I choć na Bałtyku nie ma takich fal jak na Hawajach czy Australii, to zawsze mamy szansę zacząć swoją przygodę z tym sportem na Półwyspie Helskim. A jeśli to nam nie wystarcza i mamy takie możliwości, to świat stoi dzisiaj otworem, więc możemy wybrać inny kierunek, gdzie czekają na nas piękne plaże, wysoka fala i słońce - choćby w Australii czy Kalifornii. Dla miłośników caravaningu świetnym miejscem będą piaszczyste plaże i ocean w Portugalii i zachodniej Francji.

Surfing - sport, styl życia, moda, kulturaSurfing - sport, styl życia, moda, kultura Shutterstock

Sama historia tego rodzaju sportu jest bardzo ciekawa, a zaczęła się już w starożytności na wyspach polinezyjskich, które były jego kolebką. Poza zwykłymi mieszkańcami tych wysp na deskach pływała też polinezyjska arystokracja. Przez wiele wieków i lat kultura surfingu ewaluowała, a swój szczyt osiągnęła w latach 50. i 60. Zanim dotarła do Europy, mekkami tego sportu były Hawaje, Australia, Kalifornia. Surfing rozwinął swój własny styl już w latach 50., a jego szczyt przypadł na lata 60. 

Surfing - sport, styl życia, moda, kulturaSurfing - sport, styl życia, moda, kultura Shutterstock

W 1966 roku na ekrany kin wszedł film "The Endless Summer", który tak jak jego kontynuacja z roku 1994 wpłynął na rozwój surfingu. Dla wielu osób był to początek fascynacji tym sportem, który z czasem stał się tak popularny, że powstała organizacja World Surf League zrzeszająca reprezentantów 55 krajów z całego świata. W latach 60. powstało też pierwsze wydawnictwo "Surfer Magazine". Tak surfing stał się nie tylko sportem, ale stylem życia, który miał decydujący wpływ na modę, język, film, sztukę, muzykę. Z surfingu wywodzą się deskorolka i snowboard, a kostium bikini za ich przyczyną stal się hitem modowym.

O muzyce surfingowej można by napisać o wiele więcej, ale zdecydowanie trzeba wymienić ulubiony zespół surferów kultowy Beach Boys. Oni sami często w swoim wizerunku wykorzystywali motyw plaży, deski surfingowej itp. "Surfin' Safari", ich debiutancki album wydany w 1962 roku, osiągnął wysoką sprzedaż i utrzymywał się przez 37 tygodni na listach przebojów.

Moda surfingowa - wrzuć na luz, łap wiatr i słońce

Motywem przewodnim jest luz, żywa kolorystyka, rozmaite wzory, charakterystyczna biżuteria często ręcznie robiona. Męskie wisiorki na rzemyku z miniaturową deską lub innym dodatkiem nawiązującym do wody, plaży, słońca.

Dzisiaj rynek oferuje doskonałe i dostosowane do tego sportu ubrania, ale początki nie były takie łatwe.

W latach 50., żeby kupić szorty do pływania, trzeba było być na Hawajach. Małe miasteczko Makaha przyciągało surferów z całego świata, którzy w starciu z wielką falą i piaskiem niszczyli swoje spodenki wykonane ze zwykłych materiałów. Musieli więc korzystać z usług miejscowego krawca M.Nii, który szybko podjął temat i zajął się produkcją spodenek wykonanych z bardziej trwałego materiału, jakim był bawełniany twill. Jego marka M.Nii stała się bardzo popularna wśród surfingowców, a z czasem nie tylko ich. Wkrótce zaczęto je produkować w Los Angeles i dzięki temu krąg nabywców się poszerzył, bo były już dostępne w sklepach. Nosili je między innymi Frank Sinatra, Gary Cooper i sam JFK.

Makaha Drowner to jedna z najsłynniejszych linii kąpielówek w historii z tamtych lat.

