Przemierzając ulicę mojego i innych miast, zauważyłam, jak rzadko polski przedstawiciel płci męskiej pojawia się w płaszczu. W innych kulturach europejskich jest o wiele bardziej popularny. Rzymskie czy mediolańskie ulice to istna rewia pięknych męskich płaszczy, o tej porze roku wykonanych z najlżejszych tkanin i w ciekawych pastelowych odcieniach, głównie beżu, camelu, granatu.

Czy może to oznaczać, że kultura płaszcza zanika?

Czy wszechobecna kurtka zdominowała męskie stylizacje?

Obecne trendy zaprzeczają temu - płaszcz to kultura bycia i stylu.

Historycznie rzecz ujmując, od niepamiętnych czasów płaszcz służył podkreśleniu różnic społecznych. Osoba posiadająca płaszcz była w hierarchii wyżej niż osoba, która go nie posiadała. Dziś nikt z tego powodu na szczęście nie cierpi, ale smutny to widok, kiedy marynarka wystaje spod sportowej kurtki.

Najsłynniejszy płaszcz świata - trencz

Historia tej ikony mody zaczęła się już w XIX wieku. Pierwszą firmą, która wypuściła w 1851 roku trencze na rynek, była Aquascutum z Londynu. Do wylansowania tego modelu przyczyniła się rodzina królewska, a głównie Król Edward VI, który był jego wielkim zwolennikiem.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Pexels

Niemal w tym samym czasie Thomas Burberry wynalazł gabardynę, materiał, który był bardzo trwały, nieprzemakalny, a jednocześnie lekki i przewiewny. W 1901 roku zaprojektował model trencza (w tłumaczeniu trencz znaczy okop), który miał służyć wojskowym brytyjskim, ale szybko przedostał się też do innych armii i nosili go żołnierze na różnych frontach. Był długi, sięgał aż do kostek, miał pagony i inne militarne detale. W 1920 roku doszła słynna kraciasta podszewka. Jak głosi legenda, lord Herbert Kitchner, autorytet wojskowy, zginął na tonącym statku ubrany w ten płaszcz. Podczas drugiej wojny światowej jego popularność zmalała i zastąpiony został przez wygodniejsze kurtki. Długie, czarne, skórzane płaszcze używane przez wojska niemieckie były też inspirowane trenczem.

MILAN, ITALY - JANUARY 13, 2019: Man with beige Burberry trench coat before John Richmond fashion show, Milan Fashion Week street styleMILAN, ITALY - JANUARY 13, 2019: Man with beige Burberry trench coat before John Richmond fashion show, Milan Fashion Week street style Shutterstock

Z frontu na ekrany filmowe i ulicę

W latach trzydziestych zaczęła się wielka popularność tego modelu, a rozpropagowały go tak jak w wielu innych przypadkach gwiazdy filmowe i inne osobistości. Humphrey Bogart w słynnej scenie pożegnania w filmie „Casablanca", Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffaniego" czy Jackie Kennedy. Co ciekawe, jego popularność nie gaśnie mimo upływu lat i cały czas jest synonimem elegancji, mody i wygody. Klasyczny męski trencz występuje w kolorze beżowym i jest zapinany dwurzędowo. W zależności od długości może mieć od sześciu do dziesięciu guzików. Powinien też mieć pagony i dosyć sztywny kołnierz.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Shutterstock

Prochowiec to bliski kuzyn trencza często używany zamiennie. Z wyglądu są bardzo podobne. Zasadnicza różnica polega na długości. Prochowiec sięga za kolano, współczesny trencz przeważnie przed. Trencz ma dwie klapy z przodu, prochowiec ich nie posiada. Prochowiec ma też schowane guziki.

W wielkiej Brytanii występuje pod nazwą Mackintosh lub Mac na cześć jego twórcy szkockiego chemika Charlesa Macintosha, który wynalazł wodoodporną tkaninę. Pierwszy model tego płaszcza sprzedał się ponad 200 lat temu.

Prochowiec stał się też przebojem filmowym. Tym najbardziej znanym był ten noszony przez porucznika Colombo. Odtwórca tej roli Peter Falk kupił go w 1966 roku na własny użytek, a kiedy zaproponowano mu rolę porucznika Colombo, uznał, że będzie on idealnie pasował do tej postaci.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Shutterstock

Wariacje stylistyczne z udziałem płaszcza

Trencz daje nam dużo możliwości i będzie idealnie wyglądał w zestawieniu z białymi sneakersami lub czarnymi trampkami, niebieskimi lub czarnymi dżinsami, tworząc stylizację bardziej swobodną, a także w wersji eleganckiej z granatowym lub grafitowym garniturem w połączeniu z obuwiem typu monky czy derby w kolorze czarnym lub brązowym.

Casualowa marynarka i spodnie w zdecydowanym kolorze to kolejny wariant stylizacji.

Można go też nosić na sweter lub bluzę dołożyć czapkę na głowę i mamy kolejny wariant stylizacji. Pamiętać jednak trzeba, aby te elementy były do siebie dopasowane.

Nie musimy też ograniczać się do beżowego koloru trencza, bo dostępne są też w innych kolorach i o różnych długościach.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Pexels

Jeśli nie lubimy dłuższego, to wybieramy krótszy, pamiętając, żeby był zawsze dłuższy od marynarki i nie udawał kurtki.

Możemy też zdecydować się na mniej standardowa wersję i wybrać płaszcz w kratę, która w tym sezonie jest bardzo modna. Począwszy od pepitki po elegancką kratę księcia Walii.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Pexels

Dostępnych jest wiele kombinacji wzorów i kolorów. Takie płaszcze wyglądają dobrze w zestawieniu z gładkim T-shirtem, golfem, ale też w wersji eleganckiej z gładką koszulą czy garniturem.

Warto też zwrócić uwagę na płaszcze z tkaniny technicznej świetnie pasujących do casualowych stylizacji. Te płaszcze mogą być zapinane na zamki, mieć kaptur, asymetryczny kołnierz i inne nietuzinkowe dodatki. Ich największą zaletą jest to, że są wodoodporne i chronią przed wiatrem. A przecież wiosna bywa kapryśna.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Pexels

Jak widać, możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Kupując płaszcz, pamiętaj, żeby uwzględnić swój wzrost, dopasować krój do swojej sylwetki i kolor pasujący do reszty garderoby.

Zrezygnuj z długiego, jeśli jesteś niższego wzrostu.

Nie decyduj się na dwurzędowy, jeśli masz atletyczną sylwetkę.

Nie korzystaj z przewiązania paskiem, jeśli masz "piwny" brzuszek.

Nie wybieraj bardzo dopasowanego, jeśli nie masz szczupłej sylwetki.

Ale nie rezygnuj z posiadania płaszcza.

Płaszcz męski - wyraziciel styluPłaszcz męski - wyraziciel stylu Shutterstock