Wszystkie oczy zwrócone są na nich, kiedy prowadzą gale lub programy albo czytają wiadomości telewizyjne. Absolwent łódzkiej filmówki, Krzysztof Ibisz, jeden z najbardziej znanych prezenterów w Polsce, niedawno wypuścił nawet kurs dotyczący wystąpień publicznych, ponieważ jak uważa: "Wystąpienia publiczne to umiejętność, którą powinien opanować każdy". Zgadzam się z tym, biorąc pod uwagę zwłaszcza fakt, że żyjemy w czasach, kiedy tak wielu z nas buduje marki osobiste m.in. w internecie lub rozwija swoje biznesy, sprzedając własne usługi i idee. Wymaga to zarówno pewności siebie, obycia, umiejętności zaciekawienia rozmówcy lub wręcz oczarowania go, ale bez odpowiedniego wyglądu możemy nie czuć się do końca komfortowo, dlatego warto znaleźć dla siebie styl, który będzie nas wspierać.  

 

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie moja praca, ponieważ jako stylistka często ubieram osoby występujące w roli ekspertów, np. w reklamach telewizyjnych. Również konferansjerzy często pojawiają się w takich produkcjach i to, co od razu można u nich wychwycić, to właśnie ich perfekcyjnie i funkcjonalnie skomponowana garderoba. Przygotowując stylizacje dla bohaterów reklam itp., często proszę osoby występujące w nich o zabranie sprawdzonego zestawu, w razie gdyby wystąpił np. problem z dopasowaniem rozmiaru ubrania podczas zdjęć. W takiej sytuacji dobrze dobrane spodnie czy idealnie leżąca marynarka mogą być zbawieniem. I po właśnie takich, doskonale leżących elementach garderoby, można zorientować się, że ma się do czynienia z osobą, która profesjonalnie zajmuje się wystąpieniami publicznymi. W tym artykule zdradzę Ci patenty na perfekcyjny wizerunek osób zza szklanego ekranu! 

 

Baza 

Prezenterzy i konferansjerzy do perfekcji opanowali, czym jest dobrze skomponowana baza garderoby. Najczęściej znajdują się w niej szare lub granatowe chinosy albo bardziej formalne spodnie materiałowe, prawidłowo dobrana biała i błękitna koszula, kilka gładkich marynerek – np. camelowa i granatowa, sztyblety, ciemne dżinsy bez przetarć, camelowy golf, klasyczna dyplomatka na chłodne miesiące. Mając takie zbiory w swojej szafie, na każdą okoliczność będziesz miał się w co ubrać! Ci panowie chętnie zabierają swoje ubrania na plany zdjęciowe, aby mieć gwarancję, że będą ubrani świetnie, i wyraźnie widać, że wygląd jest dla nich ważny. W razie potrzeby wyciągają coś ze swojej walizki i sytuacja uratowana. Posługują się nawet często określeniem "buty planowe" lub "koszula planowa" – to wskazuje na rzeczy, które kamera wyjątkowo lubi i na które styliści reagują z największym entuzjazmem. Takie "reklamowe" rzeczy charakteryzują się przede wszystkim brakiem udziwnień. Zwróć uwagę, że jeśli bohater nie gra w reklamie jakiejś charakterystycznej roli, zazwyczaj jego strój jest dość stonowany, klasyczny. Osoby występujące na wizji wiedzą, że wrogiem kamery są dziwne wzorki, zwłaszcza drobne, jak paseczki lub krateczka, które mogą interferować, czy odciągające uwagę od bohatera świecące aplikacje lub nadruki. Ci panowie pamiętają też, że pasek to konieczność – nie chodzi o podtrzymywanie stanu spodni, ale dopełnienie stylizacji. To oni najczęściej upominają się: "A pasek?".  

 

Gładko i bez udziwnień! 

