Tytuł tegorocznej wystawy "W Ameryce: Antologie mody" jest uzupełnieniem wystawy "W Ameryce: Leksykon mody", otwartej we wrześniu 2021 roku. Autorzy składają hołd wszystkim, którzy kształtowali styl męskich i damskich strojów w XIX i XX wieku. Zwracają uwagę na ogromną rolę krawców, krawcowych, szwaczek czy twórców rękodzieła. To także wielki powrót "white-tie", który po raz ostatni widziany był na MET Gali w 2014 roku.

"White-tie" jest standardem ubioru, który swoją historią sięga połowy XIX wieku. Dziś nie jest już jednak tak często spotykany. Ustąpił miejsca słynnemu "black-tie", który stał się strojem wieczorowym coraz chętniej wybieranym na wesela, gale czy bankiety. Podczas dzisiejszego wydarzenia w nowojorskim Costume Institute oczekuje się, że zgromadzeni panowie pojawią się w charakterystycznym dla epoki "white-tie", wymaganym przy najważniejszych wydarzeniach formalnych i historycznych. W 2014 roku redaktor naczelna magazynu "Vogue" Anna Wintour wymagała od gości na dorocznej MET Gali dress code "white-tie". Jedyną osobą, która stanęła na wysokości zadania, był brytyjski aktor Benedict Cumberbatch. Elegancki dress code był dopasowany do motywu przewodniego wieczoru, który miał uczcić wystawę prac projektanta Charlesa Jamesa z lat 50. ("Charles James: Beyond Fashion")

Czym zatem jest "white-tie"?

Powołując się na wydany w 2010 roku GQ "Style Guide", "white-tie" składa się z czarnego fraka, spodni z białą koszulą, kamizelką z bawełny piki i białej muszki. Wspomniana koszula ma charakterystyczny dla stylu kołnierzyk ze skrzydełkami. Frak z założenia przodem powinien sięgać do pasa, natomiast tyłem do kolan. Jest dwurzędowy, wybierany na wieczorowe okazje zgodnie z etykietą "white-tie". Pasujące spodnie mogą być ozdobione pojedynczym paskiem satyny lub warkoczem. Według amerykańskiej etykiety powinien być zaakcentowany białymi rękawiczkami.

Z historycznego punktu widzenia "white-tie" pojawił się po raz pierwszy we wczesnych latach wiktoriańskiej Anglii około 1840 roku. Miał być minimalistyczną alternatywą dla tradycyjnych strojów wieczorowych. Stylowi dandysi porzucili falbany i inne dodatki na rzecz prostszej muszki i czarno-białej kolorystyki.

W latach 70. XIX wieku, kiedy nastąpił początek nowej epoki w Ameryce – "Gilded Age" – "white-tie" był najwyższym formalnym strojem zarezerwowanym dla wyższych rangą. Noszono go więc zatem do opery, na bal debiutantów czy na wielkie bale przebierańców organizowane przez amerykańską socjetę. Smoking, który pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 80. XIX wieku, nie zagroził pozycji "white-tie". Był chętniej wybierany na przyjęcia i mniejsze wydarzenia. 

Na łamach opublikowanego artykułu z 1885 roku w "The New York Times" pisano o jego przewadze – "Pozłacana młodzież Paryża chciała zastąpić nieskazitelną biel płomienną czerwienią. Na początku stał się bardzo popularny, jednak na ostatnim balu elizejskim »red-tie« poniósł klęskę". "White-tie" ponownie przywrócony. W artykule z 1885 roku wyjaśniono jego bardziej dyskusyjne cechy charakterystyczne. Ustalono, że składa się z wieczorowej koszuli wykonanej z białej piki, pasującej do kamizelki. Zegarek nie powinien wystawać poza mankiety koszuli.

Wraz z postępem XX wieku "white-tie" odszedł w zapomnienie, a wybuch pierwszej wojny światowej sprawił, że formalne okazje – i jego mody – były szeroko komentowane i niemile widziane. Era jazzu zwiastowała mniej przytłaczającą modę. To właśnie garnitur smokingowy z krótszą marynarką stał się najchętniej wybieranym strojem na większość uroczystości. Rozwój przemysłowy ma również znaczący wpływ na odejście od "white-tie". Kiedy w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto budowy fabryk, pojawiły się nowe opcje strojów wieczorowych. Projektanci powiększali swoje oferty o wygodniejsze fasony, ale także mieli do zaproponowania szeroki wachlarz tkanin i kolorów. Według wydziału historii, sztuki i archiwów Izby Reprezentantów "frak zaczął bardzo szybko tracić na popularności, ponieważ smoking o zdecydowanie wygodniejszym kroju był chętniej wybierany". 

Po dziś dzień "white-tie" wybierany jest na najważniejsze oficjalne wydarzenia. W trakcie państwowych kolacji w Pałacu Buckingham czy bali inauguracyjnych w Waszyngtonie można spotkać mężczyzn ubranych w elegancki frak uzupełniony białymi dodatkami. Już za kilkanaście godzin "white-tie" powróci na salony w Metropolitan Museum of Art.