Chyba każdy już zgadza się z tym, że wszystko, co nas otacza, wpływa na naszą psychikę - może nas pozytywnie nastroić lub przeciwnie: zdołować. Na pewno zaobserwowałeś, że w jednych miejscach czujesz się dobrze, a w innych towarzyszy ci stan podenerwowania. Mówi się też, że wszystko jest wibracją. Łatwo przyjąć to w kontekście dźwięków, które mogą pomóc nam np. wejść w stan relaksu - istnieje nawet pojęcie "medicine music", którym określa się tzw. muzykę wysokowibracyjną. Jej zbawiennego działania doświadczymy, m.in. słuchając gongów, mis tybetańskich czy bębnów oceanicznych. Określone wibracje mają wnętrza naszych mieszkań, miejsce pracy czy elementy stroju, które nosimy, a wszystko to, czym się otaczamy, w tym nasze ubrania, ma kolor, który na nas wpływa.

Dlaczego czerń jest taka popularna? 

Osoby związane z duchowością uważają, że lansowana od lat czerń, mimo że uznawana za jedną z barw ochronnych, jest wręcz niebezpieczna w przypadku kobiet - potęguje bowiem wchłanianie energii z otoczenia, na co kobiety są w szczególności narażone. Na poziomie energetycznym różnią się one bowiem zdecydowanie od mężczyzn. Czerń jest też kolorem niewidoczności. Duchowi badacze upatrują w tym celowe osłabianie jednostki właśnie przez popularyzację tego koloru. 

Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor!Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor! Shutterstock

Być może dziwi cię to, o czym tutaj czytasz - potraktuj to jednak z dystansem, jako ciekawostkę i pewien zbiór wiedzy. Pomyśl o tym, że np. układem przedmiotów i mebli w przestrzeni od tysięcy lat zajmuje się feng shui, co większość z nas przyjmuje jako coś zupełnie naturalnego. Uważam, że warto być otwartym na nowe dla nas koncepcje. W przypadku kolorów prawdopodobnie słyszałeś o koloroterapii, co może tylko potwierdzać to, jaki wpływ mają na nas kolory. 

Wracając do koloru czarnego, sami eksperci stylu uważają, że jest on nadużywany i przecież sam dress code uznaje za właściwe noszenie czerni wyłącznie po godzinie 18. Przy noszeniu czarnego należy wziąć też pod uwagę, że wygląda się w nim mniej korzystnie niż w innych kolorach, pochłania on bowiem światło. Zwłaszcza w starszym wieku zdecydowanie powinno się unikać tego koloru, działa on wtedy na naszą niekorzyść.  

Szary 

Kolejny w hierarchii "niebezpiecznych" kolorów. Podobnie jak kolor khaki kojarzony z militariami ma zdecydowanie niską energię. W biznesie jednak szary uważa się za kolor pożądany - jest on bowiem neutralny i kieruje uwagę na to, co mamy do przekazania.

Granat i niebieski 

Granat przypomina czerń, dlatego energetycznie może mieć podobne do niej działanie. Jest też uznawany za kolor separacji - oddzielenia się od tego, co zewnętrzne. Z kolei w biznesie uważa się, że wspiera nasz profesjonalizm. Niebieski to natomiast kolor o bardzo pozytywnej wibracji. Uznawany za sprzyjający komunikacji, ekspresji i wyrażaniu emocji, związany z czakrą gardła. Również odczytywany pozytywnie w sytuacjach zawodowych. Indygo mieszczący się w tej samej gamie kolorystycznej uważany jest z kolei za szczególnie pozytywny i wysokowibracyjny. Działa ochronnie i pomaga wyznaczać osobiste granice. Zaleca się nosić go w miejscach, w których przebywa wiele ludzi.

Zieleń 

Kolejny kolor o wyjątkowej wibracji - zielony jest kolorem uzdrawiania i czakry serca. Wnosi harmonię do otoczenia. Po szaty w kolorze zielonym często sięgają uzdrowiciele. Ma właściwości uspokajające i przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia.

Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor!Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor! Shutterstock

Czerwony 

Uważa się go za jeden z najmocniejszych kolorów ochronnych. Jest również kolorem czakry podstawy łączącej nas z energią życia. Czerwień to jednocześnie kolor miłości, pasji, ale też kojarzy się ją z gniewem i agresją. W biznesie czerwień jest kontrowersyjna - przywodzi na myśl wszelkie znaki ostrzegawcze i alarmowe. Może wywoływać też seksualne skojarzenia. Odpowiednio wystylizowana czerwień będzie odpowiednia dla osoby przebojowej, na wysokim stanowisku, wyróżniającej się temperamentem.

Fiolet i róż 

Fiolet to kolor duchowości, intuicji i wysokich czakr. Również kolor ochronny. Róż z kolei to jeden z najbardziej pozytywnych kolorów, nawet o wydźwięku antydepresyjnym. Symbolizuje łagodność, wewnętrzny spokój i pozytywny nastrój. Nie sądzisz, że to znamiennie, że kultura masowa tak bardzo go strywializowała?

Brąz 

To kolor ziemi, drewna i ogólnie pojmowanej materii. Podobnie jak beż jest kojarzony z kolorem, którym chętnie otaczają się zasobni ludzie. Zwłaszcza kobiety gustują w szykownych beżowych kompletach i dodatkach. Doktor Marek Borowiński, autor książki "Doktor kolor", pisze o brązie jako kolorze wzmacniającym poczucie bezpieczeństwa. Biznesowo brąz nie ma dobrych konotacji - uważa się, że nie jest to kolor dobry dla liderów, istnieje nawet powiedzenie: "Gentleman never wear brown in town", które w Polsce funkcjonuje także jako: "Gentleman nosi brąz tylko na polowanie". 

Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor!Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor! Shutterstock

Pomarańczowy i żółty 

Pomarańcz to kolor witalności, silnie pobudzający apetyt na życie oraz apetyt sam w sobie. Jest też kolorem czakry sakralnej. Żółty to z kolei kolor kojarzony z intelektem. Dodaje mocy, pewności siebie i optymizmu. W biznesie, podobnie jak różowy, kolory te nie mają najlepszej reputacji. Odbiera się je jako mało profesjonalne. 

Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor!Kolory od innej strony - sprawdź, co znaczy twój ulubiony kolor! Shutterstock

Biały 

Symbolizuje czystość i wewnętrzne światło. Jest uznawany za najsilniejszy kolor ochronny. Odbija od nas wszystko to, co negatywne. W codziennych stylizacjach noszenie bieli symbolizuje też czyste intencje.

Ciekawa jestem, czy poznanie symboliki kolorów wpłynie na twoje wybory!