którzy zostali bez pracy.

 

Ruslan Baginskiy, chyba najbardziej rozpoznawalna marka ukraińska na świecie. Projektant we wszystkich wywiadach podkreśla ukraińskie pochodzenie, a każdy jego produkt jest „Made in Ukraine". W swoich działaniach artystycznych wyraża pragnienie wolności i zaznacza narodową tożsamość. Widać to w jego projektach, nasyconych pejzażami ukraińskimi i lokalnym rzemiosłem. W 2015 roku zaczynał we Lwowie, potem przeniósł się do Kijowa. Zasłynął jako projektant kapeluszy i czapek, a przede wszystkim kaszkietów, tak uwielbianych przez gwiazdy filmowe. Mocno też zaangażował się w sprawę wojny, apelując do społeczności modowej, aby mocno wsparła Ukrainę. Na znak protestu nie wziął udziału w tygodniu mody.

 
 

Anton Belinskiy swoją markę założył w 2009 roku, zakochany w swoim kraju, po którym dużo podróżuje, dociera do zapomnianych zakątków i szuka tam inspiracji. Często wykorzystuje w swoich projektach wzory z tradycyjnych strojów ukraińskich, przekładając je na bardziej awangardową formę. Zwróciła na niego swoją uwagę firma New Balance, dla której stworzył limitowaną kolekcję sneakersów.

 
 

Kachorowska - marka założona przez Alinę Kachorowską, specjalizuje się w akcesoriach. Jej buty i torebki, słynące z minimalistycznych form, zostały uznane na świecie. Warto zaznaczyć, że to firma z tradycjami, założona w 1957 roku, obecnie kontynuowana przez trzecie pokolenie.

Bevza to kolejna ukraińska marka, która podbiła świat mody, stworzona przez Svetlanę Bevzę. Od kilku sezonów prezentuje swoje kolekcje w Nowym Jorku, a jej studio ma siedzibę w Kijowie. Przygotowując swoją kolekcję na wiosnę/lato ubiegłego roku, wspólnie z fotografem jeździła po wioskach ukraińskich i dokumentowała życie ich mieszkańców, co znalazło odbicie w jej kolekcjach. 14 lutego 2022 roku podczas pokazu swojej najnowszej kolekcji na nowojorskim tygodniu mody w finale pokazała wizerunek flagi Ukrainy. 

 
 

IENKI IENKI - marka, która w swojej kolekcji zaprezentowała stroje inspirowane strojami narodowymi. Jako miejsce do sesji zdjęciowej promującej keptar (kożuch bez rękawów) wykorzystała zaśnieżone stoki rodzimych Karpat.

 

Anna October - jej ubrania dostępne są między innymi na włoskiej platformie Moda Operandi, Matches Fashion.

 

Chakshyn - wspólny koncept ukraińskich projektantów Dimy Chayuna i Antona Yakshyna.

 

Ksenia Schnaider - międzynarodową sławę zawdzięcza oryginalnemu stylowi i jeansowi, którego małżeństwo tworzące tę markę są wielkimi zwolennikami. Ich demi-szorty, kurtki, płaszcze w fantazyjnych formach podbiły świat.

 

W ubraniach tej marki wystąpiły wielokrotnie modelka Bella Hadid i gwiazda pop Dua Lipa. 

GUDU - marka, która swoją kolekcję wiosna/lato 2022 zadedykowała stolicy Ukrainy, a cała sesja fotograficzna odbyła się przestrzeni miejskiej Kijowa.

 
 

A.M.G. to stworzona przez Alenę Bettyar wschodząca gwiazda na rynku ukraińskim z bardzo ciekawymi rozwiązaniami i podejściem do formy ubrań. 

Frolov - założycielem tej marki jest Ivan Frolov, pasjonat mody, jest zaangażowany społecznie i walczy z dyskryminacją osób homoseksualnych.

 
 

W swoim tekście wymieniłam zaledwie kilka wiodących marek modowych z Ukrainy. Jest ich znacznie więcej, tak samo dobrych. Chciałam w ten sposób zaznaczyć, że moda też jest nośnikiem społecznym i zaangażowanym. 

Moda ukraińska nie mogła nie zareagować na to, co się dzieje. Projektanci opowiedzieli się też za obroną niepodległości swojego kraju. Stosują apele, organizują zbiórki finansowe i rzeczowe, punkty pomocy medycznej w butikach, które teraz przyjęły inną rolę. 

O Ukrainie musi być głośno w każdej dziedzinie. Nie zapomnijmy też, że w międzynarodowej promocji Ukrainy marki modowe mają swoje znaczące miejsce. Projektanci ukraińscy brali udział w najbardziej prestiżowych tygodniach mody na świecie. Artykuły na ich temat można znaleźć w "The Guardian", "The Businnes of Fashion" i w wielu innych, a ich moda uznana jest za nowocześniejszą w stosunku do innych krajów Europy Wschodniej.

Soroczki, symbol Ukrainy

Soroczki symbol UkrainySoroczki symbol Ukrainy Shutterstock

Ukraińcy lubią podkreślać swoją tożsamość narodową, dlatego co roku w maju obchodzą Dzień Wyszywanki. Tego dnia na całym świecie, tam, gdzie mieszkają, manifestują to swoim ubraniem z elementami wyszywanek ludowych. Można ich zobaczyć w takich strojach w każdej przestrzeni społecznej. Wzornictwo to przypadło też do gustu wielu znanym osobom. W tradycyjnych soroczkach pokazywali się między innymi Sandra Bullock, Sylwester Stallone, Madonna, Nicole Kidman, Arnold Schwarzenegger, a ostatnio - królowa Letycja na uroczystości w Madrycie, chcąc w ten sposób oddać swój hołd Ukrainie.

Ja czynię to samo tym tekstem.

Soroczki symbol UkrainySoroczki symbol Ukrainy Shutterstock