Pierwszy bocian już w Polsce, żurawie nadciągają, ptaki zaczynają swoje trele. Choć świat niespokojny, mimo wszystko staramy się patrzeć w przyszłość z nadzieją. Już bardzo chcemy wiosny nie tylko na zewnątrz, ale też w naszych sercach. 

Czekamy z niecierpliwością, kiedy zrzucimy czapki z głów i poczujemy wiatr we włosach. 

Włosy mają duży wpływ na nasz wizerunek, dlatego zanim pomyślisz, jaką wybrać fryzurę na ten sezon, nie zapomnij o ich kondycji, zwłaszcza po zimie.

Wizyta u fryzjera to jedno, ale dbanie o włosy to czynność, którą można wykonać w domu pod warunkiem, że zrobimy to dobrze.

Jak dbać o swoje włosy w domowym zaciszu?

Jak dbać o swoje włosy w domowym zaciszu?Jak dbać o swoje włosy w domowym zaciszu? Shutterstock

Podstawą jest prawidłowe mycie!!! 

Krok pierwszy - trzeba je dokładnie zmoczyć. 

Krok drugi - używaj jak najmniejszej ilości szamponu. Za duża powoduje ich pęcznienie i wysuszanie. Równomiernie rozłóż go na włosach.  

Krok trzeci - rozpostartymi palcami, nie całymi dłońmi delikatnie wmasuj szampon we włosy głównie przy skórze. Powtórz tę czynność dwukrotnie. 

Krok czwarty - spłucz dokładnie letnią wodą. Lepiej się wyprostują. 

Krok piąty - użyj odżywki. Jeśli wymaga spłukania, potrzymaj ją trochę na włosach, chyba że używasz odżywki bez konieczności spłukiwania. 

Krok szósty - delikatnie wyciśnij włosy z nadmiaru wody. Nie szarp i nie wycieraj mocno ręcznikiem. Używaj najlepiej miękkiego bawełnianego. 

Jeśli to możliwe, zrezygnuj z suszarki. 

Nie kieruj się zasadą, że szampon musi się obficie pienić. To dobrze wygląda w reklamach telewizyjnych. Szampon ma skutecznie usunąć ze skóry głowy warstwę łoju i złuszczony naskórek. 

Zwracaj uwagę na skład szamponów. Im mniej chemii, tym lepiej. Nie bój się używać szamponu swojej dziewczyny, żony, partnerki, dziecka. To nie umniejszy twojej męskości. 

I nie zapomnij o stylu życia i odpowiedniej diecie. To najbardziej sprawdzony duet.

Jakie fryzury męskie będą modne w tym sezonie?

Od nazw kręci się w głowie i trudno uwierzyć, że aż tyle jest możliwości. Wydawałoby się, że to obszar bardziej kobiecy niż męski. A jednak… 

French crop - krótkie boki i tył nawet wygolone. Górna część twarzy bogatsza we włosy, z grzywką na czole. Dzięki odpowiedniemu cieniowaniu można uzyskać większą objętość. Jeśli masz zakola, to też będzie to dobre rozwiązanie. Taka fryzura jest bardzo wygodna, bo nie wymaga specjalnych zabiegów z modelowaniem.

Męskie fryzuryMęskie fryzury Shutterstock

Side swept - boki i tył krótkie. Góra dłuższa albo długa. Cięcie asymetryczne z możliwością zaczesania na bok. Dobre rozwiązanie przy gęstszych włosach.

Męskie fryzuryMęskie fryzury Shutterstock

Side part – prosta, uniwersalna forma. Włosy średniej długości z perfekcyjnie wycieniowanymi bokami. Charakterystyczny jest tym przypadku przedziałek z boku. Włosy dobrze wycieniowane powinny być zaczesane na bok. 

Side part - męskie fryzurySide part - męskie fryzury Shutterstock

Undercut - fryzura dobra w przypadku włosów prostych, kręconych i również cienkich.