W 1958 roku firma Sundek z San Francisco produkująca kostiumy kąpielowe rozpoczęła produkcję nylonowych szortów stworzonych specjalnie do surfowania. Firma stała się znana i uznana za pierwszą markę surfingową o ustalonej pozycji.

Warto też wymienić Jacka O'Neilla, który zaprojektował coś, co można uznać za pierwszy artykuł odzieży surfingowej – wczesną piankę wykonaną z kawałów neoprenu. Dzięki niej surferzy mogli pływać w zimniejszych wodach (choćby słynne i niebezpieczne Mavericks w San Francisco).

Kolejnym istotnym wynalazkiem były sandały Sanuk.

Przechodząc do czasów współczesnych i mody surfingowej - obowiązkowe są boadshorty: luźnie szorty do kolan wykonane ze specjalnych tkanin (zazwyczaj z poliestru lub nylonu), których zadaniem jest szybkie schnięcie. Są czasami nazywane „boardies" głównie w Australii lub „baggies" w Afryce Południowej.

Kolejnym must have jest Hula Shirt - koszula typu hawajskiego najczęściej w kolorowe kwiaty i ponczo, które przydaje się po wyjściu z wody.

Pianka surfingowa dopasowana do temperatury wody i czasu w niej spędzonego.

Czapka z daszkiem, okulary słoneczne ochronią przed słońcem, a bluza i dłuższe spodnie przed chłodnym wiatrem.

Jest w czym wybierać, a marki, które liczą się na rynku surfingowym, to między innymi australijska Billabong, obecna na rynku od 1973 r., Brunotti - włoska działająca od 1979 roku, a z polskich Baltica, która oferuje ubrania z polskich dzianin wysokiej jakości oraz deski surfingowe produkowane w Portugalii. Z innych ciekawe propozycje mają Honko, Moki, Jungmob, Surfine.

Surfing - sport, styl życia, moda, kulturaSurfing - sport, styl życia, moda, kultura Shutterstock

I najważniejszy element deska surfingowa. Jaką wybrać?

Przy jej wyborze trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim swoje umiejętności. Dla początkujących im większa i szersza, tym lepsza z zaokrąglonym dziobem i sporą wypornością.

Shortboardy - mniej niż półtora metra.

Longboardy - dwukrotnie dłuższa.

A dla tych, którzy zamierzają zacząć swoją przygodę z surfingiem, kilka przydatnych pojęć:

  • Bodyboarding - surfowanie na brzuchu dla każdego powyżej szóstego roku życia
  • Flowboarding - surfowanie na stojąco
  • Freesurfing - pływanie na desce dla przyjemności

Surfing zawodniczy - zawodnicy biorący udział w zawodach podzieleni na grupy zróżnicowanie pod względem płci i wieku.

Longboarding - w tym przypadku najważniejszy jest styl. Płynne spokojne ruchy.

Shortboarding - najbardziej popularna odmiana, w której surfer wykonuje krótkie, szybkie manewry.

Tow surfing - najmłodsza odmiana i ekstremalna, najbardziej techniczna. W tym przypadku wykorzystywane są skutery wodne, które gonią wysoką falę i holują deski wyposażone w specjalne strapy, aby umożliwić surferowi zjazd z jej grzbietu. https://www.shutterstock.com/pl/image-photo/surfboard-palm-tree-on-beach-background-1283765032

A jeśli chcielibyście poznać mistrzów tego gatunku i brać z nich przykład, to warto wziąć pod uwagę niżej wymienionych:

  • Bronson Meydi - gwiazda indonezyjskiego surfingu
  • Kanoa Igrashi - japoński surfer
  • Kai Lenny - specjalista od 360-tek mierzący się z bardzo wysokimi falami
  • Lucas Chumbo Chianca - specjalista od zadań specjalnych
  • Molly Picklum - Australijczyk, który reprezentuje bardzo dynamiczny styl
  • Carissa Moore-uznana za jedną z najlepszych zawodniczek, czterokrotna mistrzyni świata.