Jeśli miałabym wskazać jedną zasadę, którą należy opanować, aby wyglądać dobrze i stosownie do większości okazji, to jest to niesięganie po wszelkie ozdobniki! Kiedy widzisz kolorowe guziczki, niteczki, dziwne naszycia, aplikacje, cokolwiek, co wykracza poza ramy klasyki, omiń to i przejdź lepiej do stoiska, gdzie nie ma takich rzeczy! Jeśli nie jesteś biegły w modzie i nie czujesz się w niej pewny, lepiej tego nie ruszaj lub skonsultuj się ze stylistką. Argumenty, że jest to "takie fajne’’, "cool’’ czy "oryginalne’’ nie mają tu racji bytu. Według mnie lepiej wyglądać bardziej zachowawczo niż popełnić modowe faux pas, sięgając po coś, co może okazać się wpadką.

Nie musi być drogo! 

Wielu konferansjerów czy prezenterów, z którymi miałam okazję pracować i oglądać zawartość ich garderoby, dysponowało ubraniami z sieciówki. Wiedzą oni bowiem, co i kiedy kupować oraz – co bardzo istotne – jak dbać o swoje rzeczy! Spójrzmy prawdzie w oczy – jak wielu panów rozrzuca ściągnięte z siebie ubrania, by potem w pośpiechu, np. przed czyjąś wizytą upychać je w szafie? To najkrótsza droga do zniszczenia swoich ubrań. Najłatwiejszym sposobem, aby uniknąć takiej sytuacji, jest pozbycie się z szafy rzeczy, których nie nosimy. Nie musisz od razu ich wyrzucać, ale przenieś je do innego miejsca niż szafa, z której korzystasz na co dzień. Przekonasz się wtedy, jakie katharsis poczujesz, widząc przestrzeń w swojej szafie. Odłożenie ubrania na miejsce nie będzie wtedy żadnym problemem dla Ciebie, a zadbane rzeczy mają zdecydowanie dłuższą żywotność! 

Tricki modowe prezenterów. Czego możemy się od nich nauczyć?Tricki modowe prezenterów. Czego możemy się od nich nauczyć? Shutterstock

Jeśli chodzi o zakupy w sieciówkach – panowie dużo rzadziej niż kobiety rzucają się na ubrania na wyprzedażach, dlatego gdy w tym okresie zajrzysz na strony internetowe sklepów, możesz znaleźć tam dla siebie klasyczne rzeczy w okazyjnych cenach! Kupuj wtedy spodnie, marynarki, dżinsy, tenisówki, jednobarwne T-shirty (szary, biały, czarny), skórzaną ramoneskę, jeśli nie masz, dobre, jakościowe, klasyczne bluzy.

Top prezenterzy i ich styl! 

Jeśli nie jesteś biegły w modzie, znajdź dla siebie dobre inspiracje – zajrzyj na profile znanych prezenterów, jak Hubert Urbański, Olivier Janiak, Marcin Prokop, Piotr Kraśko, Krzysztof Ibisz czy Tomasz Kammel, który również prowadzi wykłady z komunikacji i prezencji. Uważam, że warto zajrzeć na jego kanał na YouTube i skorzystać także z wiedzy zawartej w filmach, w których autor opowiada np. o tym, jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej czy jak pokonać tremę. 

 

Zwróć też uwagę, że nawet komentowany szeroko, kontrowersyjny Kuba Wojewódzki uznawany jest za świetnie ubranego mężczyznę, więc jeśli interesują Cię bardziej ekstrawaganckie stylizacje, możesz podpatrzeć, jakie rozwiązania stosuje prowadzący show emitowany przez ponad 20 lat na antenie telewizji! 

 

Warto też wiedzieć, że większość pracujących w telewizji prezenterów ma swoich stylistów lub po prostu osoby z tzw. garderoby, które do każdego programu przygotowują dla nich kostium. Mając świadomość, że nad wyglądem tych osób czuwają specjaliści, mogą być oni dla Ciebie dobrym źródłem inspiracji. Oczywiście, każdy prezenter może przejawiać swój unikatowy styl, jednak jedno jest pewne – w większości wyglądają oni bardzo dobrze i ich wybory modowe, zwłaszcza te oparte na klasyce, możesz śmiało zaimplementować do swojego życia.