Undercut - męskie fryzuryUndercut - męskie fryzury Shutterstock

Man bun - męski kucyk - wymaga dłuższych, równo ściętych włosów. Ciągle na topie. Jeśli wzorujesz się na samurajach, podkreślisz to, wybierając taki model.

Man bun - męskie fryzuryMan bun - męskie fryzury Shutterstock

Blowout - w stylu „niegrzecznego chłopca". Do tej fryzury potrzebne są dłuższe włosy i odpowiednie cieniowane. Najważniejsze w tej fryzurze jest uzyskanie efektu nieładu i rozwichrzenia. Surfing, kitesurfing to właściwe klimaty.

Blowout - męskie fryzuryBlowout - męskie fryzury Shutterstock

Buzz cut - fryzura na żołnierza. Bardzo krótko przystrzyżone maszynką włosy, tak aby uzyskać efekt delikatnego kilkumilimetrowego meszku na głowie. Jeśli masz proporcjonalną twarz i lubisz taki rodzaj strzyżenia, to śmiało zdecyduj się na takie rozwiązanie. Zyskasz też na czasie i zaoszczędzisz sobie kłopotu z poranną stylizacją. To rozwiązanie jest też idealne w przypadku problemów z łysieniem. Jej zwolennikami byli kiedyś David Beckham, Tom Hardy, Adam Levine z zespołu Maroon 5 i wielu innych znanych postaci. Na marginesie, kobiety też się decydują na buzz cut.

David Beckham at the press conference to introduce David Beckham as the newest member of the Los Angeles Galaxy. Home Depot Center, Carson, CA. 07-13-07David Beckham at the press conference to introduce David Beckham as the newest member of the Los Angeles Galaxy. Home Depot Center, Carson, CA. 07-13-07 Shutterstock

Pompadur - specjalnie nie polecam jako codziennej fryzury, chyba że zależy ci na estradowym imagu w stylu Justina Biebera, Elvisa Presleya albo Zaca Efrona.

LOS ANGELES, CA - NOVEMBER 18, 2012: Justin Bieber at the 40th Anniversary American Music Awards at the Nokia Theatre LA Live.LOS ANGELES, CA - NOVEMBER 18, 2012: Justin Bieber at the 40th Anniversary American Music Awards at the Nokia Theatre LA Live. Shutterstock

Modern mullet – ta fryzura królowała w latach 80. Nosili ją między innymi David Bowie, Limahl i to głównie z ich powodu przeniknęła na ulice świata. Przez wielu uznawana za kicz, wyśmiewana. Nazywano ją z przekąsem „na czeskiego piłkarza". Dzisiaj pożądana i trendy.

Rome, Italy - 02 October, 2021, detail of Aladdin Sane, album by British artist David Bowie, released in 1973 by RCA Records and reissued on compact disc for the first time in 1984.Rome, Italy - 02 October, 2021, detail of Aladdin Sane, album by British artist David Bowie, released in 1973 by RCA Records and reissued on compact disc for the first time in 1984. Shutterstock

W 2022 powraca w nowocześniejszej wersji w stosunku do pierwowzoru. Boki są krótko wygolone w stylu skin fade i wycieniowane, a tył długi. Jest ciekawa też z tego względu, że można ją wykonać z różnej długości włosów, co daje wiele możliwości jej stylizacji. 

Middle part - ulubiona fryzura naszego rapera Maty, Johnny'ego Deppa, Leonardo DiCaprio. Długość włosów około 15 centymetrów, odpowiednio wycieniowanych na bokach, ale niezbyt krótkich. Bardzo ważna jest w tym przypadku objętość włosów i perfekcyjnie wyznaczony przedziałek na środku głowy, tak aby włosy mogły być zaczesywane zarówno w lewą, jak i prawą stronę.

