Styl rockowy, rzecz jasna, nie pasuje do każdego. Szczerze mówiąc, niewielu panów ma w życiu przestrzeń na stylizacje w takim klimacie. Warto jednak wiedzieć, że styl ten to nie tylko ramoneska, przetarte spodnie i ciężkie buty. Wielu muzyków wybiera na scenę dużo bardziej eleganckie zestawy, które doskonale sprawdziłyby się w wielu okolicznościach.

Elegancja Francja

21.05.2017 Warszawa Teatr Powszechny - Ogrod Powszechny Spotkanie z Wojciechem Waglewskim promocja ksiazki Wagiel. Jeszcze wszystko bedzie mozliwe.' N/z Mateusz Pospieszalski21.05.2017 Warszawa Teatr Powszechny - Ogrod Powszechny Spotkanie z Wojciechem Waglewskim promocja ksiazki Wagiel. Jeszcze wszystko bedzie mozliwe.' N/z Mateusz Pospieszalski Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Zespół Voo Voo, którego liderami są Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, od lat na scenie prezentuje się wybornie. Obaj liderzy gustują w marynarkach i koszulach - zarówno białych, jak i wzorzystych, które niekiedy noszą solo do spodni i eleganckich butów. Jak zdradził mi Pospieszalski w wywiadzie: "Uwielbiam być odświętny" - dla saksofonisty wyjście na scenę jest jak zasiadanie z rodziną do świątecznego stołu - każdy chce być w takich chwilach świeży i elegancki. Waglewski z kolei cieszy się, że od pewnego czasu ma możliwość noszenia ubrań, o których marzył, będąc nastolatkiem.

Wojciech Waglewski. Najbardziej stylowi muzycy na polskiej scenie - czego możesz się od nich nauczyć?Wojciech Waglewski. Najbardziej stylowi muzycy na polskiej scenie - czego możesz się od nich nauczyć? Fot. Olszanka/East News

Kiedy zapytałam go, skąd wzięła się korzystna zmiana w jego sposobie ubierania w ostatnich latach, przyznał, że ma to związek z finansami, które może przeznaczać na odpowiednie ubrania. I tu już znajdziecie, panowie, pierwszą wskazówkę dla siebie - inwestowanie w dobre marki, które gwarantują jakość jest kluczowe. Kiedy ogląda się zdjęcia z sesji lub z koncertów przedstawiające przytaczanych tutaj muzyków, odnosi się wrażenie, że zawsze wyglądają świetnie, mimo że ich zestawy z reguły wyglądają podobnie. Dobry styl to bowiem nie żonglowanie co rusz nowymi elementami, ale świadome korzystanie ze swoich zasobów. Waglewski ma w swojej garderobie m.in. ubrania od Toma Forda, domu mody Gucci i Yves Saint Laurent. Muzyk zdradził mi też, że ma opracowaną własną sylwetkę - sięga po wąskie spodnie i szersze góry. Wyznaje także zasadę "trzech kolorów" - uważa, że nie należy jednocześnie zakładać na siebie więcej. Niektóre ze swoich ubrań traktuje jak inwestycje i zamierza w przyszłości przekazać na aukcje. Świadomość w modzie jest czymś niezwykle ważnym - to, w co się ubieramy, naprawdę ma znaczenie - zarówno na scenie, jak i w życiu codziennym.

Nonszalanckie Venice Beach

WOJCIECH MAZOLEWSKI 02.10.2019 PARAPETOWKA - POKAZ DUETU PAPROCKI&BRZOZOWSKIWOJCIECH MAZOLEWSKI 02.10.2019 PARAPETOWKA - POKAZ DUETU PAPROCKI&BRZOZOWSKI Fot. VIPHOTO/East News

Wojciech Mazolewski wielokrotnie wygrywał w rankingach na najlepiej ubranego mężczyznę. Muzyk ma wyjątkową słabość do mody i dobrych marek. We wcześniejszych latach jego styl był nieco bardziej zachowawczy i często można było go zobaczyć w garniturach, ciemnych marynarkach i klasycznych, białych koszulach, noszonych niekiedy z krawatem. Aktualnie Mazolewski prezentuje styl, w którym swobodnie może stapiać się z mieszkańcami swojej ulubionej, często wizytowanej dzielnicy Los Angeles - Venice Beach. Muzyk w towarzystwie swojej równie stylowej partnerki, stylistki Mai Sablewskiej, odwiedzają tamtejsze sklepy m.in. z oryginalnymi kapeluszami, do których oboje mają słabość, a ich stylowe podróże można podglądać na Instagramie.

 

Styl Wojtka Mazolewskiego jest bardzo oryginalny i zapewne u niewielu panów znajdzie zastosowanie w życiu codziennym - chyba że na co dzień nie musisz przestrzegać dress code'u i pracujesz np. w branży kreatywnej. Stylizacje Wojtka to w dużej mierze ukłon do ulubionych dekad z historii, w których tworzyli ulubieni twórcy muzyka. Inspirowane latami 70. dzwony chętnie łączy ze sneakersami - tzw. ugly shoes, dużymi okularami czy białymi, bieliźniarskimi tank topami. Mazolewski chętnie sięga też po kamizelki noszone np. na T-shirty lub wzorzyste koszule, kurtki zamszowe z frędzlami czy koszulki z nadrukami ulubionych zespołów. W stylu artysty nie brakuje również najnowszych trendów, jak np. ekstrawaganckie połączenie klapek Yeezy ze skarpetami Gucci. Ważnym elementem jego stylizacji jest także biżuteria - można zauważyć szczególną słabość artysty zwłaszcza do wisiorków. Styl Wojtka Mazolewskiego ma w sobie sporo chłopięcego uroku. W dużej mierze jest on aktualny, tak samo jak był kilka dekad temu, i prawdopodobnie nigdy się nie zestarzeje, w pewnych kręgach uchodząc za klasykę.

