Przed nami okres, który zawsze obfituje w ważne wydarzenia rodzinne – komunie, śluby, Dzień Matki, Dzień Ojca. Niejednokrotnie zastanawiamy się, jaki prezent podarować naszym bliskim. Śluby "zakopertowane", komunie podobnie. Nie trzeba wysiłku w poszukiwaniach czegoś wyjątkowego. Łatwiej, szybciej bez zbędnych ceregieli.

A przecież są przedmioty z duszą, piękne i wyjątkowe. Nie pozostaną anonimowe i przetrwają długie lata, wywołując miłe wspomnienia kojarzone z osobą, która je podarowała lub używała.

Pióro wieczne – niebanalny element wizerunku, nadający rangę każdemu wydarzeniu, które wymaga naszego podpisu.

Symbol gustu i klasy czyli pióro wieczneSymbol gustu i klasy czyli pióro wieczne Shutterstock

Można przyjąć, że w dzisiejszych czasach przy wszechobecnej elektronice to przedmiot zbyt archaiczny, a jednak się broni. Firmy produkujące pióra wieczne są obecne na rynkach światowych od wielu lat i mają się dobrze wychodząc naprzeciw potrzebom przyszłych i obecnych użytkowników.

Historia pióra wiecznego jest bardzo ciekawa, warto więc się do niej odnieść i wspomnieć kilka znaczących wydarzeń z tym związanych.

Leonardo da Vinci, człowiek wszechstronny, już w 1508 roku przedstawił pierwsze projekty przyrządów do pisania z wykorzystaniem atramentu. Na tym etapie były to jedynie prototypy. W 1707 roku nadworny inżynier Ludwika XIV Nicolas Bion wynalazł pierwsze pióro wieczne. W roku 1808 pojawiały się pierwsze metalowe modele.

Przełomowy okazał się rok 1884, w którym Lewis Waterman uzyskał patent na wieczne pióro. Sam wynalazca otrzymał za to złoty medal na wystawie paryskiej w 1900 roku.

John Jacob Parker to kolejne nazwisko znane użytkownikom piór wiecznych. W 1894 roku opracował system Lucky Curve, który zapobiegał kapaniu atramentu ze stalówki.

Rok 1920 zasłynął modelem Lifetime Schaeffera, pierwszego pióra z wieczystą gwarancją.

A pierwszy wkład atramentowy wprowadzony został w 1950 roku.

23 maja 1952 roku kanclerz Konrad Adenauer podpisał Traktat Wersalski złotym piórem Waterman i od tego czasu ta praktyka jest stosowana przez głowy państw podpisujące dokumenty o wadze państwowej, choć zmieniają się marki.

Przechodząc do czasów nam współczesnych, wieczne pióro oprócz jego formy użytkowej często staje się przedmiotem raczej kolekcjonerskim, a niektóre z modeli można uznać za małe dzieła sztuki.

Finansowy zawrót głowy

Najdroższe pióro świata to model Aurora Diamante – włoskiej firmy, która ma stuletnią tradycję i słynie z wyjątkowego rzemiosła i jakości. Piór wiecznych tej marki używają między innymi Bill Gates, Andrea Bocelli, Naomi Campbel. Wykonane ze złota lub platyny. Na specjalne życzenie klienta można dołączyć diamenty, wygrawerować portret właściciela, herb lub jego podpis. Żeby dodatkowo podkreślić jego wyjątkowość i ekskluzywność, takie pióro powstaje tylko jedno w ciągu roku. Cena to około jednego miliona euro.

Druga najbardziej identyfikowana firma na świecie – Mont Blanc – swój niełatwy początek miała w 1906 roku i uratowała się przed upadkiem wypuszczając na rynek ebonitowy model pióra ze złotymi stalówkami, który się bardzo dobrze sprzedawał. W kolejnych latach przeżywała różne okresy, ale zmieniając udziałowców walczyła o swoją pozycję na rynku modyfikując często ofertę, dostosowując ją do różnego typu odbiorców tych mniej i bardziej zamożnych. Jako pierwsza w 1958 roku wyprodukowała pióra studenckie pod nazwa Monte Rosa, które miały złotą lub pozłacaną stalówkę. 

Winneconne, WI - 17 April 2019: A Mont blanc fountain pen on an isolated backgroundWinneconne, WI - 17 April 2019: A Mont blanc fountain pen on an isolated background Shutterstock

W latach 80., kiedy popyt na pióra wieczne był bardzo duży, firma zmieniła profil i nastawiła się tylko na produkcję modeli ekskluzywnych. Wypuściła wówczas na rynek limitowaną serię piór inspirowaną postacią papieża Juliusza II z wygrawerowanym herbem papieskim. Żeby nawiązać do nazwy firmy pochodzącej od najwyższego szczytu Europy, wyprodukowano ich zaledwie 4810 sztuk. Potem były kolejne serie poświęcone kobietom: Greta Garbo, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Princesse Grace de Monaco, Virginia Woolf i mężczyznom: Chopin, Elvis Presley, sir Arthur Conan Doyle, Napoleon Bonaparte, Victor Hugo, Walt Disney, George Gershwin, John F. Kennedy, James Dean, The Beatles. To oczywiście nie wszystkie propozycje tej firmy, która ciągle zaskakuje nowymi pomysłami.

Inne liczące się marki w świecie piór wiecznych to:

Montegrappa – jedna z najstarszych manufaktur wytwarzających wieczne pióra. Sylwester Stalone był twarzą jednej z kolekcji pod nazwą „Cult". Pióra z tej kolekcji zdobione były motywami mieczy, czaszek, jaszczurek. Polskim akcentem było wypuszczenie modelu poświęconego Lechowi Wałęsie i drugiego z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem.

Laban – stosunkowo młoda tajwańska marka, która liczy się na rynku ekskluzywnych piór. W 2004 roku firma zdobyła nagrodę w prestiżowym konkursie Coveter Lewis & Clarke, dostając się do czołówki obok Mont Blanc pokonując kilkadziesiąt innych, bardziej znanych firm. Jej Apollo to model pióra wiecznego wykonanego z wysokiej klasy żywicy i srebra próby 925, z kamieniami Swarovskiego i stalówką z 14-karatowego złota.

Tibaldi &Co to najbardziej renomowana włoska marka, która powstała w 1916 roku. Hitem stało się pióro pokryte 18-karatowym złotem malowane ręcznie, zawierające herb Zakonu Maltańskiego. Cena – 120 tys. zł

Sheaffer – amerykańska marka z tradycjami działająca od 1907 roku, ciesząca się dużym powodzeniem z powodu różnorodnego asortymentu, wysokiej jakości i dobrej oferty cenowej. 

Symbol gustu i klasy czyli pióro wieczneSymbol gustu i klasy czyli pióro wieczne Shutterstock

Oczywiście na światowym rynku jest o wiele więcej liczących się marek i naprawdę jest w czym wybierać. Nie trzeba też brać kredytu na zakup tego wyjątkowego, a tak rzadko obecnie używanego przedmiotu. Można sprawić prezent sobie lub innym dodatkowo go personalizując, co nie jest drogą usługą przy dzisiejszych możliwościach.

Pióro wiecznePióro wieczne Pexels

W pełni przekonana o jego roli i wartości gorąco polecam, przytaczając na koniec ranking piór wiecznych (na podstawie Terdeals)

Na pierwszym miejscu Parker Premier Custom Tartan F (park 1931417).
Drugie miejsce Waterman Elegance Laka Czarna GT-S0898610.
Trzecie miejsce Pilot Capless Black matt
Czwarte miejsce Pelikan Classic M200
Piąte czarne Kaweco Classic Sport