ISTANBUL, TURKEY, DECEMBER 19, 2017: Wax sculpture of Johnny Depp at Madame Tussauds Istanbul. Johnny Depp is an American actor, producer, and musician.ISTANBUL, TURKEY, DECEMBER 19, 2017: Wax sculpture of Johnny Depp at Madame Tussauds Istanbul. Johnny Depp is an American actor, producer, and musician. Shutterstock

Trwała - dla tych, którzy mają proste włosy, a marzą o kręconych, jest to dobre rozwiązanie.  

Trwała w męskim wydaniu jest już popularna od dłuższego czasu. Może być w wersji na Michała Szpaka z falowanymi luźno naturalnymi włosami lub w wersji z drobniejszymi loczkami. Dzięki zabiegowi trwałej ondulacji takie efekty można utrzymać przez dłuższy czas, co jest bardzo wygodne. Nie ma też powodów do obaw, że osłabimy sobie takim zabiegiem swoje włosy, ponieważ współczesne kosmetyki są bezpieczne.

Męskie fryzuryMęskie fryzury Shutterstock

A może peruka w stylu Andy'ego Warhola? Oczywiście z przymrużeniem oka, ale taki wariant też możliwy, jeśli chcesz wywołać wrażenie i zaznaczyć swoją odrębność w określonych kręgach. Słynny twórca i przedstawiciel pop-artu nosił charakterystyczną siwą perukę i nie dbał o to, aby udawała prawdziwe włosy. Te, które nosił, były sztuczne, a jego prawdziwe ciemne włosy wystawały spod niej. Ale to były inne czasy. 

Moda modą, ale nie należy zapominać, że decydując się na wybór którejkolwiek z wyżej wymienionych fryzur, trzeba uwzględnić kształt swojej twarzy. Od tego będzie zależał efekt końcowy, z którego będziecie zadowoleni. 

Popatrz w lustro i oceń jaki masz kształt twarzy

Czapki z głów, panowie, czyli słów kilka o męskich fryzurachCzapki z głów, panowie, czyli słów kilka o męskich fryzurach Shutterstock

Okrągła - najlepszy będzie artystyczny nieład. Włosy kręcone, tu krócej, tam dłużej. Przy włosach prostych tak samo. Nic dosłownego i grzecznie ułożonego.

Podłużna - do takiej twarzy będą pasowały te fryzury, które ją wyokrąglą. Dłuższe, specjalnie wycieniowane boki pomogą uzyskać taki efekt. 

Trójkątna - w tym przypadku warto zwęzić górę, czyli czoło, lub poszerzyć żuchwę. 

Owalna – duże pole do popisu. Trzeba tylko pamiętać, aby trzymać się proporcji. 

Oczywiście to do fryzjera będzie należała właściwa ocena kształtu waszej twarzy i dobór odpowiedniej fryzury, dlatego wybierz tego sprawdzonego. Możesz też zaszaleć z kolorystyką swoich włosów, szczególnie wiosną i latem, ale eksperymentuj z rozwagą i dostosuj ją do swojej cery i typu kolorystycznego. 

Pamiętajcie, że włosy rosną średnio 12 milimetrów na miesiąc. Nie zapominajcie o tym, by systematycznie je korygować, oczywiście w zależności od rodzaju fryzury, na jaką się zdecydujecie. Wizyta u fryzjera może być przyjemnością połączoną z relaksem, jeśli jesteście dotykowi, lubicie masaż głowy podczas jej mycia. 

Myślę, że każdy z was ma wspomnienia z dzieciństwa i pamięta swoją pierwszą wizytę u fryzjera. Towarzyszył jej czasem strach przed nieznanym, a czasem fascynacja. Jednocześnie była to męska inicjacja wchodzenia w świat dorosłych, więc kiedy wybierzesz się na kolejne spotkanie do salonu fryzjerskiego już jako dorosły mężczyzna, przypomnij sobie ten czas i uśmiechnij się do siebie w lustrze.