Luz Kalifornii i powaga orkiestry

WARSZAWA 24.03.2018 GWIAZDY PRZED STUDIEM DZIEN DOBRY TVN N/Z:RADZIMIR DEBSKIWARSZAWA 24.03.2018 GWIAZDY PRZED STUDIEM DZIEN DOBRY TVN N/Z:RADZIMIR DEBSKI Fot. VIPHOTO/EAST NEWS

Kompozytor Radzimir Dębski, znany pod pseudonimem Jimek, w codziennych stylizacjach uosabia młodzieńczy, sportowy luz. Nieco luźniejsze, bawełniane spodnie łączy z T-shirtami, rozpiętymi koszulami noszonymi na nich, sportowymi butami i czapkami z daszkiem, często przekręconym do tyłu lub wciąganymi na głowę beanie. Nie rozstaje się też z charakterystycznymi okularami w stylu "pilotek". Lubi również sięgać po bluzy i sweterki, a tym, co wyróżnia styl Jimka, jest umiejętne operowanie kolorami - jeśli szukasz inspiracji w tym zakresie, koniecznie przejrzyj jego zdjęcia. Mimo że stylizacje Dębskiego nie są wyjątkowo odkrywcze, jest on często wymieniany także jako jeden z lepiej ubranych mężczyzn. To kolejne świadectwo tego, że zasady w modzie męskiej są bardzo przystępne i łatwe do opanowania. Niewiele trzeba, aby osiągnąć efekt wow! Wracając do kolorów - Jimek w fantastyczny sposób łączy ze sobą m.in. biel noszoną w sposób warstwowy czy total looki w odcieniach szarości (spodnie plus sweterek). Artysta, dyrygując orkiestrą na scenie, sięga natomiast często po eleganckie garnitury i w ciekawy sposób łączy kamizelki z wypuszczonymi na wierzch koszulami. Warto podpatrzeć to, w jaki sposób Dębski manewruje pomiędzy stylowym luzem i niebanalną elegancją.

Szalone zakupy w Londynie

Opole 22.06.2018. Koncert Przebojowe Opole - Jedziemy na wakacje.n/z: Janusz Panasewicz, zespol Lady PankOpole 22.06.2018. Koncert Przebojowe Opole - Jedziemy na wakacje.n/z: Janusz Panasewicz, zespol Lady Pank Fot. Damian KLAMKA/East News

Jak powiedział mi wokalista zespołu Lady Pank - przy sesjach zdjęciowych często styliści proszą go o zabranie walizki swoich ubrań. Janusz Panasewicz ma bowiem całkiem pokaźnie zaopatrzoną garderobę. Ma słabość do projektów Cavallego i Jeremy'ego Scotta. Inspiruje się stylem muzycznych idoli, jak Mick Jagger czy Michael Jackson. Muzyk najczęściej stawia na T-shirty, koszule lub skórzane kurtki, które często są dla niego wykonywane na zamówienie. Dżinsy nosi wyłącznie w prywatnych sytuacjach - jak mówi, podczas trwania swojej kariery na scenie w dżinsach pojawiał się zaledwie kilka razy. Nieodłącznym atrybutem artysty są stylowe okulary przeciwsłoneczne, które ukochał sobie, podobnie jak wiele innych gwiazd rocka. "Panas" preferuje efektowne obuwie sportowe, w którym wygodnie jest mu poruszać się na scenie. Przez jakiś czas był on nawet ambasadorem jednej z marek obuwniczych. Warto przyjrzeć się w szczególności sesjom towarzyszącym materiałom promocyjnym zespołu, np. dołączonym do płyt. Jak opowiadał mi wokalista, przed koncertami wraz z pozostałymi członkami zespołu często konsultują nawzajem swoje stylizacje i lubią przy okazji zagranicznych tras i wyjazdów wybierać się na zakupy, np. w Londynie. To głównie z zagranicznych wojaży pochodzą najciekawsze modele w szafach muzyków Lady Pank. Przy dostępności marek premium w ostatnich latach w Polsce, zarówno stacjonarnie, jak i dogodnych dostaw do naszego kraju z międzynarodowych platform sprzedażowych, łatwo jest zaplanować zakupy według stworzonej wcześniej listy i budować styl dopasowany do swoich potrzeb i stylu życia.

Dobry styl to przywilej świadomych ludzi - nie da się funkcjonować w życiu społecznym bez przemyślenia tego, w jaki sposób to, jak wyglądamy, ma wpisywać się w szerszy kontekst - to, co komunikujemy, gdzie funkcjonujemy i bywamy. Każdy z opisanych przeze mnie w artykule muzyków reprezentuje inny styl, dopasowany do swojej osobowości - przyjrzyj się im i innym znanym osobom i zobacz, co w ich stylu Cię pociąga, co sam mógłbyś nosić, a następnie zadaj sobie pytanie, czy to pasuje do Twojego stylu życia i trybu pracy? I najcenniejsza rada - nie musisz mieć dużo ubrań, ważne, aby były jakościowe, wtedy sprawdzą się na wiele okazji!